Bublem roku wieża, Superjednostka dla...

  Bublem roku wieża, Superjednostka dla...

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bublem roku wieża, Superjednostka dla...
  1/3
  przejdź do galerii
  Przyznano antynagrodę za najgorszą realizację architektoniczną i nagrodę za najlepszą. Pierwsza trafiła do Katowic, druga - Czeladzi
  Najlepszą realizacją ubiegłego roku uznano Galerię Elektrownia w Czeladzi, zaś najgorszą - pierwszą z czterech wież zbudowaną na osiedlu Tysiąclecia przez firmę Activ Investment.

  W tym roku antynagrodę - Betonową Kostkę - przyznano już po raz ósmy, zaś nagrodę - Superjednostkę - po raz piąty. Oba plebiscyty organizuje co roku Stowarzyszenie Moje Miasto. Co roku zasady nimi rządzące są podobne: nominacje nadsyłają mieszkańcy regionu, a oceniają jurorzy niezwiązani zawodowo z architekturą. Tym razem byli to: dr hab. prof. SWPS Katarzyna Popiołek, dr Anna Adamus-Matuszyńska, Zofia Oslislo-Piekarska, Michał Pamuła i Ewa Kokot.

  5 nominacji do bubla roku


  Wybór był spory, w sumie do obu plebiscytów zgłoszono aż dziesięć nominacji. Do Betonowej Kostki nominowane były: wyburzenie hali targowej z 1937 roku, czyli Supersamu z Katowic, prowadzona w stolicy aglomeracji wycinka drzew, reklamy wielkoformatowe na gmachu#Centrum Kultury Katowice, a także przebudowa estakady w Chorzowie i wspomniany wieżowiec - pierwszy z czterech planowanych - na katowickim Tysiącleciu.

  Zaś do Superjednostki zgłoszono: Galerię w Czeladzi, odbudowę kolejki linowej Elka w Parku Śląskim, rewitalizację podwórka w Katowicach, przebudowę placu przy kościele Świętego Jacka w Bytomiu oraz nowy dom kultury w katowickim Dębie.
  Jurorzy uznali, że wieża na os. Tysiąclecia to "to realizacja, która zaburza spójny charakter Tysiąclecia. Zamiast wynagradzać nam tę stratę formą, daje architekturę niskich lotów. Na dodatek usiłuje być konkurencją dla prostych bloków osiedla".
  - W dyskusji jurorów podkreślano też fatalne skutki dla przestrzeni osiedla, obniżenie jakości życia jego mieszkańców, zatracenie urbanistycznego układu Tysiąclecia oraz fatalną realizację architektoniczną - przytacza Martyna Fołta ze Stowarzyszenia Moje Miasto.

  Superjednostka Galerii Elektrownia w Czeladzi należała się natomiast za przykład adaptacji obiektu poprzemysłowego na cele kulturalne. W galerii pozostawiono istniejący tam park maszynowy, który dodaje wnętrzu autentyczności. Jest to pozytywny przykład zmiany funkcji obiektu poprzemysłowego i dowód na to, że można, warto i przede wszystkim możliwe jest niewyburzanie budynków pełniących wcześniej przemysłowe funkcje.

  Plebiscyty z historią


  Czeladź po raz pierwszy otrzymała nagrodę SMM. W poprzednich edycjach Superjednostkę zdobyła m.in. modernizacja pomnika Trudu Górniczego na osiedlu Paderewskiego, Gliwice za tamtejsze lofty i Katowicką Spółdzielnię Mieszkaniową za modernizację Superjednostki. W zeszłym roku - odnowione LO w Tychach. Natomiast architektonicznym bublem wielokrotnie uznawano już realizacje katowickie, m.in. modernizację budynku kina Kosmos, nową halę sportową w Szopienicach, a także wyburzenie Pałacu Ślubów. Betonową Kostkę w poprzednich latach przyznawano też za likwidację kolejki linowej Elka, modernizacje bytomskie: biblioteki i centrum kultury.


  *Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
  *Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Gala 50 wpływowych kobiet woj. śląskiego [ZOBACZ ZDJĘCIA Z GALI]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Piękna ulica Krzywa

   Krzywa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   a na niej od 10 lat, dewastowany dom przez samych mieszkańców:
   https://www.facebook.com/pages/Katowice-Krzywa-8/211194562410822?ref=hl

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pewnie gajowy Marucha zgodził się na budowę bloków na parkingu .

   Leśnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Samochodów przybywa ,a parkingi z premedytacją w likwidacji ? Za to na nową siedzibę straży miejskiej pieniędzy dostatek i na samochody również .Tylko na żłobki i przedszkola ciagle brak , a na...rozwiń całość

   Samochodów przybywa ,a parkingi z premedytacją w likwidacji ? Za to na nową siedzibę straży miejskiej pieniędzy dostatek i na samochody również .Tylko na żłobki i przedszkola ciagle brak , a na szkołach trzeba oszczędzać .zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama