Cerkiew w Sosnowcu ma 125 lat. Parafia obejmuje m.in. całą...

  Cerkiew w Sosnowcu ma 125 lat. Parafia obejmuje m.in. całą aglomerację śląską [ZDJĘCIA]

  Anna Zielonka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ks. Mitrat płk Sergiusz Dziewiatowski jest proboszczem parafii prawosławnej w Sosnowcu od 1979 roku
  1/10
  przejdź do galerii

  Ks. Mitrat płk Sergiusz Dziewiatowski jest proboszczem parafii prawosławnej w Sosnowcu od 1979 roku ©Anna Zielonka

  Parafianie sosnowieckiej cerkwi świętowali 125-lecie jej powstania. Na uroczystości zjawił się wczoraj arcybiskup łódzki i poznański Szymon
  Prawosławna parafia pw. śww. Wiery, Nadziei, Luby i Matki Ich Zofii istnieje w Sosnowcu od 125 lat. Należą do niej wierni z aglomeracji śląskiej, rybnickiej, Śląska Cieszyńskiego i Podbeskidzia. Właśnie oni, jak i przybysze zza wschodniej granicy wzięli udział we wczorajszych uroczystościach z okazji tego ważnego dla parafii jubileuszu. Głównym celebransem nabożeństwa zorganizowanego na 125-lecie był arcybiskup łódzki i poznański Szymon w asyście duchownych diecezji łódzko-poznańskiej.


  - Początków tej parafii my pamiętać nie możemy. Bowiem ludzie tak długo nie żyją. Ale właśnie ta sosnowiecka cerkiew mogłaby wiele powiedzieć o wiernych, którzy modlili się w jej wnętrzu, i o wydarzeniach, które miały tu miejsce - powiedział na powitanie arcybiskup Szymon.

  W drzwiach cerkwi częstowano go chlebem i solą. Dzieci wręczyły gościowi kwiaty. Cała uroczystość, razem z procesją, trwała kilka godzin.

  - Podczas nabożeństwa modliliśmy się o pokój na świecie - podkreślił w rozmowie z nami ks. Mitrat płk Sergiusz Dziewiatowski, proboszcz parafii w Sosnowcu (od stycznia 1979). Wierni wznosili też modły za dusze zmarłych z terenu parafii.
  Cerkiew w centrum Sosnowca, znajdująca się przy ul. Kilińskiego, to ostatnia zachowana świątynia tego typu na terenie całej aglomeracji śląskiej. Powstała 28 listopada 1889 roku. Budowla jest wpisana do rejestru zabytków.

  Na nabożeństwa do sosnowieckiej cerkwi zjeżdżają przedstawiciele różnych narodów, w tym Polaków, Rosjan, Ukraińców, Białorusinów, Serbów, Bułgarów, Łemków i Greków.

  Sosnowieckie cerkwie

  Skąd wzięła się cerkiew w Sosnowcu?

  W czasie zaborów Sosnowiec należał do Rosji, a ta w dużej mierze jest prawosławna, dlatego i w dzisiejszej stolicy Zagłębia znalazła się świątynia tego wyznania.

  Po rozbiorach do Sosnowca napływało coraz więcej ludności prawosławnej. Na początku XX wieku było już około 3 tys. wiernych. Dlatego w Sosnowcu powstały aż trzy cerkwie -w Granicy (dzisiejsze Maczki) pw. św. Aleksandra Newskiego (była to najstarsza sosnowiecka cerkiew - z 1876 roku), w centrum Sosnowca przy ul. Kilińskiego pw. śww. Wiary, Nadziei, Luby i matki ich Zofii (istniejąca do dzisiaj) i cerkiew św. Mikołaja przy ul. Parkowej (od 1901 roku).

  Świątynia w Granicy została rozebrana w latach 50 - tych XX wieku. Z kolei cerkiew pw. św. Mikołaja zburzono wcześniej, bo w 1938 roku. Stało się do z powodów politycznych.
  opr. ZIELA


  *Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
  *Oceń swojego burmistrza i porównaj go z innymi [PLEBISCYT DZ]
  *Odrażające morderstwo w Radziechowach. Studentka z Krakowa zadźgana
  *QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
  *W Katowicach sala do sekcji zwłok jak w Kościach [ZDJĘCIA]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama