Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor Greenpeace: Przestańcie oszukiwać górników i społeczeństwo. Paweł Szypulski napisał list do premiera i liderów związkowych

OPRAC.:
Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Dyrektor Greenpeace do premiera i liderów związkowych: przestańcie oszukiwać górników i społeczeństwo
Dyrektor Greenpeace do premiera i liderów związkowych: przestańcie oszukiwać górników i społeczeństwo Arek Biernat
W nocy aktywiści Greenpeace wyświetlili na zwałach węgla w Centralnym Magazynie Węgla ogromny napis „Dość bla bla bla. Sprawiedliwa transformacja teraz”. W ten sposób zwracają uwagę na konieczność podjęcia pilnych działań na rzecz transformacji regionów górniczych. Dyrektor programowy Greenpeace Polska Paweł Szypulski napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego w związku z porozumieniem dotyczącym restrukturyzacji górnictwa. - Rząd oszukuje górników i społeczeństwo, rzucając puste obietnice i przedstawiając niemożliwe do zrealizowania plany - pisze Szypulski.

Dyrektor Greenpeace pisze do premiera i liderów związkowych: Przestańcie oszukiwać górników i społeczeństwo

Działacz Greenpeace przypomina, że wejście w życie porozumienia pomiędzy rządem a górniczymi związkami zawodowymi w związku z restrukturyzacją w Polskiej Grupie Górniczej jest - jak zauważają sami jego sygnatariusze - uwarunkowane zgodą Komisji Europejskiej na pomoc publiczną na finansowanie bieżącej produkcji sektora górniczego.

Jego zdaniem takiej zgody Komisja Europejska nie wyda, gdyż udzielanie pomocy publicznej na bieżącą działalność kopalni węglowych jest niezgodne z prawem europejskim.

- To porozumienie jest zaprzeczeniem idei sprawiedliwej transformacji. Nie zabezpiecza ono interesu społeczeństwa, a skupia się na partykularnych interesach polityków dbających o swoje stołki i związkowców, którzy - jak widać - nie reprezentują prawdziwego interesu pracowników branży. Niestety wszystko wskazuje na to, że po raz kolejny górnicy i ich rodziny zostali oszukani, a ich los nie był przedmiotem prawdziwej troski obu stron porozumienia. Zamiast wskazania nowych perspektyw dla regionów górniczych mamy porozumienie, które nie ma szans na realizację i które jest klasycznym chowaniem głowy w piasek - komentuje Paweł Szypulski.

Plan restrukturyzacji górnictwa oderwany od rzeczywistości

- Z uwagi na kompletne oderwanie od rzeczywistości prawnej, gospodarczej i politycznej, w jakiej funkcjonujemy zarówno na poziomie krajowym, jak i Unii Europejskiej, już w momencie ogłoszenia plan pozbawiony jest szans na wdrożenie w życie. Fikcja, którą generuje nie służy ani interesom pracowników branży górniczej, ani interesom regionów węglowych, ani szerzej - polskiego społeczeństwa - czytamy w liście wysłanym do premiera Morawieckiego 29 września.

Nie przeocz

Dyrektor programowy Greenpeace Polska wskazuje na liczne powody, które sprawiają, że porozumienie w obecnym kształcie nie jest do zrealizowania. Jednym z nich jest m.in, to, że udzielenie pomocy publicznej na bieżącą działalność kopalń jest niezgodne z prawem europejskim. Co więcej, przedstawione terminy zamykania kopalń są jego zdaniem oderwane od rzeczywistości gospodarczej, a krajowy popyt na węgiel będzie spadał zdecydowanie szybciej niż podawane terminy zamykania kopalń.

- Wzywam stronę rządową i przedstawicieli związków zawodowych, by przestali zwodzić pracowników branży górniczej i wykazali prawdziwą troskę o przyszłość ludzi pracujących w górnictwie oraz ich rodzin. Należy wypracować realny plan sprawiedliwej transformacji z udziałem szerokiego głosu społeczeństwa. Tylko wtedy będziemy mogli mówić o sprawiedliwej transformacji - mówi Paweł Szypulski.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty