Ważne
  Śląska biżuteria na wystawie w Niemczech. Podoba się?...

  Śląska biżuteria na wystawie w Niemczech. Podoba się? [ZOBACZ ZDJĘCIA]

  Arleta Rynk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nicht nur zur Zeide - klamra, koniec XIX, Wisła
  1/9
  przejdź do galerii

  Nicht nur zur Zeide - klamra, koniec XIX, Wisła ©Robert Słaboński

  Wystawa, którą przygotowano ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu zawitała w Oberschlesisches Landesmuseum jako efekt długotrwałej współpracy obu placówek i nie jest pierwszą wystawą eksportowaną do Ratingen. W skład wystawy wchodzą srebrne ozdoby do stroju cieszyńskiego i górali śląskich.
  Biżuteria to wizytówka kobiety, to element jej charakteru i miejsca, w którym się urodziła. Biżuterie noszą również mężczyźni – w zależności od ich przynależności do wybranej kultury. Dobiera się ją do sytuacji, w jakiej się znajdujemy lub mamy się znaleźć. Na Śląsku Cieszyńskim metalowa biżuteria zdobiła odświętny strój cieszyński, Jacków Jabłonkowskich, Lachów Śląskich oraz górali śląskich. Od 21 lipca w niemieckim Ratingen wystawa "Nicht nur zur Zierde. Trachtenschmuck aus dem Teschener Schlesien" opowiada historię śląskich ozdób.

  Niemieckie muzeum w Oberschlesisches Landesmuseum już od dawna współpracuje z Muzeum Górnośląskim - posiada na swojej stałej wystawie elementy stroju śląskiego oraz pamiątki z życia codziennego i religijnego Ślązaków.

  – Naturalnym wydawało się uzupełnienie tego tematu, a zagadnienia związane z ozdobami są szczególnie interesujące – opowiada Anna Grabińska-Szczęśniak, kierownik Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. – Wystawa, o której mowa, pierwszy raz zaprezentowana została z okazji jubileuszu stulecia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu w 2011 roku, natomiast od grudnia 2012 roku trwały prace przygotowujące ekspozycję do prezentacji w Niemczech – kontynuuje.

  Na wystawie prezentowane są stroje cieszyńskie, strój górali śląskich oraz elementy stroju Jacków Jabłonkowskich. Wśród najcenniejszych eksponatów, które goszczą w Niemczech przede wszystkim należy zwrócić uwagę na pasy cieszyńskie, które były najwspanialszą, precyzyjnie wykonaną, a jednocześnie najkosztowniejszą ozdobą stroju zamożnych cieszynianek. Zazwyczaj odlewane ze srebra i pozłacane, noszone był w czasie najważniejszych świąt i uroczystości rodzinnych.

  Dowodem na współpracę jest również niemieckojęzyczny katalog do wystawy wydany przez stronę niemiecką. Jest to nieco zmodyfikowana wersja katalogu jubileuszowego, który w 2011 roku wydany został do wystaw "Ozdoby szykownych prababek. Z kolekcji biżuterii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu". Wspólnie przygotowane tłumaczenie oraz praca nad składem zaowocowały wydaniem wyjątkowej publikacji skierowanej do odbiorcy niemieckojęzycznego.

  Kuratorem wystawy ze strony Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen jest Jitka Hrickova, natomiast całość ze strony Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu koordynuje Anna Grabińska-Szczęśniak.

  "Jeśli w ramach wakacyjnych wojaży zawitacie w Nadrenii Północnej-Westfalii, a konkretniej w okolicach Düsseldorfu czy Essen, to koniecznie odwiedźcie Ratingen" - zachęcają organizatorzy. Oberschlesisches Landesmuseum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 11.00 - 17.00, a wstęp kosztuje jedynie 5 euro, przy czym dzieci do 8 roku życia mają wstęp bezpłatny. Wystawę z Polski oglądać można do 22 września 2013 roku.

  Czas trwania wystawy: 21.07.-22.09.2013 r.
  Miejsce: Oberschlesisches Landesmuseum w Ratingen, Niemcy  *Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
  *Plaże nudystów na Śląsku i woj. śląskim: LISTA i ZDJĘCIA
  *Wampiry z Gliwic miały kocie twarze ZOBACZ ZDJĘCIA i USTALENIA
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czyzby muzeum

   w Ratingen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   nie było zainteresowane materiałami i eksponatami czysto G.Śląskimi ? Nie bardzo kapuję ich zainteresowanie Jackami,Lachami jezeli to Oberschlesisches Landesmuseum. Chyba że w ramach...rozwiń całość

   nie było zainteresowane materiałami i eksponatami czysto G.Śląskimi ? Nie bardzo kapuję ich zainteresowanie Jackami,Lachami jezeli to Oberschlesisches Landesmuseum. Chyba że w ramach przyjacielskich stosunków, przekazaliście już zawartośc archiwa z eksponatami dotyczące 600 letniej historii G.Śląska w obrębie kultury i państwa niemieckiego.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama