Smog w Żywcu: Żywiec wypowiada wojnę trucicielom

  Smog w Żywcu: Żywiec wypowiada wojnę trucicielom

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Smog nad Żywcem w ostatnim czasie daje w kość
  1/2
  przejdź do galerii

  Smog nad Żywcem w ostatnim czasie daje w kość ©Michał Sobala

  Smog w Żywcu: Aż sześciokrotnie w ostatnim czasie zostały przekroczone normy dotyczące jakości powietrza w Żywcu. Władze zapowiadają walkę z trucicielami.
  Patrole straży miejskiej będą jeździć rano, w południe i wieczorem - mówi burmistrz Żywca Antoni Szlagor i zapowiada walkę z osobami spalającymi niewłaściwe materiały w przydomowych piecach. To odpowiedź władz na fatalną jakość powietrza, która co roku jesienią oraz zimną jest zmorą miasta nad Sołą i Koszarawą. Idea szczytna, ale czy realna do wykonania?

  Najpierw strażnicy miejscy będą pouczali mieszkańców, ale kiedy ktoś nie dostosuje się do przepisów, zastosują także kary administracyjne. Burmistrz Żywca zaapelował także, aby osoby, które zauważą zanieczyszczanie powietrza przez innych, powiadomiły o tym fakcie straż miejską dzwoniąc pod nr tel. 33 861 39 29.

  - Osoby, które nie mają pieniędzy, a zostaną zakwalifikowane do pomocy, otrzymają pieniądze na zakup węgla z MOPS, drewno również damy, jeśli będziemy mieć - zapowiada burmistrz Szlagor.

  To kolejna inicjatywa miasta mająca na celu ograniczenie niskiej emisji. Od kilku lat samorząd dopłaca do wymiany pieców, pomp ciepłowniczych i montażu instalacji solarnej. W najbliższym czasie ma także zostać stworzony plan rozwoju sieci ciepłowniczej w Żywcu, a władze będą starały się pozyskać pieniądze na jego realizację.

  Działania w praktyce

  Strażnicy będą interweniowaćpo zgłoszeniu mieszkańców lub jeśli sami zauważą coś podejrzanego. Czy mogą wejść na naszą posesję i sprawdzić, czym palimy? Okazuje się, że tak. Mogą to zrobić na podstawie indywidualnych imiennych upoważnień wydanych przez burmistrza. Jeśli ktoś nie wyrazi zgody na wejście funkcjonariuszy, wówczas grozi mu nawet kara do trzech lat więzienia. Lepiej więc nie migać się przed kontrolą. Zaś w przypadku ujawnienia nielegalnego spalania strażnicy mogą nałożyć mandat do 500 zł. W takiej sytuacji zawsze też jest spisywany protokół. W kwestiach spornych powoływany jest rzeczoznawca (strażnicy posiadają upoważnienia, żeby wejść z nim na teren nieruchomości), który pobiera próbki popiołu do badania.

  - Jeśli wyniki badania pokażą, że były spalane odpady, wówczas sprawa kierowana jest do sądu - tłumaczy Andrzej Cader, komendant Straży Miejskiej w Żywcu. Dodaje, że w tym roku strażnicy miejscy nie ujawnili przypadków palenia śmieciami w piecach.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wiecie, że?

   jakp (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A wiecie, że stan smogu można sprawdzać na bieżąco na smartfonach? Sprawdźcie "Zanieczyszczenie Powietrza" dla Androida!
   https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.anddev.polishairpollution

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dziwne

   waldi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A jakiś czas temu burmistrz pisał że do żywca dociera dym z elektrowni Rybnik.Czyli szukanie pieniędzy będzie kolejna okazja do zapełnienia portfela

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KOKS - też jest śmieciem .

   Tutejszy. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Najwięksi truciciele zaczynają palić śmieci dopiero późnymi wieczorami.
   Powodem tego jest zmrok , w którym trujące dymy są najmniej widoczne.
   Wieczorami nieda się wyjść z domu bo smród jest...rozwiń całość

   Najwięksi truciciele zaczynają palić śmieci dopiero późnymi wieczorami.
   Powodem tego jest zmrok , w którym trujące dymy są najmniej widoczne.
   Wieczorami nieda się wyjść z domu bo smród jest niedozniesienia i ubranie czernieje od smoły.
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama