Ważne
  Gmina Olsztyn to nie tylko sama jej stolica

  Gmina Olsztyn to nie tylko sama jej stolica

  Piotr Piesik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Gdyby ktokolwiek ogłosił konkurs na liczbę zrealizowanych pomysłów zgłaszanych przez lokalne społeczności, w stosunku do liczby mieszkańców danej miejscowości, Zrębice i Krasawa w gminie Olsztyn byłyby bezkonkurencyjne. W ostatnich trzech latach, od chwili zawiązania się tu Grupy Odnowy Wsi, udało się zrobić więcej, niż przez kilka ostatnich kadencji gminnych samorządów.
  - Sprawa jest bardzo prosta. Wiadomo, że wszędzie znalazłoby się bardzo dużo do zrobienia, lecz budżet gminy nie jest z gumy i możliwości ma ograniczone. Dlatego trzeba szukać, szukać i jeszcze raz szukać sposobów pozyskania funduszy z innych źródeł. Tak też my zrobiliśmy. Założyliśmy Grupę Odnowy Wsi, jeździliśmy na wszystkie możliwe szkolenia, składaliśmy wnioski o dofinansowanie. Wcale nie wszystkie były przyjmowane, ale i tak możemy być zadowoleni.
  A jeśli zdobędziemy część pieniędzy, łatwiej nam rozmawiać z wójtem o tym, by dołożył resztę - opowiada Katarzyna Kulińska-Pluta, radna gminy, współzałożycielka wspomnianej Grupy Odnowy Wsi, dziś już przekształconej w Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi Zrębice i Krasawa.

  Słynne stały się już zrębickie Herody, czyli reaktywowanie tradycji grup kolędniczych, wędrujących od domu do domu. Doprowadzono do powstania turystycznego szlaku św. Idziego z Olsztyna do Zrębic, do zabytkowego drewnianego kościoła. W miejscu dawnej zlewni mleka powstała wiejska świetlica. W szkole podstawowej założono grupę opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym. Latem odbywały się tu zajęcia sportowe i plastyczne. Co ważne, stale udawało się otrzymać na to dotacje z różnych funduszy, m.in. z Urzędu Marszałkowskiego. Jak stwierdził wójt Tomasz Kucharski, gminie wręcz nie wypadało nie pomagać, skoro sami mieszkańcy zrobili tak dużo. Tym bardziej, że to nie koniec.

  - Do połowy lutego będzie gotowy projekt chodnika w Zrębicach, długości blisko jednego kilometra. Chodnik jest tam potrzebny z racji coraz większego ruchu samochodów. Będzie prowadził od ulicy Strażackiej, gdzie znajduje się świetlica i punkt apteczny, aż do cmentarza parafialnego - mówi Monika Kosielak z Urzędu Gminy Olsztyn.

  Trwają rozmowy z Powiatowym Zarządem Dróg nt. współfinansowania inwestycji, ponieważ chodnik powstanie przy drodze powiatowej. Na razie piesi muszą chodzić nieutwardzonym poboczem.

  Stowarzyszenie już szykuje duże przedsięwzięcie pod roboczym hasłem "Zagospodarowanie wsi Zrębice I, Zrębice II i Krasawa", na które zamierza pozyskać pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Chodzi tu o uporządkowanie otoczenia miejscowego stawu, gdzie powstałoby miejsce do wypoczynku i rekreacji, nawet z altaną, gdzie można byłoby organizować lokalne spotkania przy grillu. W Krasawie znajduje się stara studnia, która otrzyma estetyczną obudowę, podobną do tych, jakie mają dziś studnie w gminie Janów. Jesienią zatrzymuje się tam na odpoczynek wielu grzybiarzy. Projekt już przygotowuje jedna z częstochowskich pracowni architektonicznych.

  Nie zapomniano bynajmniej o zrębickim kościele św. Idziego, włączonym do szlaku zabytkowej architektury drewnianej regionu śląskiego. Świątynia wymaga kosztownych prac konserwatorskich i zabezpieczających. Koszt robót będzie na pewno za duży dla gminy, by finansować je samodzielnie - mimo przychylnego stanowiska wójta i radnych - dlatego szykowany jest już wniosek o dotację z Funduszu Ochrony Dziedzictwa Narodowego.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama