Wyjątkowe karykatury dla Hospicjum Cordis

  Wyjątkowe karykatury dla Hospicjum Cordis

  Ola Szatan

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Swoich karykatur doczekali się m.in. bohaterowie słynnego serialu telewizyjnego "Ranczo"

  Swoich karykatur doczekali się m.in. bohaterowie słynnego serialu telewizyjnego "Ranczo" ©materiały prasowe

  Obchody 25-lecia Hospicjum Cordis odbędą się jutro w Mysłowicach i będą połączone z wernisażem karykatur kilkudziesięciu gwiazd. Jeden komplet karykatur wkrótce zawiśnie na ścianach Hospicjum Cordis. Drugi będzie wystawiony na licytacje.
  Swoich karykatur doczekali się m.in. bohaterowie słynnego serialu telewizyjnego "Ranczo"

  Swoich karykatur doczekali się m.in. bohaterowie słynnego serialu telewizyjnego "Ranczo" ©materiały prasowe

  Krystyna Loska, Grażyna Torbicka, Piotr Kupicha, Artur Rojek, Otylia Jędrzejczak to tylko część spośród kilkudziesięciu gwiazd, których karykatury namalował młody tyski rysownik, Marek Grela.

  Swoich portretów doczekali się znani Ślązacy (lub osoby będące mocno związane z tym regionem) a powstały cykl nazwał SMILEsia. Cykl został zainaugurowany 19 kwietnia 2013 roku.

  - Za nami "smilesiowe tournee" czyli 16 wystaw w 14 miastach Polski - wylicza Marek Grela.
  - Jednak przed nami jeszcze jeden wernisaż. Ostatni i najważniejszy. Dla Hospicjum Cordis. Bo to miejsce niesamowite, w którym widać w całej pełni miłość do drugiego człowieka i chęć niesienia pomocy potrzebującemu - dodaje.

  Uroczysty wernisaż karykatur, odbędzie się dzisiaj, w Restauracji Szyb Bończyk w Mysłowicach. Impreza będzie wyjątkowa, bo połączona z jubileuszem 25-lecia istnienia katowickiego Hospicjum Cordis.

  Hospicjum Cordis to z założenia miejsce, w którym chorzy ludzie znajdują wsparcie i mogą odchodzić godnie. - Misja Hospicjum Corids to całkowity sprzeciw wobec eutanazji. Z pełnym przekonaniem staramy się realizować przesłanie: "Hospicjum to życie", dlatego na co dzień towarzyszą nam radość i uśmiech. W takim nastroju też - mam nadzieję - przebiegną nasze 25-te urodziny. SMILEsia doskonale wpisuje się w to założenie - mówi Jolanta Grabowska-Markowska założycielka i od początku prezeska Hospicjum Cordis.

  Autor SMILEsii Marek Grela, od dłuższego czasu jest przyjacielem Hospicjum Cordis.

  - Nasza znajomość rozpoczęła się od momentu gdy zadzwonił do nas z zamiarem podarowania na jedną z naszych aukcji charytatywnych, wykonanej przez siebie karykatury Wisławy Szymborskiej z oryginalnym autografem noblistki - wspomina Izabela Życzkowska z Hospicjum Cordis.

  Rysunek został sprzedany podczas koncertu solistów wiedeńskich w katowickiej Akademii Muzycznej w styczniu ubiegłego roku za 11 tysięcy złotych! Już wtedy Marek zasygnalizował, że chciałby podarować więcej swoich rysunków, które następnie sprzedawane podczas różnych licytacji, przyniosłyby pomoc finansową dla Hospicjum.

  - Zbierając podpisy bohaterów cyklu karykatur SMILEsia już wiedział, że to właśnie te prace przekaże nam, choć nie zdradził swojego pomysłu do końca. To miała być niespodzianka. Przyznał się dopiero wtedy, gdy zebrał większość autografów i dedykacji specjalnie dla Hospicjum Cordis. Karykatury są tak dobre i tak śmieszne, że uznaliśmy ich wystawę za świetny punkt programu jubileuszu 25-lecia Hospicjum Cordis - dodaje Izabela Życzkowka.

  Podczas dzisiejszej imprezy pojawi się część sportretowanych gwiazd. Udział potwierdzili m.in.: Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Wielicki, Joanna Bartel, Krzysztof Hanke, Wojciech Kuczok, Piotr Kupicha, Łowcy.B, Katarzyna Gniewkowska.
  Tyski rysownik przygotował dwa komplety karykatur. Ten, który będzie pokazany podczas wernisażu, zostanie powieszony na ścianach katowickiego hospicjum.

  Drugi komplet z autografami zostanie wystawiony na szereg licytacji, mających przynieść pomoc finansową Hospicjum. Wkrótce zostaną zaprezentowane na profilu facebookowym Hospicjum Cordis.


  *Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
  *Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
  *Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama