Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cerkiew w Sosnowcu ma 125 lat. Parafia obejmuje m.in. całą aglomerację śląską [ZDJĘCIA]

Anna Zielonka
Ks. Mitrat płk Sergiusz Dziewiatowski jest proboszczem parafii prawosławnej w Sosnowcu od 1979 roku
Ks. Mitrat płk Sergiusz Dziewiatowski jest proboszczem parafii prawosławnej w Sosnowcu od 1979 roku Anna Zielonka
Parafianie sosnowieckiej cerkwi świętowali 125-lecie jej powstania. Na uroczystości zjawił się wczoraj arcybiskup łódzki i poznański Szymon

Prawosławna parafia pw. śww. Wiery, Nadziei, Luby i Matki Ich Zofii istnieje w Sosnowcu od 125 lat. Należą do niej wierni z aglomeracji śląskiej, rybnickiej, Śląska Cieszyńskiego i Podbeskidzia. Właśnie oni, jak i przybysze zza wschodniej granicy wzięli udział we wczorajszych uroczystościach z okazji tego ważnego dla parafii jubileuszu. Głównym celebransem nabożeństwa zorganizowanego na 125-lecie był arcybiskup łódzki i poznański Szymon w asyście duchownych diecezji łódzko-poznańskiej.

- Początków tej parafii my pamiętać nie możemy. Bowiem ludzie tak długo nie żyją. Ale właśnie ta sosnowiecka cerkiew mogłaby wiele powiedzieć o wiernych, którzy modlili się w jej wnętrzu, i o wydarzeniach, które miały tu miejsce - powiedział na powitanie arcybiskup Szymon.

W drzwiach cerkwi częstowano go chlebem i solą. Dzieci wręczyły gościowi kwiaty. Cała uroczystość, razem z procesją, trwała kilka godzin.

- Podczas nabożeństwa modliliśmy się o pokój na świecie - podkreślił w rozmowie z nami ks. Mitrat płk Sergiusz Dziewiatowski, proboszcz parafii w Sosnowcu (od stycznia 1979). Wierni wznosili też modły za dusze zmarłych z terenu parafii.
Cerkiew w centrum Sosnowca, znajdująca się przy ul. Kilińskiego, to ostatnia zachowana świątynia tego typu na terenie całej aglomeracji śląskiej. Powstała 28 listopada 1889 roku. Budowla jest wpisana do rejestru zabytków.

Na nabożeństwa do sosnowieckiej cerkwi zjeżdżają przedstawiciele różnych narodów, w tym Polaków, Rosjan, Ukraińców, Białorusinów, Serbów, Bułgarów, Łemków i Greków.

Sosnowieckie cerkwie

Skąd wzięła się cerkiew w Sosnowcu?

W czasie zaborów Sosnowiec należał do Rosji, a ta w dużej mierze jest prawosławna, dlatego i w dzisiejszej stolicy Zagłębia znalazła się świątynia tego wyznania.

Po rozbiorach do Sosnowca napływało coraz więcej ludności prawosławnej. Na początku XX wieku było już około 3 tys. wiernych. Dlatego w Sosnowcu powstały aż trzy cerkwie -w Granicy (dzisiejsze Maczki) pw. św. Aleksandra Newskiego (była to najstarsza sosnowiecka cerkiew - z 1876 roku), w centrum Sosnowca przy ul. Kilińskiego pw. śww. Wiary, Nadziei, Luby i matki ich Zofii (istniejąca do dzisiaj) i cerkiew św. Mikołaja przy ul. Parkowej (od 1901 roku).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!