Pocztówka z Przyszowic

  Pocztówka z Przyszowic

  Marek Szołtysek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przed rokiem przy wsparciu finansowym gminy Gierałtowice, w powiecie gliwickim została wydana książka "Raczkowie przyszowiccy".
  Oczywiście, może ktoś z Warszawy czy nawet z Katowic nie przeczyta tej pozycji od deski do deski. Zapewniam jednak, że dla lokalnej społeczności Przyszowic i innych miejscowości gminy Gierałtowice, to bardzo ważna regionalna pozycja. Dlaczego? Rodzina Raczków, czy może lepiej napisać - von Raczeck, była dawniej właścicielem tamtejszych dóbr ziemskich, sponsorem licznych inwestycji, czy po prostu pracodawcą niejednego Ślązoka.
  A wiem coś o tym, bo moja babcia i ciotka pracowały tam w młodości. Ciotka pracowała jako pomocnica ogrodnika, zaś babcia była osobistą służąca Dolores von Raczeck, którą powszechnie nazywano po śląsku - Dołla. O tym jednak planuję napisać innym razem. Tymczasem trzeba podkreślić, że wszystko to działo się przed drugą wojną światową.

  Wróćmy jednak do książki, której autorką jest pochodząca z Przyszowic Krystyna Grodoń. A jest to bardzo ważny szczegół, czy może najistotniejsza wiadomość, ponieważ pani Krystyna nie ogranicza się do opisów suchych faktów, ale urozmaica swoje dzieło mozolnie zbieranymi starymi zdjęciami i przeróżnymi ciekawostkami, a kilka razy nawet wyraża osobistą opinię na jakiś temat. Nie unika też autorka wątków obyczajowych.

  I przykładowo możemy tam wyczytać o Franzu von Raczeck czy Francu Raczku (1864-1927), właścicielu majątku w Przyszowicach, który choć sam cieszył się sympatią okolicznych Ślązoków, to jednak w jego otoczeniu były raczej pechowe kobiety. Zatem najpierw Franc poślubił aktorkę z Wrocławia, Emmę von Ludwig. Ona jednak grymasiła na Przyszowice, więc Franc rozbudował dla niej pałac i park. W końcu po urodzeniu trzech córek Emma uciekła do Wiednia z dekoratorem wnętrz. A córki? Vera wyszła pechowo za mąż za rozrywkowego łowcę majątków, Maria popełniła samobójstwo, zaś Dolores zakochała się bez wzajemności w kuzynie.

  Kiedy ostatnio spotkałem autorkę omawianej pozycji, to zauważyłem, że ona tak wciągnęła się w ten "raczkowy" temat, że w zasadzie powinna wydać nie tyle drugą część książki, ale może napisać jakąś skandalizującą powieść. Bowiem Krystyna Grodom wie już o Raczkach prawie wszystko. Co jedli, jak się ubierali, gdzie spędzali wakacje oraz kto w okolicy jest potomkiem nieślubnych dzieci Franca Raczka.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wróć śe to nazod

   vvc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 19

   http://www.youtube.com/watch?v=Y0Z-XrkyxCw

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przyszowice

   Michał Kurczab (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 4

   Nieraz przejeżdżam przez Przyszowice jadąc do Gliwic i z powrotem, ale nie główną drogą gliwicką lecz drogą od Chudowa. I raz w końcu postanowiłem się zatrzymać aby zobaczyć budowlę, którą widać z...rozwiń całość

   Nieraz przejeżdżam przez Przyszowice jadąc do Gliwic i z powrotem, ale nie główną drogą gliwicką lecz drogą od Chudowa. I raz w końcu postanowiłem się zatrzymać aby zobaczyć budowlę, którą widać z drogi za drzewami. No i okazał się to być właśnie pałac Raczków. Ciekawa dosyć historia. Zrobiłem tam kilka zdjęć, w tym też dawnego stawu, jak z pocztówki.

   http://picasaweb.google.com/mkgaleria/PrzyszowiceMigawka?feat=directlink

   A swoją drogą niedaleko jest/była też historia pewnego kamienia granicznego między powiatami, który był a potem zniknął, ale się pojawił obok tzw. Białego Domku w Mikołowie. Tu:

   http://www.flickr.com/photos/8311086@N03/2643217773/in/set-72157606060977251/

   pzdr
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak Wóm śe zdo?

   Akuratność (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 20


   Wróći śe to nazod?

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama