Dąbrowa Górnicza: rotmistrz Witold Pilecki będzie patronem...

  Dąbrowa Górnicza: rotmistrz Witold Pilecki będzie patronem nowego ronda w mieście

  PAS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rotmistrz Witold Pilecki będzie patronem nowego ronda u zbiegu ulic 11 Listopada i Majakowskiego
  1/4
  przejdź do galerii

  Rotmistrz Witold Pilecki będzie patronem nowego ronda u zbiegu ulic 11 Listopada i Majakowskiego ©PAS, wikipedia

  Rotmistrz Witold PIlecki został patronem nowego ronda u zbiegu ulic 11 Listopada i al. Majakowskiego w Dąbrowie Górniczej. Taką decyzję podjęli jednogłośnie podczas środowej sesji dąbrowscy radni, przystając na propozycję pięciu radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości.
  To już kolejne tego typu przedsięwzięcie w naszym mieście, upamiętniające tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszego kraju. W latach PRL-u nikt o nich jednak nawet nie wspominał. Dziś czasy się zmieniły, co pozwala pokazać inną stronę historii naszego kraju. Rondo u zbiegu ulic Majakowskigo i 11 Listopada powstało w ubiegłym roku, podczas modernizacji i przebudowy całej alei Majakowskiego.

  W 2014 roku w Dąbrowie Górniczej inne rondo, tym razem w centrum miasta, u zbiegu ulic Sobieskiego, Kościuszki i Królowej Jadwigi otrzymało nazwę „Żołnierzy Wyklętych”. Projekt uchwały w sprawie nadania rondu w centrum imienia Żołnierzy Wyklętych poparło 13 radnych, 4 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

  OTO TREŚĆ UZASADNIENIA UCHWAŁY RM W SPRAWIE NADANIA RONDU PRZY UL. 11 LISTOPADA I AL. MAJAKOWSKIEGO IMIENIA ROTMISTRZA JANA PILECKIEGO

  Przepisy prawa samorządowego przewidują symbolicznie uczczenie zasłużonych obywateli. Jedną z możliwości jest patronowanie infrastrukturze miejskiej poprzez nadawanie nazw ich imieniem. Dlatego zasadne jest upamiętnienie postaci Witolda Pileckiego, który był osobą przez długi okres zapomnianą na kartach historii. Mimo, iż był wzorem cnót obywatelskich i patriotycznych, godną naśladowania, do tej pory nie został uczczony przez patronowanie dąbrowskich miejsc publicznych. Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej niejednokrotnie wyrażali swoje zdanie aprobaty dla uhonorowania Żołnierzy Wyklętych, z których jednym z najbardziej znanych był Witold Pilecki. Aby spełnić obowiązek upamiętnienia tej godnej osoby, a także wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Dąbrowy Górniczej zasadne jest podjęcie niniejszej uchwały.

  Poniżej zamieszczono życiorys tej wybitnej postaci.

  Witold Pilecki – urodzony 13 maja 1901 r. w Ołońcu w Rosji żołnierz Armii Krajowej, rotmistrz kawalerii, skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na śmierć. Wstąpił do harcerstwa w 1914 r. Studiował na Wydziale Rolnym Uniwersytetu w Poznaniu oraz na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Pilecki służył w Wojsku Polskim w latach 1918 – 1921. Dzięki zasługom w bitwie warszawskiej w trakcie wojny polsko-sowieckiej oraz czynnemu udziałowi w wyzwoleniu Wilna Witold Pilecki został uhonorowany Krzyżem Walecznych.

  Podczas II wojny światowej walczył w kampanii wrześniowej. Był dowódcą plutonu w szwadronie kawalerii dywizyjnej 19. Dywizjonu Piechoty Armii „Prusy”, potem zaś w 41. Dywizji Piechoty na przygraniczu rumuńskim. Pilecki działał od 1939 r. w konspiracji. Współzałożył Tajną Armię Polską. Jednym z jego celów było zorganizowanie ruch oporu w obozach koncentracyjnych, w związku z czym zbierał materiały i informacje dotyczące tych miejsc. W tym celu dostał się do obozu w Oświęcimiu. Pomagał w ucieczkach współwięźniów, pisał raporty. W Auschwitz założył Związek Organizacji Wojskowej, którego członkowie zdobywali żywność, ubranie, pomagali w przekazywaniu wiadomości rodzinom więźniów. Witold Pilecki uciekł z obozu w 1943 r. Brał udział w powstaniu warszawskim. Mianowano go na rotmistrza. Prowadził działalność wywiadowczą na rzecz 2. Korpusu Polskiego we Włoszech. Pilecki zbierał też informacje o żołnierzach więzionych w obozach NKWD. Oskarżono go o działalność wywiadowczą na rzecz rządu polskiego na emigracji.

  Komunistyczne władze skazały Witolda Pileckiego na karę śmierci, wyrok wykonano 15 maja 1948 r. w Warszawie.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jana?

   Janko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Jakiego "Rotmistrza Jana"? O czym Państwo piszą? o_O

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama