Menu Region

Katowice: Blokad na koła spółdzielni zakładać nie wolno!

Katowice: Blokad na koła spółdzielni zakładać nie wolno!

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Zachodni

Justyna Przybytek

13Komentarzy Prześlij Drukuj
Katowice: Blokad na koła spółdzielni zakładać nie wolno!

(© Arkadiusz Ławrywianiec)

Jedni spółdzielni kibicują, inni są oburzeni. Chodzi o KSM, która zleca prywatnej firmie zakładanie blokad. Sędzia odpowiada: nie wolno!
Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa testuje metodę na pozbycie się aut, zastawiających parkingi KSM przy budynkach osiedla Śródmieście. O sprawie pisaliśmy w ubiegłym tygodniu: spółdzielnia wynajęła prywatną firmę, która zakłada blokady na koła aut, za ich usunięcie pobiera od 100 do 300 zł. Taka kara spotka kierowców, którzy nie są mieszkańcami zasobów spółdzielni, a zostawili auto na należącym do niej parkingu w centrum, m.in. przy ul. Rybnickiej czy Francuskiej.
- Popieram akcję - pisze w mejlu do redakcji pan Adam. Chciałby, aby blokady zakładano także na osiedlu Kukuczki.

- Zwłaszcza w soboty i niedziele.
Powód: zajęcia studentów w miejscowej szkole i parkowanie aut "gdzie popadnie". Pikanterii sprawie dodaje fakt, że dyrekcja szkoły pozwala parkować na swoim parkingu tylko pojazdom uprzywilejowanym.

Kolejnego mejla nadesłała nam pani Małgorzata.
- Nie wyobrażam sobie anonsowania swoich gości jakiejś służbie - pisze. Chodzi o regulamin korzystania z parkingów KSM w Śródmieściu. Mogą z nich korzystać mieszkańcy i ich goście, jednak numery rejestracyjne jednych i drugich należy zgłosić firmie zakładającej blokady. Numery mieszkańców wystarczy podać raz, o gościach należy informować za każdym razem, gdy planują przyjechać z wizytą, inaczej może ich spotkać niemiła niespodzianka na kołach.

- Z drugiej strony sama często mam problem z zaparkowaniem samochodu pod moim blokiem, a mieszkam przy ul. Sowińskiego tuż za Sądem Okręgowym na ul. Francuskiej. Na parking sądowy mogą wjeżdżać tylko pracownicy. Wszyscy zainteresowani parkują więc pomiędzy pobliskimi blokami, często na chodnikach i trawnikach. Dwa razy widziałam straż miejską zakładającą blokady na koła i to wszystko - opowiada pani Małgorzata.

Sprawa rozgrzała także naszych internautów.
- Od kiedy prywatna firma może blokować koła? Regulaminem nie można regulować kar pieniężnych, nawet jak jest to teren prywatny KSM - napisał internauta Tyk. Kontrowersje budzą także blokady na koła aut zaparkowanych na trawnikach i chodnikach. Oburzony jest internauta "Senior": Najpierw niech KSM zapewni wymaganą liczbę miejsc parkingowych w stosunku do ilości mieszkańców osiedla, a dopiero potem niech ściga niesfornych kierowców. Druga bzdura to zlecenie całej operacji jakiejś zewnętrznej instytucji.
* CZYTAJ KONIECZNIE:

NAJBOGATSI I NAJBIEDNIEJSI POSŁOWIE Z WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - ZOBACZ KONIECZNIE
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?
1 »
13

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

a kaj stanąć ...

+17 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

DeVille (gość)  •

pierwsze niech porobia miejsca parkingowe , gdzie przyjezdni będą mogli zaparkować a potem niech apelują sie o parkowanie pod blokami.
bo ktoś jadąc przeszło godzina do katowic chce zaparkować, a nie ma gdzie to staje tam gdzie jest miejsce ...
i co z ograniczeniem wolności .... brak logiki ....

odpowiedzi (0)

skomentuj

sędzia ... kalosz

+50 / -31

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

maz626 (gość)  •

Sędzia ominął temat ,,zakazu'' ... jeżeli kierowca nie ma prawa tam wjeżdżać i parkować to nie ma i koniec. Ja jestem właścicielem drogi na której parkują pojazdy i nie chcę pobierać opłat, może jeszcze firmę mam założyć aby paragony wystawiać :). Ja chcę aby NIKT TAM NIE PARKOWAŁ...proste. Jest tablica z regulaminem , znaki odholowania, itd, wtedy mam prawo tak jak napisał Pan sędzia ... przywrócić mojej ,,rzeczy'' stan w którym mogę z niej korzystać według mojej woli ... odholować, blokować itp ...

odpowiedzi (0)

skomentuj

w ramach samopomocy chłopskiej

+23 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mafioso (gość)  •

obiłbym mordę takiemu ciupasowi,zakładającemu blokadę i amen basta.Skoro Sędzia mówi nielegalne to znaczy ma rację.

odpowiedzi (0)

skomentuj

efefrf

+64 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

dsdde (gość)  •

blokowanie jest nilelegalne te firmy powołują się na tzw samopomoc cywilna tyle ze samopomoc musi prowadzić do tzw stanu poprzedniego a przez założenie blokady taki stan nie nastąpi wiec jest to nadinterpretacja ustawy ponadto do zakładania blokad uprawniona jest tylko policja i straże gminne jasne każdy kto wjechał na taki parking gdzie jest wywieszony regulamin zawiera umowę odhezyjną lecz jesli nie chce zapłacić to taka firma może wystąpić do sadu na drogę cywilno prawna ...lecz musi sciagnoc blokadę ...nie można sciągniecia uzależniać od wniesienia oplaty ...nawet jesli ktoś nie chce zapłacić to firma blokadę i tak sciągnoc musi a swoich praw moze dochodzić na drodze sadowej ....a co do samych blokad to.....Zważyć bowiem należy, że dopuszczalna samopomoc cywilna może zmierzać jedynie do przywrócenia stanu zgodnego z prawem (samopomoc zmierza do restytucji utraconego władztwa) - w tym przypadku udrożnienia przejazdu lub przejścia. Założenie blokady na koło pojazdu ma charakter represji quasi karnej i nie spowoduje udrożnienia drogi. Założenie blokady przekracza więc dozwoloną samopomoc, co powoduje, że jest samowolnym naruszeniem posiadania pojazdu, a tego art. 342 kodeksu cywilnego czynić zabrania (sankcja: art. 191 k.k.). Do takiego działania mają prawo jedynie służby publiczne wymienione w przepisach art. 50a i 130a ustawy Prawo o ruchu drogowym (gł. Policja i Straż Miejska), lecz ich uprawnienie w tym zakresie co do zasady nie obejmuje drogi wewnętrznej

skomentuj

super

+19 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

maz626 (gość)  •

Z tego prawniczego ,,języka'' wynika, że ja, właściciel, muszę godzić się na wszystko i przypadkowy kierowca może stanąć na mojej drodze, a ja mogę mu tylko podziękować że zechciał odwiedzić mój parking, on może naruszać ,,posiadanie mojej drogi'' ja natomiast nic nie mogę zrobić bo naruszam jego prawa, może Pan się wypowie co ja mogę zrobić aby ludzie nie parkowali na mojej ziemi, mam się przykuć łańcuchem do jakiejś blokady, albo położyć się na jezdni i nie przepuszczać intruzów ? !!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

!!!

+63 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

JERZY (gość)  •

Czy my mieszkańcy mamy coś do powiedzenia?Czy nas ktoś słucha?NIE MAMY GDZIE PARKOWAĆ SAMOCHODÓW,NIE MOŻEMY WYJECHAĆ SPOD WŁASNEGO BLOKU(czekałem półtorej godziny ,aż szanowny kierowca odblokuje mój samochód)Czy pani sędzina mieszka obok i widzi problem?Czy policja interweniuje kiedy dzwonimy?Przestańcie krzyczeć ,że nie wolno,zasłaniać się przepisami,które nie dotyczą terenów prywatnych.Ale pomóżcie karać tych ,którzy parkują niezgodnie z przepisami ruchu drogowego,wewnętrznego regulaminu na terenie prywatnym.PRZESTAŃCIE SIĘ WYMĄDRZAĆ ,a usprawnijcie życie zwykłemu KOWALSKIEMU.

skomentuj

A telefon znasz?

+5 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marek (gość)  •

A znasz telefon do Policji albo Straży Miejskiej? Czemu nie zadzwoniłeś? Zamiast czekać jak g*****, bo w tym przypadku chyba jesteś g*****, półtorej godziny, dzwoń na Straż.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Trochę inwencji

+19 / -30

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ehhh (gość)  •

Szlaban + pilot dla każdego mieszkańca (odpada problem z gośćmi) albo słupek z kluczykiem na poszczególne miejsca parkingowe - w tym wypadku niestety goście mają problem .... te blokady na koła to idiotyzm.

odpowiedzi (0)

skomentuj

To wstyd i żenada !

+81 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

staśka (gość)  •

A jak ktoś robi wesele i przyjedzie kilka aut z daleka, taksówek, fotograf itd. to co wtedy ? Ech, żenada ...

skomentuj

?

+72 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wioleta (gość)  •

Tak,wesela od poniedziałku do piątku...żenada...

odpowiedzi (0)

skomentuj

wp ..... l

+62 / -69

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kark (gość)  •

nie życzę temu gościowi na zdjęciu, żebym go zastał przy moim aucie w takiej sytuacji ...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Składnia!

+66 / -62

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

PK (gość)  •

"Blokad na koła spółdzielni" - spółdzielnia nie ma kół! Kto układa zdania o tak nielogicznym szyku! Ręce i nogi opadają!

skomentuj

123

+41 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kmwtw (gość)  •

Mi nawet pyta opadła :p

odpowiedzi (0)

skomentuj