Budowa Muzeum Śląskiego w Katowicach [NAJNOWSZE ZDJĘCIA i...

  Budowa Muzeum Śląskiego w Katowicach [NAJNOWSZE ZDJĘCIA i WIDEO]

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Budowa Muzeum Śląskiego w Katowicach [NAJNOWSZE ZDJĘCIA i WIDEO]
  1/26
  przejdź do galerii

  ©Arkadiusz Gola

  Tak wygląda w październiku 2012 roku budowa Muzeum Śląskiego. A jeszcze nie tak dawno w tym miejscu funkcjonowała kopalnia. ZOBACZ ZDJĘCIA I WIDEO
  Konfliktu na budowie Muzeum Śląskiego nie rozstrzygnął mediator i spór o ok. 14 mln zł najprawdopodobniej trafi do sądu. Mimo to budowa na terenie po kopalni Katowice trwa. O przebiegu inwestycji opowiadali wczoraj Leszek Jodliński, dyrektor MŚ oraz Maciej Kołotonowicz z Budimexu.

  Generalny wykonawca budowy zapowiada, że zakończy budowę gmachu muzeum do marca 2013 r., czyli zgodnie z pierwotnym harmonogramem prac. Jeśli termin zostanie dotrzymany Jodliński obiecuje, że pierwsi goście wejdą do MŚ pod koniec przyszłego roku.

  Wiele wskazuje na to, że się uda. Prace żelbetowe zostały bowiem wykonane w 95 proc. - Został nam do budowy ostatni strop - dodaje Kołtonowicz. Strop to jednocześnie dach części ekspozycyjnej nowej siedziby muzeum, która w całości będzie schowana pod ziemią.

  Nad ziemią na terenie muzeum będą górowały pokopalniane obiekty, szklane wieże oraz budynek administracyjny. W tym ostatnim prace konstrukcyjne dobiegły końca, gotowe są już trzy jego kondygnacje. Elewację budowli będzie stanowiła szklana ściana kurtynowa, a jej montaż właśnie się rozpoczął.

  Zaawansowane są także prace związane z renowacją pokopalnianych obiektów, które zostaną zaadaptowane na potrzeby muzeum. Częściowo odnowione są już dawny magazyn odzieżowy (będzie w nim Centrum Scenografii) oraz budynek maszynowni (tu jest miejsce na dwie restauracje). Trwa montaż szybu windy obok odnowionej wieży szybu Warszawa. Szyb, to stalowa konstrukcja we wnętrz, której będzie jeździła szklana winda. Sama wieża szybu "Warszawa" już po renowacji będzie pełniła funkcję platformy widokowej.

  Z odnowionymi zabudowaniami dawnej kopalni Katowice kontrastują inne znajdujące się na terenie po kopalni obiekty. W większości mocno zapuszczone, mimo że także należą do MŚ. - Część z nich będziemy chcieli odrestaurować w kolejnym etapie inwestycji, już po zakończeniu budowy - zapowiada Jodliński.

  Budowa przez ostatnie miesiące trwała głównie pod ziemią, bo to właśnie na podziemnych kondygnacjach będzie mieściła się nowa siedziba MŚ. Cztery jej piętra są już gotowe. Trwają w nich prace instalacyjne, malowane są ściany i sufity, montowane podłogi i oświetlenie. W kilku miejscach gotowe są już ruchome schody. Wkrótce w budynku będą instalowane meble magazynowe, regały biblioteczne oraz ścianki ekspozycyjne.

  Prace instalacyjne są prowadzone również na podziemnych parkingach sąsiadujące z siedzibą muzeum. Na trzech kondygnacjach pomieszczą 324 samochody.

  Na placu budowy brakuje tylko jeszcze znanych z koncepcji austriackiej pracowni Riegler&Riewe Architekten, która MŚ zaprojektowała, szklanych wież, które mają górować nad terenem muzeum i doświetlać podziemne kondygnacje. Wież ma być sześć. - Montaż ich stalowych konstrukcji i potem szklenie rozpocznie się w listopadzie - zapowiada Kołtonowicz.

  Równolegle do budowy MŚ trwa spór między generalnym wykonawcą, a śląskim Urzędem Marszałkowskim, które muzeum zarządza. Spór dotyczy robót dodatkowych przy wykonywaniu wykopów ziemnych. Budimex ze względu na ruchy ziemi na terenie inwestycji - obsuwanie się gruntów - wykonał dodatkowe prace związane z zabezpieczeniem wykopu. Ich koszt wycenił na ok. 14 mln zł. Zwrotu żąda od Urzędu Marszałkowskiego. Tymczasem urzędnicy marszałka zastanawiają się, czy ziemia nie osunęła się na wykop z winy wykonawcy i płacić nie chcą. W sprawę zaangażowano już mediatora, ale bezskutecznie. Kolejny krok, to jak przyznał Jodliński, droga sądowa.


  *Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW i ZAGŁOSUJ
  *Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
  *Marsz Autonomii przeszedł przez Rybnik. Zobacz ZDJĘCIA
  *Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama