Ważne
  Czechowice-Dziedzice: Burza wokół Braterstwa Broni

  Czechowice-Dziedzice: Burza wokół Braterstwa Broni

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Czechowice-Dziedzice: Burza wokół Braterstwa Broni
  Rada Miejska podjęła uchwałę o likwidacji pomnika, ale monument nadal stoi.
  Czechowice-Dziedzice: Burza wokół Braterstwa Broni
  Pomnik Braterstwa Broni, przedstawiający idących ramię w ramię żołnierza Ludowego Wojska Polskiego i Armii Czerwonej, stojący w centrum Czechowic-Dziedzic, znowu wzbudza emocje mieszkańców. Jedni domagają się zburzenia monumentu, bo uważają, że to relikt minionej epoki. Część mieszkańców broni pomnika.

  Już dwa lata temu czecho-wiccy radni podjęli uchwałę, że pomnik wzniesiony na początku lat 50.
  XX wieku ma zostać przeniesiony. A przy rondzie Solidarności powinien powstać pomnik Wolności, nawiązujący w stylu do pomnika Wolności, który znajdował się przy placu Wolności, ale został zniszczony podczas II wojny światowej przez hitlerowców.

  Do przyjęcia takiej uchwały skłoniły radnych sugestie mieszkańców osiedla Lesisko. Tylko radny Ferdynand Czader głosował przeciwko i zaproponował, by w sprawie pomnika Braterstwa Broni, przy okazji ubiegłorocznych wyborów samorządowych, przeprowadzić referendum. Nie odbyło się, od uchwały minęły 2 lata. Pomnika Wolności nie ma, a Braterstwa Broni niszczeje i kłuje w oczy.

  Burmistrz miasta Marian Błachut wypowiadając się dla lokalnego portalu stwierdził, że uchwała nie została wykonana, bo jest sprzeczna z polsko-rosyjskim porozumieniem o ochronie takich pomników i miejsc pamięci.

  Opinie w sprawie przyszłości monumentu są podzielone

  W ostatnich 20 latach większość pomników upamiętniających wyzwolenie przez Armię Czerwoną została zburzona lub zdemontowana i wywieziona do magazynów.

  W Bielsku-Białej z trzech pomników ostał się tylko jeden, na bielskim cmentarzu żołnierzy Armii Radzieckiej. Zniknęły monumenty na pl. św. Mikołaja (1990 r.) i pl. Ratuszowym (1990 r.). Sporo emocji budzi pomnik żołnierzy radzieckich na placu Wolności w Katowicach. Istniały plany rozbiórki tego pomnika. Ruch Autonomii Śląska podjął działania w celu zastąpienia pomnika żołnierzy radzieckich pomnikiem ku czci ofiar Tragedii Śląskiej.

  Pomniki takie można spotkać m.in. Głuchowie, Poznaniu, Stargardzie Szczecińskim.


  Łukasz Dobucki, czechowicki radny, głosował za usunięciem pomnika
  Swoje zdanie na temat pomnika Braterstwa Broni wyraziłem podczas głosowania i moje zdanie w tej sprawie nie zmieniło się. Jestem za tym, by został przeniesiony w inne miejsce, na przykład na jakiś cmentarz żołnierzy radzieckich. W ubiegłym roku ważniejsze było likwidowanie szkód popowodziowych, ale teraz powinniśmy do tego wrócić.

  Fryderyk Czader, czechowicki radny, głosował za pozostawieniem pomnika
  Byłem przeciwko uchwale, bo o pomniki trzeba dbać, a nie je burzyć. Poświęcony jest chłopcom, którzy dostali rozkaz i musieli walczyć. Niestety, pomnik od jakiegoś czasu niszczeje. Byłem w kontakcie z fundacją zajmującą się renowacją pomników i ambasadą Rosji, ale jak przyszło co do czego, to nie było chętnych, by odnowić monument.

  Alicja Ogiegło, czechowicka radna, głosowała za usunięciem pomnika
  Głosowałam przeciwko pomnikowi, ale uważam, że źle by było gdyby został zburzony. Jest uchwała zobowiązująca burmistrza tym tematem, ale on chodzi koło niego jak koło jeża. Coś trzeba zrobić. Wolałabym, żeby został przeniesiony w jakieś inne miejsce. Niestety, jest w takim stanie, że przeniesienie może być niemożliwe i może się podczas takiej operacji rozsypać.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nihil novi

   k-j (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 60 / 61

   Zajrzyj sobie do książki prof Kuli "Krótki raport o użytkowaniu historii" - dowiesz się z tamtąd, że pomniki stawiano i burzono od zawsze a poziom inteligencji nie ma tu nic do rzeczy. Pomniki to...rozwiń całość

   Zajrzyj sobie do książki prof Kuli "Krótki raport o użytkowaniu historii" - dowiesz się z tamtąd, że pomniki stawiano i burzono od zawsze a poziom inteligencji nie ma tu nic do rzeczy. Pomniki to rzecz emocjonalna często, niosą pewne przesłanie, które nie do wszystkich czasów pasuje.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KIedy następni?

   Nihil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 50 / 60

   Ciekawe kiedy będziemy burzyć pomniki Jana Pawła?
   Dla zszokowanych informacja:
   Tak było zawsze - już w starożytnym Egipcie budowano pomniki, potem upływał czas i burzono te pomniki.
   Burzenie...rozwiń całość

   Ciekawe kiedy będziemy burzyć pomniki Jana Pawła?
   Dla zszokowanych informacja:
   Tak było zawsze - już w starożytnym Egipcie budowano pomniki, potem upływał czas i burzono te pomniki.
   Burzenie pomników w krajach gdzie rządzą inteligentni inaczej to tylko kwestia czasu.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama