Katowice: Polski patriota niemieckiego pochodzenia dostał...

  Katowice: Polski patriota niemieckiego pochodzenia dostał medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Albin Tyll został uhonorowany pośmiertnie medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata za uratowanie w czasie II wojny światowej trzech uciekinierek z transportu do obozu zagłady w Bełżcu. Uroczystość odbyła się w czwartek w Katowicach.
  Albin Tyll uratował siostry Lolę (Lotti) Sandberg-Viezel i Milę Sandberg-Mesner oraz ich kuzynkę Jasię (Judith) Elberger-Stern, które w 1942 roku wyskoczyły z pociągu jadącego do Bełżca.

  O przyznaniu polskiemu patriocie niemieckiego pochodzenia Albinowi Tyllowi medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata - najwyższego cywilnego izraelskiego odznaczenia - Instytut Yad Vashem zdecydował w lipcu 2012 roku. Medal oraz dyplom honorowy wręczyli mieszkającej w Katowicach córce Grażynie Madejskiej wiceambasador Izraela w Polsce Nadav Eshcar oraz jedna z uratowanych kobiet Mila Sandberg-Mesner.

  - Czekałam na ten dzień całe moje życie, on był naszym przyjacielem, on był naszym aniołem stróżem - mówiła podczas uroczystości Sandberg-Mesner.

  Sandberg-Mesner przez kilkadziesiąt lat szukała córki swojego wybawcy. - To dzięki jej poszukiwaniom dopiero dwa lata temu dowiedziałam się, że tata przeżył wojnę i był wspaniałym człowiekiem - mówiła Madejska. Dodała, że dzięki tej uroczystości ma szansę poznać historię swojego ojca.

  - Czas wojny i zagłady Żydów jest prawdopodobnie jednym z najstraszniejszych okresów naszej historii. W tej strasznej ciemności Sprawiedliwi wśród Narodów Świata byli gwiazdami, które oświetlały te ponure czasy, ocalili oni nie tylko życie innych ludzi, ale również zachowali godność ludzką - mówił Eshcar.

  Albin Tyll (właściwie Thiel) urodził się w niemieckiej kolonii Felizienthal koło Stryja w 1908 roku (obecnie Ukraina). W czasie wojny mieszkał i pracował w Kołomyi. To właśnie tam w lecie 1941 roku spotkał Lolę Sandberg, której później uratował życie.

  W 1942 roku Fanny i Zygmunt Sandbergowie oraz ich dwie młodsze córki Lola i Mila zostali zmuszeni do przesiedlenia się do tamtejszego getta. Sandberg-Mesner wspominała, że kiedy ludzie "umierali z głodu", Tyll "ciągle przychodził do getta i przynosił jedzenie".

  Podczas akcji likwidacyjnej getta w październiku 1942 roku Sandbergowie zostali wsadzeni wraz z innymi Żydami do wagonów jadących do obozu zagłady w Bełżcu. Lola i Mila oraz ich kuzynka Jasia wyskoczyły z pociągu.

  Ucieczka się powiodła i Tyll wraz z pomocą proboszcza ks. Ludwika Peciaka przygotował dla nich fałszywe metryki chrztu. Odtąd Lola była oficjalnie jego żoną, Marią Kazanowską-Thiel, Mila kuzynką żony Stanisławą Schmiedel, a Jasia służącą Anielą Wojciechowską. Zamieszkali we Lwowie. Później przenieśli się do niemieckiej kolonii Ernsdorf koło Bóbrki. - Przez trzy lata codziennie narażał swoje życie - opowiadała Sandberg-Mesner.

  W 1945 roku Tyll oraz część rodziny Sandbergów przedostała się do Rumunii. Tam rozdzielili się. Jasia (Judith) zamieszkała w Izraelu, Lola (Lotti) i Mila w Kanadzie, a Tyll ożenił się z rumuńską lekarką i wyemigrował do Ameryki Południowej.

  Historię swojego ocalenia Sandberg-Mesner opisała w książce pt. "Light from the Shadows" (Światło z ciemności). Książka została wydana przed ośmiu laty przez Kanadyjską Fundację Dziedzictwa Polsko-Żydowskiego.

  Podczas uroczystości przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach Włodzimierz Kac zaapelował, by uhonorować Sprawiedliwych wśród Narodów Świata również poprzez umieszczenie ich nazwisk np. w muzeach, by stali się "nie tylko częścią historii Żydów, nie tylko częścią historii Izraela, nie tylko byli w Yad Vashem".  *Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
  *Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
  *ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
  *Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A jak

   Szlunsok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 14

   określa się sam Pan Tyll/Thiel? Dlaczego go nazwano polskim patriotą...niemieckiego pochodzenia? Dlaczego polskim? Po prostu chwała człowiekowi, że uratował innych ludzi od zagłady.

   No tak...gdyby...rozwiń całość

   określa się sam Pan Tyll/Thiel? Dlaczego go nazwano polskim patriotą...niemieckiego pochodzenia? Dlaczego polskim? Po prostu chwała człowiekowi, że uratował innych ludzi od zagłady.

   No tak...gdyby był zbrodniarzem, to byłby "folksdojczem mieszkającym na Śląsku".

   Eh, zwykłe zakłamywanie historii.

   Niech przyjdzie na nasz świat w końcu jakiś reset. Wszyscy już rżną głupa. Bez względu na narodowości, kontynent, pochodzenie.

   Biały Murzyn, Śląski Polak, Polak Niemiec, Gej-Tatuś/Mamusia, Pedofil Normalny. Jeszcze tylko brakuje zalegalizowania nekrofilii i zoofilii. Ponoć za kazirodztwo zabierają się w Danii.

   A Nicolaus Copernicus, mówiący i piszący po niemiecku i łaciną , którego Oma/Babcia z domu Watzenrode była zapewne "czystą Polką" był Polakiem. A na pewno był(a) kobietą - Jerzy Stuhr to wie.

   Krzysztof Kolumb nazywał się Kolumbowicz. A Cejrowski jeździ do Amazonii. Biedna Ameryka Południowa. Za 50 lat będą pisać o odwiecznej polskości Amazoni...

   Mamo, bij mje laciym...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy polskiemu patriocie, Panu Thiel,

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

   zmienili nazwisko inni polscy patrioci?

   Zdjęcie autora komentarza
   .

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 11

   ..jak bohater to Polak niemieckiego pochodzenia a jak coś nie tak to volksdeutsch. ..

   Otóż informuje ze pan Albin Tyll to też volksdeutsch (co oznacza wlasnie w j, niem- niemieckiego pochodzenia)...rozwiń całość

   ..jak bohater to Polak niemieckiego pochodzenia a jak coś nie tak to volksdeutsch. ..

   Otóż informuje ze pan Albin Tyll to też volksdeutsch (co oznacza wlasnie w j, niem- niemieckiego pochodzenia)
   a jak się znalazł jakiś zbrodniarz niemieckiego pochodzenia- to wychodzi na to ze to tez był Polak(choć niem. pochodzenia)
   hehezwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama