Rok 2010 od A do Z, czyli słownik wyrazów codziennych

  Rok 2010 od A do Z, czyli słownik wyrazów codziennych

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rok 2010 od A do Z, czyli słownik wyrazów codziennych

  ©Fot. ARC

  Na piechotę nie złapiesz nawet tramwaju, co dopiero świata, ale możesz spróbować zrozumieć. Oto 25 pojęć, które musisz znać, żeby i w tym roku się udało. Przygotował Marcin Zasada
  Rok 2010 od A do Z, czyli słownik wyrazów codziennych

  ©Fot. ARC

  Potraktujmy to jak małe repetytorium. Przeżyliśmy to wszyscy, cała Polska widziała, słyszała i gorąco komentowała. Ale pamięć ludzka zawodna, świat kłusuje do przodu, a informacje kłusują na nas. Czasem nie sposób odnaleźć się w tej dżungli.

  Dominantą, tragiczną dominantą mijającego roku była katastrofa smoleńska. Hasło Smoleńsk na zawsze pozostanie symbolem tego wydarzenia, a także wszystkiego, co nastąpiło po nim - w życiu politycznym i społecznym w Polsce.

  Takich pojęć, pojemnych i jednoznacznych jest więcej: począwszy od niewymawialnej nazwy islandzkiego wulkanu, który wiosną sparaliżował Europę, aż po zapateryzm, czyli nazwę zjawiska, które według niektórych polityków może zdarzyć się również w Polsce i nie jest to bezpieczne. Poszczególne wydarzenia łączą się ze sobą, niektóre nawet na zasadzie łańcucha przyczynowo-skutkowego.

  Niektóre wymienione pojęcia w tym roku po raz pierwszy na dobre zagościły w masowym języku. Na przykład wielką polityką zawładnęło coś, co powszechnie nazywa się narracją. Swoje dorzucił Janusz Palikot oraz sprawcy tak zwanego PJN.

  Z kolei polityka regionalna, co prawda głównie w ostatnich tygodniach, za to niewiarygodnie intensywnie, kręciła się wokół śląskiego separatyzmu i działalności Jerzego Gorzelika. Doszło do tego, że w wielu częściach Polski hasło separatyzm znaczyło to samo, co autonomia. Wystarczyło posłuchać kilku dyskusji na ten temat z udziałem parlamentarzystów.

  W mijającym roku odkryliśmy nie tylko, że naprawdę istnieje coś, co nazywa się Eyjafjoell. Nasza wiedza wzbogaciła się także o znajomość takich rzeczy, jak wuwuzele i WikiLeaks. To pierwsze utkwiło nam w pamięci na wieki z pierwszego w historii afrykańskiego mundialu. Czy nam się to podoba, czy nie stało się też jego ikoną, tak samo jak dawniej meksykańska fala (mistrzostwa w Meksyku, rzecz jasna). WikiLeaks, czyli portal ujawniający tajne dokumenty rządowe i wojskowe, wywoływał burzę za burzą po kolejnych przeciekach. Sami nerwowo zastanawialiśmy się, czy i na nas czegoś nie mają.

  Język potoczny? Zamiast: Motyla noga!, zaczęliśmy mówić raźne: Ale urwał!. To była wyjątkowo zaraźliwa moda, ale cośmy się przy niej uśmiali, to nasze.
  I jeszcze jedno - Polacy zaczęli mówić: Tak. Nie do końca chodzi o to, że przestali jednakowoż mówić: Nie. Zresztą, przeczytajcie sami.

  Swojsko brzmiący termin może być symbolem nadrabiania zaległości w ratowaniu śląskiego języka i odbudowywaniu fundamentów śląskiej kultury i tożsamości. Ślabikorz to elementarz dla dzieci, który powinien trafić do szkół na wzór kaszubski. Kaszubi mają nawet swój kierunek na Uniwersytecie Gdańskim (kaszubistyka), a naukę ich języka państwo wspiera rocznie kwotą 50 mln zł. My zaczynamy od ślabikorza.


  Nikt nie potrafi wymówić, wszyscy wiedzą, o co chodzi. Kłęby pyłu wydobywające się z islandzkiego wulkanu w kwietniu i maju sparaliżowały ruch lotniczy nad Europą. Eyja... coś tam zainspirował nawet perfumiarzy, którzy stworzyli zapach o nazwie Eyjafjallajoekull. W składzie perfum jest woda z lodowca na szczycie Eyjafjoell
  Poprzednicy: świńska i ptasia grypa, choroba wściekłych krów.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ALE URWAŁ!

   zlestanol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 8

   ALE TO BYŁO DOBRE!!!!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama