Prof. Runge: Jeszcze o województwie górnośląskim

  Prof. Runge: Jeszcze o województwie górnośląskim

  Prof. Jerzy Runge

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prof. Runge: Jeszcze o województwie górnośląskim
  Bardzo uważnie przeczytałem teksty panów Michała Smolorza i Janusza Muzyczyszyna (DZ, 24.08.12) i poczułem się wywołany do tablicy. Obu panom bardzo dziękuję za wypowiedź. (...) Postaram się ustosunkować do obu wypowiedzi. Tak się składa, iż pan Smolorz był w ostatnich dwóch latach kilkakrotnie zapraszany na konferencje organizowane przez Uniwersytet Śląski (...), a dotyczące między innymi konsekwencji "kurczenia się" miast, jak i NSP 2011. Niestety, nie zjawił się ani razu.
  Prof. Runge: Jeszcze o województwie górnośląskim
  Wielka szkoda. (...) Wysoko cenię felietony M. Smolorza w sprawach śląskich, lecz nie zawsze ze wszystkim się zgadzam. Dotyczy to niestety jego ostatniej wypowiedzi, w której już na początku napisał o mnie: "Krok po kroku poddaje bezwarunkowej krytyce wszystkie przejawy aktywności Górnoślązaków, odrzucając budzącą się tożsamość regionalną, aspiracje społeczne i kulturowe, postulaty polityczne i aktywność samorządową"... (sic!). Panie Michale, czytał Pan chyba tekst kogoś innego, a nie mój! (...)

  Powinniśmy umieć rozróżniać wiedzę naukową od wiedzy zdroworozsądkowej (potocznej). Jeśli powiem, że Katowice to miasto bardzo niebezpieczne wieczorową porą, bo można zdrowo oberwać, to jest to przykład wiedzy potocznej. Tezę tę należy dopiero zweryfikować w oparciu o konkretne, obiektywne badania. Podany wyżej cytat z felietonu Pana Smolorza jest właśnie odzwierciedleniem pierwszego rodzaju. (...) Informuję, iż w żadnym tekście wydrukowanym na łamach DZ nie ma potwierdzenia tezy Pana Smolorza. Co więcej - w jednym z nich jest mowa, iż jestem Ślązakiem. Z racji posiadanej wiedzy (...) odnoszę się konsekwentnie do dwóch spraw:
  a) pojęcia narodowości śląskiej,
  b) rzeczywistej bądź pozorowanej dążności określonych środowisk do rewizji podziału administracyjnego w imię tworzenia woj. górnośląskiego.

  Są to na tyle istotne sprawy, że traktowanie ich w kategoriach wiedzy potocznej (...) prowadzi na manowce. Środowisko naukowe w woj. śląskim ma wystarczająco dużo argumentów, aby poddać obiektywnej krytyce oba pomysły. (...)
  Podkreślę po raz kolejny - obecność śląskiej grupy etnicznej nie budzi najmniejszej wątpliwości, jest ona tutaj bezdyskusyjnie obecna, sytuując się zarówno na pograniczu woj. opolskiego i śląskiego, jak i Polski oraz Republiki Czeskiej. (...) Są jednak dwie obiektywne tendencje, które rzutują i w przyszłości rzutować będą niekorzystnie na tę grupę. Po pierwsze - to demograficzny ubytek oraz starzenie demograficzne. Jeśli sprawdzą się prognozy GUS, to do 2035 r. populacja centralno-zachodniej części konurbacji katowickiej i jej otoczenia (właśnie głównie zamieszkałej przez Ślązaków) zmniejszy się nawet o 300 tys. osób (...). Po drugie - z tej części województwa za granicą w celach zarobkowych przebywa według szacunków 250-300 tys. młodych ludzi. Zdecydowana większość już tu nie wróci.

  W związku z tym propagowanie tożsamości śląskiej ma charakter szczególny wobec bezlitosnych trendów demograficznych i zachowań migracyjnych. Proszę pojechać do Chorzowa Starego i zapytać starszych mieszkańców dzielnicy, jak wyglądało tu codzienne życie ileś lat temu. Taka konfrontacja życia społecznego dzielnicy - także w innych miastach (m.in. Bobrek, Chropaczów, Lipiny, Zaborze) uczy pokory wobec (...) dokonujących się zmian. Od procesów regresu społecznego, emigracji, gentryfikacji nie uciekniemy (...).

  Jeśli słyszę o koncepcji formowania województw historycznych to pytam: jaki jest tego cel? (...) Które z państw świata w 100% ideę taką wypełniają? Jeśli nawet przyjąć, iż tworzymy województwo górnośląskie, to czym ma się ono różnić od obecnego śląskiego? Terytorium bardziej przesuniętym na zachód? Większym udziałem w społeczeństwie Ślązaków? Przesłanką likwidacji 49 województw było wzmocnienie władzy regionalnej. Liczba głównych krain historyczno-geograficznych w Polsce jest mniejsza od obecnej liczby województw - a zatem co? Oszczędności nakładów budżetowych na działalność administracji i samorządów jako przesłanka tej idei? Efekt - między innymi dalsze pogorszenie dostępności mieszkańca do urzędu. (...). Idźmy dalej. Gdzie ma być stolica województwa górnośląskiego?

  Na pewno nie w Katowicach, tylko (...) w Opolu. A co na to włodarze i mieszkańcy obecnej stolicy województwa? (...) Następna sprawa - co ze wschodnią granicą przyszłego województwa? Na historycznej linii Przemszy i Brynicy? A co ze wschodnią częścią obecnego województwa śląskiego? Do małopolskiego? Jeszcze trudniej jest na północnej granicy - między Śląskiem a Wielkopolską. (...) W tym miejscu polecam lekturę - historię Śląska pod redakcją S. Michalkiewicza i W. Długoborskiego, jak i publikacje K. Heffnera z Instytutu Śląskiego w Opolu - tylko w jednym celu, przyjrzenia się mapom ilustrującym od wczesnego średniowiecza zmiany granic Śląska i jego dzielnic. To pouczająca lekcja pokory (...)

  Tendencje regionalistyczne (...) mają sens w obszarach domkniętych przestrzennie, społecznie, kulturowo, gospodarczo, których to warunków w żadnym wypadku nie spełnia woj. śląskie. Jest ono bowiem pograniczem między Śląskiem a Małopolską, przemieszanym ludnościowo (efekt rozwoju przemysłu od końca XVIII w), z obecnością śląskiej grupy etnicznej w części zachodnio-centralnej i południowej, o różnym stopniu aktywności gospodarczej, jak i zmiennym kształcie terytorialnym.
  Czy te oczywiste fakty są totalnym negowaniem Ślązaków i wszelkich przejawów ich aktywności? To, co napisał M. Smolorz w tytule - wszystko robić, by nic nie robić - jest wysoce krzywdzące i oczekuję przeprosin. Wyraźnie napisałem, gdzie są problemy, które wymagają pilnego rozwiązania. (...)

  A na koniec już do Pana Janusza Muzyczyszyna - mniej emocji, więcej rzetelności. W przedostatnim tekście na łamach DZ napisałem o podwójnym błędzie w Samospisie 2011, bo w kwestii narodowości:
  - w pierwszym pytaniu - potraktowano równoważnie dwie odrębnie funkcjonujące w rzeczywistości kategorie - narodowość i grupę etniczną. Pytanie w tym względzie jest nieprecyzyjne;
  - w drugim pytaniu tak naprawdę pytano o stopień utożsamiania się ze śląskością, a nie o narodowość. Z narodowością nie można się utożsamiać, a co najwyżej z nią sympatyzować. Jeśli powiem, że jestem narodowości chińskiej, tureckiej, włoskiej, to jest to nieprawda, bo nie spełniam 7 warunków przynależności do narodu (...). Można mieć co najwyżej obywatelstwo chińskie, tureckie, włoskie, ale to już coś innego. (...)

  Prof. Jerzy Runge, Uniwersytet Śląski
  *Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
  *Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
  *KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (60)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeśli słyszę o koncepcji formowania województw historycznych to pytam: jaki jest tego cel? (...) Któ

   Topacz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

   Wnioskuję, że żadne!? No i? Ależ bądźmy pierwsi! A jeśli nawet nie da się w 100%, to i 90, ba, 80% warte jest świeczki. Czyż nie?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   integracja

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

   sz,p. prof.pan to proponuje--nie wiem czy slusznie czy nie.Trudno to zrobic z kontrastami==jedni to wysoce w swoim mniemaniu--kultura polska--(rejtan--matejko) a drudzy to prostactwo (poniemieckie)...rozwiń całość

   sz,p. prof.pan to proponuje--nie wiem czy slusznie czy nie.Trudno to zrobic z kontrastami==jedni to wysoce w swoim mniemaniu--kultura polska--(rejtan--matejko) a drudzy to prostactwo (poniemieckie) i==soronie,jak ja).Ci pierwsi pozostaja w swojej gornolotnosci,Ci drudzy przejrzeli----widza, ze to nie tak.W krynicy byl zjazd--- czy dobrze-- nie wiem.Moim nieszczesciem--to wyluskiwanie tych ocen,wg. prof. D.Hibner dobrze.Jeden prezes--powiedzial---na jednego na zachodziepracownika przypada 4 razy wiecej produkcji niz w polsce i robia to firmami globalnymi na caly swiat. My mowi musimy tak samo.(ja sie pytam skad, zkim, i z czego.) i ciagniemy temat j. w.oczekiwania sa ==pieronowe==a wszedzie globalnykryzys.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chmielewski

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 7

   i profesor maja to samo zadanie==wyprowadzic nas z impasu.jeden praktyk, drugi naukowiec==za cos placimy.==patrz==chmielewski=.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DZ to gadzinowka mniejszosci niemieckiej z RAS na Gornym Slasku

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 12

   ... to chyba nie jest nowoscia dla wszystkich przegladajcyh strony DZ
   W ostatnich kilku tygodniach bylo pelno artykulow w prasie zagranicznej , ale takze Polskiej o klopotach finansowych...rozwiń całość

   ... to chyba nie jest nowoscia dla wszystkich przegladajcyh strony DZ
   W ostatnich kilku tygodniach bylo pelno artykulow w prasie zagranicznej , ale takze Polskiej o klopotach finansowych autonomicznych regionow hiszpanskich i ich sytuacji gdzie lada dzien beda oglaszac bankructwa, nawet dzisiaj byl o tym artykul w kazdej chyba gazecie w Polsce a w DZ cicho sza, jakby nic takiego sie nie stalo.
   Przeciez temat autonomii to temat jak najbardziej dotyczacy Gornego Slaska, ciagle toczy sie o tym temacie goraca dyskusja, jest tym tematem duze zainteresowanie, wiec jak to mozliwe ze DZ nie relacjonuje aktualnej sytuacji z innych autonomicznych regionow w europie i ich sytuacji finansowej?
   Jak juz napisalem w tytule DZ to gadzinowka mniejszosci niemieckiej z RAS i ich polityki oglupiania ludzi na Gornym Slasku, swoje wzorce dzialania czerpala z proniemieckiej prasy z czasow IIWS i komunistycznej Trybuny Ludu z czasow jej najwiekszej "swietnosci".zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do polski slazak

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 6

   gadzina==to o czyms swiadczy==o Pana wiedzy ,znajomosci swiata ,histori i.t. d. i aktualnej sytuacji.=autonomia==skads sie to bierze.Jestem zwolennikiem H. Bergsona tym samym--jestem za europa.za...rozwiń całość

   gadzina==to o czyms swiadczy==o Pana wiedzy ,znajomosci swiata ,histori i.t. d. i aktualnej sytuacji.=autonomia==skads sie to bierze.Jestem zwolennikiem H. Bergsona tym samym--jestem za europa.za globalizacja==to koniecznosc==wracanie do plemiennosci uwazam za zly kierunek.jednak obrazanie i to wartosci rzeczywistych a gloryfikowanie urojonych poteg sienkiewiczowskich(dla pokrzepienia serc) jest nie w porzadku.nie wiem czy byloby panu przyjemnie w odpowiedzi uslyszec,ze jest Pan==swolocz==gorol==i inteligencja szpagatowa.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .

   Rumzeiss (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 9

   sto razy bylo tlumaczone ze powodem bankructa autoniommi hiszp. nie jest jej ustroj tylko niegospodarnosc zarzadzajaych nią ludzi tak samo jak problemy centralistycznej Grecji
   Ale co taki prosty...rozwiń całość

   sto razy bylo tlumaczone ze powodem bankructa autoniommi hiszp. nie jest jej ustroj tylko niegospodarnosc zarzadzajaych nią ludzi tak samo jak problemy centralistycznej Grecji
   Ale co taki prosty zamiatacz z londynu moze rozumieć?
   On mysli ze jak zaczal rozumiec tubylcow to juz zjadl wszystkie rozumyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pane Ruzga kaj sie filujecie...?

   Erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 35 / 18

   Mocie utropa i kukocie na za Brynica do kamratow Zagłymbiosko czynstochowskich...mocie tam konsek placu abo pola ze burakami....?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Godom Wom co je cygon....

   Alojz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 8

   Niy kuko na przodek we ślypia yno kajs filuje na zajta...To je miglanc pjieronski...Mo niby ślonskie miano a udowo gorola...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan Runge je cygon

   Alojz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 11

   I Tyla we tymacie...lepij se poczytejcie "Ino prŏwda". Ôd pōniedziŏłku do kupiyniŏ w dobrych salōnach prasowych.
   Górny Śląsk ponad wszystko!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pan Runge to je cygon...

   Alojz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 29

   I tela we tymacie...
   Lepij se poczytejcie "Ino prŏwda". Ôd pōniedziŏłku do kupiyniŏ w dobrych salōnach prasowych.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ekonomia i demokracja

   imc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 4

   z bankrutowaly,i my tez.toco sie dzieje, to okres przed burza.nastepne pogorszenie wymusi zmiany.na lepsze male szanse.jestemzwolennikiem rachunku najlepiej wolnosciowego i bez przemocy i sily ,a...rozwiń całość

   z bankrutowaly,i my tez.toco sie dzieje, to okres przed burza.nastepne pogorszenie wymusi zmiany.na lepsze male szanse.jestemzwolennikiem rachunku najlepiej wolnosciowego i bez przemocy i sily ,a wtedy rozne alianse i etnicznosci sie przydaja.swiat byl jest i bedzie zaklamany.wylewanie pomyj to normalka,ale bez posprzatania to chlywik.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   spotkania organizują ,debatują i nic z tego niy wychodzi a świat ucieka nam z ekonomią

   Gliwiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 17

   Bo po co miał by przyjeżdżać na jałowo i bez produktywno dyskusja prowadzić ,nima synsu hopie. Czas na rzetelną ekonomię i regionalizację kraju.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   firiduri ucz sie

   Kevin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 4

   www.youtube.com/watch?v=oPBXyarJpNE&feature=related


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kevin, widzę, że najbardziej cię śmieszą własne bździny

   firiduri (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 18

   Kevin. Tu "mosz" jeszcze "pikniejszy konsek" tego "śląskiego języka", który tak podziwiasz, tylko "Poloki" nie chcą dać pieniędzy na jego rozwój.

   h******youtu.be/t-9F7SFOIC4

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama