Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów. Kolorowy wystrój, obrotowe tabernakulum, drewno i wieki wiary. Ołtarz główny z kościoła św. Wawrzyńca wrócił po renowacji

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Kościół, ołtarz główny (widok od przodu oraz tyłu), detal na ambonie
Kościół, ołtarz główny (widok od przodu oraz tyłu), detal na ambonie Karina Trojok
Kościółek pw. św. Wawrzyńca w Chorzowie to perła śląskiej architektury. Zadaniem konserwatorów było przywrócenie ołtarzowi głównemu pierwotnych kolorów. Wraz z innymi elementami wystroju wnętrza wprowadzają wiele radości do ciemnego wnętrza. W trakcie prac odkryto również napis, który wskazał na datę powstania ołtarza i jego autora.

Odkryto twórcę ołtarza

— W tym roku przeprowadzono remont ołtarza głównego i obrazu św. Wawrzyńca. Ołtarz datowany jest na rok 1834 rok. Wykonał go pan Majer z Rybnika – opowiada proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Chorzowie ks. Eugeniusz Błaszczyk

Tekst dokładnie brzmi: (tłum. z łaciny) „Staraniem Proboszcza Moronia, wykonał Mayer mieszkaniec Rybnika. Rok 1834. Na większą Boga chwałę". Znajduje się w tylnej części ołtarza od drugiej strony tabernakulum. Obiekt po renowacji zmienił nieco swój wygląd.

— Zostały przeprowadzone badania dotyczące historycznej kolorystki barokowych elementów wystroju kościoła. Te kolory dokładnie określono. Okazało się, że tak jak w epoce, elementy były bardzo kolorowe i radosne. One wprowadzają mnóstwo życia do wnętrza. Ołtarz główny to wisienka na torcie. Teraz mamy kompletne wyposażenie w historycznej kolorystyce. mówi Henryk Mercik wieloletni (do sierpnia b.r.) konserwator zabytków w Chorzowie.

Wcześniej ołtarz główny, ołtarze boczne, ambona i chrzcielnica miały brudnoseledynową barwę wraz ze złotymi dodatkami. Prawdopodobnie przed ich malowaniem nie przeprowadzono badań dotyczących pierwotnej kolorystyki.

Obrotowe tabernakulum

Teraz – po renowacji - ołtarz ma kolor błękitny oraz delikatne ornamenty. Niektóre elementy są także złote i srebrne (np. anioł siedzący na chmurze nad tabernakulum, rama obrazu). Tabernakulum w kościele jest obrotowe (widać to na naszych zdjęciach). Można je ustawić w trzech pozycjach – Wysokiego samotnego krzyża, tabernakulum oraz podestu do wystawienia najświętszego sakramentu w monstrancji. Nad wszystkim góruje obraz św. Wawrzyńca.

— Św. Wawrzyniec jest tu wyobrażony jako diakon z atrybutami swojej męki - kratą żelazną i palmą męczeństwa. Ten XVII wieczny obraz był wielokrotnie przemalowywany – czytamy na stronie parafii.

Kościół pw. św. Wawrzyńca – drewniana perła Chorzowa

Kościół św. Wawrzyńca to duma Chorzowa. Świątynia z drewna modrzewiowego powstała w 1599 roku w Knurowie. Na początku XX wieku dla rosnących w liczbę mieszkańców był za mały, a parafii nie było stać na remont w obliczu konieczności wybudowania nowej świątyni. Aby uratować go przed zniszczeniem w 1935 roku przeniesiono go na Górę Wyzwolenia – najwyższym punkcie Chorzowa (tuż obok znajduje się park Redena). Barokowe wyposażenie wnętrza jest oczywiście młodsze. Od lat parafia konsekwentnie poddaje je renowacji. Do pierwotnych kolorów przywrócono między innymi:

  • ołtarz główny z wizerunkiem św. Wawrzyńca.
  • ołtarz boczny św. Barbary,
  • ołtarz boczny Matki Bożej Różańcowej,
  • chrzcielnicę z wyobrażeniem Jana Chrzciciela udzielającego chrztu Chrystusowi,
  • ambonę z zadaszeniem wraz z zabytkowymi figurami świętych i detalami.

— Jest to efekt konsekwentnych działań i konsekwentnej współpracy proboszcza z konserwatorem zabytków i określenia już wiele lat temu planu działania – mówi Henryk Mercik.

Do wyposażenia kościoła należą także obrazy. Najstarsze z nich (XVII wiek) przedstawiają Madonnę z dzieciątkiem oraz św. Agnieszkę. Ciekawe jest także dzieło nad wejściem do zakrystii. Przedstawia unoszącą się na obłoku Maryję adorowaną przez św. Dominika oraz Katarzynę ze Sieny. Z wyposażenia kościoła u jego początków pochodzi z kolei prawdopodobnie archaiczna kamienna kropielnica w przedsionku. Warto również zwrócić uwagę na przepiękne polichromie Stefana Kątskiego na stropie kościoła. Powstały one w czasach międzywojennych, gdy kościółek przenoszono do Chorzowa.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera