Michael Korfanty: Mój pradziadek jest wszędzie. To w końcu...

  Michael Korfanty: Mój pradziadek jest wszędzie. To w końcu Wojciech Korfanty

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Stoi tu jego pomnik. Wielki aż dech zapiera. Wchodzę na główną ulicę, a tu tabliczka z jego nazwiskiem. Jego i moim - mówi Michael Korfanty, prawnuk Wojciecha Korfantego, który wczoraj przyjechał do Katowic. Tak relacjonował swojej rodzinie w Ameryce pierwszą wizytę w małej ojczyźnie wielkiego przodka.
  Michael Korfanty: Mój pradziadek jest wszędzie. To w końcu Wojciech Korfanty

  ©MARZENA BUGAŁA

  Prawnuk? Krótkie repetytorium z genealogii Korfantych: Wojciech Korfanty, syn Józefa, miał czwórkę dzieci - córki Marię i Halszkę oraz synów Witolda i Zbigniewa. Ten ostatni poślubił Eugenię Nowakowską. Po śmierci i pogrzebie Wojciecha w sierpniu 1939 r., pani Eugenia wiedziała, że wobec nieuniknionej agresji Niemiec, na Śląsku nic dobrego jej rodziny już nie czeka. Tym bardziej z nazwiskiem Korfanty - agresor z Zachodu wciąż pamiętał, kto kilkanaście lat wcześniej wyrwał mu kawałek Górnego Śląska.

  Skąd kolejarze wiedzieli?


  - Babcia uciekała między innymi z dwójką swoich synów, bliźniaków - Feliksem i Wojciechem - opowiada Michael.
  - Wspominała kiedyś jak, zanim trafiła do Ameryki (jej mąż dołączył do niej dopiero w 1949 r. - przy. red.), zatrzymała się w jakiejś leśnej chacie na wschodzie Polski. Pewnej nocy do drzwi zapukali radzieccy żołnierze. Cała rodzina miała fałszywe dokumenty, Sowietom coś w nich nie pasowało i chcieli zabrać ich na szczegółową kontrolę, która nie wiadomo jak mogła się skończyć. Korfantych uratował płacz dzieci - Feliks i Wojciech nie mogli się uspokoić, więc żołnierze sami dali sobie spokój.

  Feliks, zwany w rodzinie Felkiem, to wujek Michaela. Wojciech, dokładniej: Wojciech Albert, to jego ojciec. Michael przyszedł na świat w 1964 roku w Dallas, gdzie do dziś mieszkają potomkowie człowieka, który poprowadził Śląsk do Polski. Jego prawnuk ma dwie siostry. Pracuje jako szef pokładu samolotu w amerykańskich liniach lotniczych Delta Air Lines.

  - Dawno temu w pracy przekonałem się, jaką siłę oddziaływania dla wielu Polaków ma nazwisko, które noszę - mówi Michael. - Na pokładzie usłyszałem akcent, który znałem z domu rodzinnego. Zapytałem pasażerki, czy pochodzi z Polski, pokazałem jej swój identyfikator, a ona od razu zaczęła dopytywać mnie, czy jestem z "tych" Korfantych. Była tak wzruszona, że chciała, żebym na kartce napisał jej dedykację. Dla mnie był to wtedy nie mniejszy szok niż dla niej.

  Inna scena, przed kilkoma miesiącami, w pociągu z Katowic. Michael siedzi w przedziale niespokojny, bo co chwilę słyszy komunikat ze swoim nazwiskiem. Pyta współpasażerki, czy rozumie, co mówią na peronie, bo martwi się, czy coś się nie stało i ktoś nie wzywa go w jakiejś pilnej sprawie. - Ciągle słyszałem: "Korfanty i Korfanty". Coś nie tak z moim paszportem? Coś się stało komuś z mojej rodziny? Ale skąd kolejarze wiedzą, że jestem w tym pociągu? Różne myśli latały mi po głowie - wspomina prawnuk przywódcy III powstania śląskiego. - Okazało się, że nazwiskiem mojego pradziada nazwano pociąg, którym jechałem i niepokojące komunikaty dotyczyły jego rozkładu jazdy.

  Mieszkam przy Korfantego


  Dziś Michaela można nazwać katowiczaninem - kupił mieszkanie, nomen omen, przy Alei Korfantego, na Śląsku spędza nawet kilka miesięcy w roku. Przyjeżdża tu odpocząć od amerykańskiego zgiełku. Coraz sprawniej radzi sobie z językiem polskim. "To stół, brążowe. To kczesło. Cześć, jestem Michał, co słychać" - recytuje. Znajomość polszczyzny jest niezbędna, by nadrobić zaległości związane z wiedzą o swoim przodku.

  - To wielka odpowiedzialność, bycie potomkiem kogoś takiego. Kogoś, kto nie tylko mówił o swoich poglądach, ale był w stanie walczyć w ich obronie. Za wszelką cenę. Dziś w Ameryce nie ma takich ludzi - podkreśla Michael. - W pewnym momencie swojego życia uświadomiłem sobie, że muszę lepiej poznać Wojciecha Korfantego. Dziś czytam książkę za książką, na aukcjach internetowych kupuję wszystko, co związane jest z jego niezwykłym życiorysem.

  W piątek w DZ duży wywiad z prawnukiem najwybitniejszego polityka w historii Górnego Śląska. Michael opowie m.in. o tym, co przekazał mu słynny antenat, jak w rodzinie Korfantych kultywuje się tradycje z nim związane oraz co potomkowie Wojciecha wiedzą o jego tajemniczej śmierci.

  Parada? Chętnie


  Za tydzień minie dokładnie 140 lat od narodzin Wojciecha Korfantego. Po raz pierwszy rocznica ta zostanie uczczona na ulicach. Na sposób amerykański.

  20 kwietnia Korfantego czcić będzie parada. Organizuje ją Związek Górnośląski, realizując ideę Kazimierza Kutza, który proponował, by wzorem Parady Pułaskiego zainicjować na Śląsku marsz, którego patronem byłby Wojciech Korfanty. "Dziennik Zachodni" jest patronem tego przedsięwzięcia. W rozmowie z nami chęć udziału w uroczystym marszu wyraził Michael Korfanty. Czy będzie specjalnym gościem parady ku czci swojego pradziada? Ruch należy teraz do Związku Górnośląskiego. MZ
  *Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
  *TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
  *Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (26)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Korfanty = bieda.

   Heinel Rybnik O/S (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Korfanty, którego potomkowie pochodzą z poznańskiego spowodował, że Śląsk dostał się z najbogatszego w Europie państwa do najbiedniejszego. Ślązacy musieli uciekać za chlebem do Niemiec. W...rozwiń całość

   Korfanty, którego potomkowie pochodzą z poznańskiego spowodował, że Śląsk dostał się z najbogatszego w Europie państwa do najbiedniejszego. Ślązacy musieli uciekać za chlebem do Niemiec. W przedwojennej Polsce pracę miał co siódmy Ślązak. Później w 1939 roku było wyzwolenie z polskiej okupacji, ale nie trwało to długo. zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   To all

   Michael Korfanty

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   I, Michael Korfanty chciał odpowiadać na komentarze już opuścili. Dla tych, którzy mówili w mojej obronie mogę wysłać moje podziękowania. Chcę tylko zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Czy ja naprawdę...rozwiń całość

   I, Michael Korfanty chciał odpowiadać na komentarze już opuścili. Dla tych, którzy mówili w mojej obronie mogę wysłać moje podziękowania. Chcę tylko zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Czy ja naprawdę wiem Mój pradziadek? Nie Czy ja się wiedzieć, dlaczego byłem nawet żyje dziś? Tak. Jej tylko z powodu działań podjętych przez mojego dziadka, aby chronić swoją żonę i dzieci. Oni wszystko skończyło się w Dallas w stanie Teksas USA. Nie wcześniej, uciekając z Polski Północnej, w północnych Włoszech, w południowej Hiszpanii, w celu uniknięcia ataków U-Boat przez angielski kanał do Anglii. Potem dalej do Montrealu Kanadzie, potem w Nowym Jorku, a następnie w końcu w Dallas w stanie Teksas. Urodziłem się tam, gdzie mój ojciec pracował jako mechanik lotniczy. Więc niektórzy 49 lat później zdecyduję się wrócić do Polski. Mam pracę również z linii lotniczych, które pozwoliły mi na to. Chciałem tylko, aby dowiedzieć się więcej o tym, co mój pradziadek zrobił, jak się osiągnąć to, co zrobił, i dla tej sprawy, dlaczego ja jeszcze tu dziś, aby o tym mówić. Myślałem, że przez mój próbując odkryć dla siebie, miejsce, z którego pochodzi moja rodzina była misja warto robić. Podobało mi się to, co widziałem, kiedy pierwszy raz przyjechał do Polski. Uwierz mi, ja podróżowałem po świecie i wiem, co ten kraj przeszedł. Jestem pierwszy powiedzieć, że kraj został zaniedbany przez Churchilla i Roosevelta, ponieważ byli prawdziwymi tchórzami wobec Stalina. To nie niemiecko-polskim problemem jest ... jej .. moim zdaniem, problem, który powstał po WW2. Moja rodzina nigdy nie powrócić. Chcieli, ale nie mogli. So, 48 lat później powrócić. Jeśli nie tylko dla mojej rodziny i to, co wszyscy w lewo, to było dla "co jest słuszne". Co lepsza sytuacja niż na prawnuk polskiego zwrotu myśliwców około 70 + lat później do kraju, w którym walczył o?
   Jeśli nie zgadzasz się i mówią, że był przestępcą, a nie źle do tego kraju proponuję spojrzeć na tych, którzy mają naprawdę zawinił w Polsce. To nie był Korfanty .......
   Jeśli nadal wierzę, że nie było dobre dla kraju Polsce, to jest to twoje prawo.
   Jak dla mnie, Im po prostu młody człowiek stara się zobaczyć, co dobre w Katowicach oraz w Polsce. Tak, podoba mi się tutaj.
   Big "Tęcza" nie jest w USA. Dlaczego uważasz, że jestem tu i teraz?
   Dzięki za Twój czas, a przede wszystkim, niezależnie od poglądów, szanuję wszystkich.
   To jest jedna rzecz, która czyni nas ludźmi i zasługujemy prawo powiedzieć to, co chcemy.
   Ja po prostu nie
   Michael Korfantyzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   „O Korfantym i nie tylko… w poznańskim Odwachu

   dr Zdzisław Kościański ( Przewodniczący Komisji Historycznej ZG TPPW 1918-1919 w Poznaniu) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   KOMISJA HISTORYCZNA ZARZĄDU GŁÓWNEGO
   TOWARZYSTWA PAMIĘCI POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO
   1918-1919

   WIELKOPOLSKIE MUZEUM WALK NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH
   W POZNANIU

   zapraszają na spotkanie
   na temat:...rozwiń całość

   KOMISJA HISTORYCZNA ZARZĄDU GŁÓWNEGO
   TOWARZYSTWA PAMIĘCI POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO
   1918-1919

   WIELKOPOLSKIE MUZEUM WALK NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH
   W POZNANIU

   zapraszają na spotkanie
   na temat:
   „O Korfantym i nie tylko… ”

   w programie:
   ks. prof. UAM dr hab. Bernard Kołodziej TChr. „ Wojciech Korfanty (1873- 1939) jako przywódca niepodległościowy ”
   Anna Meisnerowska, mjr Piotr Aleksander Sroka, Wawrzyniec Wierzejewski „Ppłk Franciszek Rataj (1894-1958). Wierny Bogu, Ojczyźnie, Rodzinie”
   Spotkanie odbędzie się 17 kwietnia (środa) 2013 r. o godz. 16.00
   w Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu
   Odwach – Stary Rynek 3
   / wstęp wolny /
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Michael Korfanty LOL

   :D (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   Wypiąłeś się pan na Śląsk i "tę Polskę o której marzył" Adalbert, panie Michael i żadnym autorytetem dla Ślązaków pan nie jesteś. Siedząc sobie za oceanem trudno dostrzec niszczenie Śląska i...rozwiń całość

   Wypiąłeś się pan na Śląsk i "tę Polskę o której marzył" Adalbert, panie Michael i żadnym autorytetem dla Ślązaków pan nie jesteś. Siedząc sobie za oceanem trudno dostrzec niszczenie Śląska i cierpienia blisko miliona Ślązaków. Teraz pokazują panu pomniki i tablice ku czci starzika, ale czy zgodziliby się na ekshumację w celu poznania prawdziwej przyczyny śmierci?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bernard Kurzawa bydzie piyrsym premierym Uoberszlysjen!

   Achim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Ino Beny Kurzawa!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bernard Kurzawa

   Uozyrok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

   Najwybitniejszym Slonzokiym w historii jest Bernard Kurzawa!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Terorysta Korfanty

   Ecik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 11

   Korfanty to pierwszy terorysta ktory doprowadzil do bratobujczej walki na OS!!!!! Tym samym doprowadzil do bezrobocia i Biedy na OS razem z gorolami ktorzy go wspomagali a potem go odstawili do...rozwiń całość

   Korfanty to pierwszy terorysta ktory doprowadzil do bratobujczej walki na OS!!!!! Tym samym doprowadzil do bezrobocia i Biedy na OS razem z gorolami ktorzy go wspomagali a potem go odstawili do pawiaka! I tak skonczol gupi hanys walka o polska o ktorej niemiol pojecia a par do niej jak uparty osiol!!!! A prawnuk niech sie obejzy OS i do jakego stanu doprowadzieli gorole OS razem z jegopraopom!!!! A na ten denkmal to moga nasrac!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Korfanty

   - (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

   niych ciepnie posada w stanach,i wroci na stale skoro taki z niego patryjota.zatrudni sie na umowa smieciowo,zoboczy co to za kraj...i ludzie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No to jak bydzie śe uczył jezyka slonskiego abo polskiego???

   Achim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

   Czyli Witamy gorola!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Witamy na Gornym Slasku Panie Korfanty

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 19

   Prosze nie zwazac na tych tu roznych niemcow podajacych sie za Slazakow, to tak naprawde nniejszosc niemiecka, zniewolona przez kolonizatorow niemieckich przez kilka poprzednich setek lat,...rozwiń całość

   Prosze nie zwazac na tych tu roznych niemcow podajacych sie za Slazakow, to tak naprawde nniejszosc niemiecka, zniewolona przez kolonizatorow niemieckich przez kilka poprzednich setek lat, wiekszosc z nich mimo wszystko nosi zniemczone slowianckie nazwiska i robia wszystko zeby tylko sie niemcom przypodobac, starajac sie niemcow przekonac ze jednak sa mniejoszoscia niemiecka, w co nawet sami niemcy nie chca wiezyc.
   Wiekszosc z nich przesiaduje tu dzien i noc, to taka ich praca caloetatowa.
   Prawda wychodzi dopiero na jaw kiedy demokratyczne wybory odbywaja sie na Gornym Slasku i jak to ostatnim razem bylo w Bytomiu, niemiecki Ruch Anty Slasku znany jako RAS dostaje tylko 3% poparcia i nie ma ani jednego przedstwiciela w radzie miasta.
   Jednak co 3 procentowcy sa bardzo aktywni na stronach DZ i jakby ktos nie znal prawdziwej sytuacji na Gornym Slasku to moglby pomyslec ze oni sa w przewadze.
   Pana dziadek walczyl o przylaczenie Gornego Slaska do Polski bo mial juz dosc zniewolenia Slazakow przez niemcow.
   Czul sie Polakiem, mowil po Polsku jak i pozostali niezniewoleni Gornoslazacy.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Polak mieszkający na Śląsku

   dociekliwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

   "Pana dziadek walczyl o przylaczenie Gornego Slaska do Polski bo mial juz dosc zniewolenia Slazakow przez niemcow".
   I dlatego wasz kochany marszałek wsadził go do więzienia, a potem zamordował ?...rozwiń całość

   "Pana dziadek walczyl o przylaczenie Gornego Slaska do Polski bo mial juz dosc zniewolenia Slazakow przez niemcow".
   I dlatego wasz kochany marszałek wsadził go do więzienia, a potem zamordował ? Takie podziękowanie z Polski !zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   hehe

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

   jak ty możesz witać na Gornym Ślasku skoro zamieszkujesz nory w londyńskich gettach etnicznych

   I chyba nie chcesz wmówic że Korfanty zwalczał autonomię


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Oberszajse

   Polski Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   Ty mieszkasz w getcie etnicznym w niemolandii i jakos ciagle mi zazdroscisz tego mojego mieszkania w getcie londynskim.
   Jak tak cie ciagnie do londynskiego getta, to dlaczego nie rzucisz getta...rozwiń całość

   Ty mieszkasz w getcie etnicznym w niemolandii i jakos ciagle mi zazdroscisz tego mojego mieszkania w getcie londynskim.
   Jak tak cie ciagnie do londynskiego getta, to dlaczego nie rzucisz getta niemolskiego i przeprowadzisz sie do londynskiego?
   Zazdrosc nie daje ci zyc, nie mozesz sie powstrzymac od wypominania mi ciagle mojego niby to zycia w "getcie".
   Ja nie narzekam, a ty ciagle.
   Pieskie zycie masz w tym rajchu widocznie.

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama