Rybnik otwiera się na Czechy. 4,5 godziny i jesteś w Pradze!

  Rybnik otwiera się na Czechy. 4,5 godziny i jesteś w Pradze!

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W busach jadących do Ostrawy obowiązuje rezerwacja miejsc
  1/3
  przejdź do galerii

  W busach jadących do Ostrawy obowiązuje rezerwacja miejsc ©Barbara Kubica

  Do niedawna z Rybnika można było co najwyżej dojechać komunikacją miejską do sąsiedniego Wodzisławia, albo wlekącym się niemiłosiernie pociągiem do Katowic. Po tym, jak w stan likwidacji został postawiony rybnicki PKS, który w ciągu kilku miesięcy zlikwidował niemal wszystkie swoje połączenia nie tylko te regionalne, ale także dalekobieżne, mieszkańcy ziemi rybnickiej mieli problem, by dojechać choćby do oddalonych o 20 kilometrów Gliwic.
  Teraz, nie wychodząc nawet z domu, mieszkańcy Rybnika mogą kupić bilet do przepięknej Pragi czy odległego Wiednia i w zasadzie z niewielkiego dworca na rybnickim osiedlu Nowiny dojechać tam tylko z jedną przesiadką.

  Jak to możliwe? Kilka dni temu prywatny przewoźnik Tiger Express uruchomił bezpośrednie połączenia z Rybnika na lotniska w Katowicach-Pyrzowicach, a także w pod-krakowskich Balicach oraz do czeskiej Ostrawy.
  O uruchomienie kursów do tego ostatniego miasta od dawna apelowali rybniczanie. - Jeździ tam mnóstwo młodych ludzi. I to nie tylko na sobotnie imprezy na słynnej Stodolni, ale także na spacer po zabytkowym mieście czy latem na miejscowe kąpielisko - mówi nam Paweł Kobus, który kilka dni temu sprawdzał rozkład jazdy busów.

  Specjalnie dla Was przetestowaliśmy nowe połączenia,by sprawdzić, w jakich warunkach podróżuje się teraz do Czech. Busy, którymi dysponuje przewoźnik, są w stanie pomieścić 9 lub 20 pasażerów. Ich pojemność dostosowana jest do liczby zarezerwowanych miejsc (w busach obowiązuje całkowita rezerwacja miejscówek). W pojeździe hula darmowy internet, z którego każdy pasażer może korzystać przez całą trasę. Już przy wejściu rybniczan wita uśmiechnięty pracownik przewoźnika, który serwuje podróżnym darmową wodę, kawę. Każdy podróżny może też kupić butelkę słynnej czeskiej kofoli w cenie 5 zł, albo żelki, czeskie piwo w cenie 5 zł, czy nawet malutką butelkę białego wina. Na pokładzie dostępne są czasopisma.

  Busy zatrzymują się w Ostrawie w dwóch miejscach - w ścisłym centrum oraz na stacji Ostrawa-Swinow, gdzie mieści się największy dworzec kolejowy. - Busy zatrzymują się tam praktycznie przy peronie kolejowym, gdzie od razu można się przesiąść do prywatnego pociągu należącego do sieci RegioJet, z którą mamy podpisaną umowę o współpracy. Dzięki temu w Ostrawie nowe połączenia będą skomunikowane z szybkimi pociągami InterCity RegioJet, które kursują pomiędzy Ostrawą i Pragą - mówi nam Peter Jancovic, współwłaściciel Tiger Express. A to oznacza, że szybką czeską koleją z Ostrawy bez problemu dojechać możemy do Pragi, Brna czy Wiednia. Bilet? To koszt rzędu 55 zł.

  Tiger Express to nie pierwszy czeski przewoźnik na polskim rynku. Od 7 listopada firma Leo Express obsługuje linię z Pragi przez Bohumin, Gliwice i Katowice do Krakowa.


  *Prawybory z DZ: Kto prezydentem? Kto burmistrzem? ZOBACZ i ZAGŁOSUJ
  *Wybuch w kamienicy w Katowicach: Dlaczego doszło do wybuchu?
  *Śmieszne, dziwne, nietypowe plakaty wyborcze, czyli dużo śmiechu [ZDJĘCIA]
  *Najlepsza jednostka OSP w woj. śląskim ZAGŁOSUJ W PLEBISCYCIE FINAŁOWYM

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama