Wyjaśniło się, do kogo należy planetarium

  Wyjaśniło się, do kogo należy planetarium

  Magdalena Sekuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Prezydent miasta w zamian za kino "Panorama" zaproponował marszałkowi województwa budynek Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie. Tymczasem okazuje się, że gmach planetarium nie należy do gminy, ale do Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku.
  - Dlatego pośrednio jest własnością Urzędu Marszałkowskiego, który zarządza WPKiW - mówi Marcin Michalik, dyrektor biura marszałka. - To jest powód, dla którego marszałek nie wyraził zgody na zamianę. Trudno, by przyjmował swój własny budynek.

  Z dokumentów wynika, że w 2004 roku wojewoda przekazał należący do Skarbu Państwa budynek planetarium WPKiW.

  Okazuje się, że obecne władze parku także o tym nie wiedziały.


  - Gdybyśmy o tym wiedzieli, to marszałek, tak jak to jest chociażby w przypadku ogrodu zoologicznego, dotowałby tę placówkę - mówi Andrzej Kotala, prezes WPKiW.

  Teraz sytuacja może się unormować: Sejmik Województwa Śląskiego formalnie uchwalił, że planetarium od 1 stycznia 2009 roku będzie prowadzone przez Urząd Marszałkowski. - Bardzo się z tego cieszymy, choć, niestety, okazało się, że władze Chorzowa przez ponad dziesięć lat były przekonane, że budynek placówki należy do gminy - emocjonuje się Cezary Stryjak, radny sejmiku . - To świadczy tylko o bałaganie, jaki panuje w magistracie.

  Prezydent, który wyszedł z propozycją przejęcia budynku tłumaczy, że urzędnicy odpowiedzialni za miejskie nieruchomości wiedzieli, że nie należy on do gminy, ale...

  - Byłem przekonany, że Skarb Państwa przekazał miastu nie tylko prowadzenie planetarium, ale i budynek - tłumaczy Kopel. - Kiedy po złożeniu propozycji marszałkowi zacząłem studiować dokładnie dokumenty, okazało się, że jest inaczej.

  Tymczasem władze WPKiW zastanawiają się, jak mogło dojść do takiej sytuacji.

  - Byliśmy bardzo zdziwieni, kiedy się o tym dowiedzieliśmy - mówi Andrzej Kotala. - Ale nie ukrywam, że się cieszymy z tego powodu. To, jeśli zainwestuje się odpowiednią sumę pieniędzy, może być naprawdę piękny obiekt. Z uchwały podjętej przez sejmik wynika, że w latach 2010-2011 da on 800 tys. zł na niezbędne remonty. Potem ma zostać wykonany m.in. remont kopuły i dużej sali projekcyjnej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama