Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj 4 lipca przypada 92. rocznica urodzin Kazimierza Świtonia. Opozycjonista upamiętniony specjalną kartą pocztową

JAK
Kazimierz Świtoń (1931-2014)
Kazimierz Świtoń (1931-2014) Materiały IPN
Dokładnie 4 sierpnia 1931 r. urodził się Kazimierz Świtoń, założyciel pierwszych w PRL Wolnych Związków Zawodowych, znany działacz opozycji demokratycznej i śląsko-dąbrowskiej „Solidarności". Opozycjonista znalazł się na specjalnej karcie pocztowej wydanej przez Pocztę Polską z okazji 45. rocznicy powstania Wolnych Związków Zawodowych.

Kazimierz Świtoń urodził się 4 sierpnia 1931 r. w Katowicach. Zmarł 4 grudnia 2014 r. również w Katowicach; prawie całe życie był związany z tym miastem z wyjątkiem kilku lat po ślubie (1953), kiedy zamieszkał u żony na Mazurach. Był współtwórcą Wolnych Związków Zawodowych Górnego Śląska, za swą działalność był szykanowany, wielokrotnie zatrzymywany i aresztowany. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

- W 2023 r. obchodzimy 45. rocznicę powstania Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach. Z tej okazji Poczta Polska S.A. przygotowała kartę pocztową upamiętniającą to wydarzenie. Karta przedstawia: na znaku opłaty – zdjęcie Kazimierza Świtonia, na ilustracji – zdjęcie przedmiotów zarekwirowanych podczas rewizji w mieszkaniu opozycjonisty na tle barw biało-czerwonych i deklaracji założycielskiej związku zawodowego. Kartkę wydrukowano jednostronnie, techniką offsetową, na kartonie białym. Autorem projektu jest Jan Konarzewski - poinformowała Monika Kobylańska, asystent prasowy Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Warto podkreślić, że katowicki Oddział IPN był inicjatorem projektu.

Przypomnijmy, że Komitet Pracowniczy/Założycielski Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach powstał 21 lutego 1978 r. Był próbą zaktywizowania środowisk robotniczych i nadania ich działaniom form organizacyjnych, pierwszą w PRL niezależną od władz organizacją związkową. Jej głównym animatorem był związany z Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela Kazimierz Świtoń.

Obok niego pod deklaracją założycielską organizacji znalazły się nazwiska Władysława Suleckiego (współpracownika KOR i redakcji „Robotnika”), Romana Kściuczka (uczestnika ROPCiO), Ignacego Pinesa (sympatyka KOR) i Tadeusza Kickiego (uczestnika ROPCiO). Dwaj ostatni pod wpływem presji SB wycofali się jednak z działalności w ramach WZZ.

- Inwigilacja, szykany i represje spowodowały, że komitetowi nie udało się rozwinąć szerszych działań, przede wszystkim przenieść działalności wolnozwiązkowej na teren zakładów pracy regionu. Mimo to utworzenie katowickich WZZ miało wpływ na powstanie dwóch kolejnych niezależnych inicjatyw, skierowanych do środowisk pracowniczych. W końcu kwietnia powołany został w Trójmieście Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, w październiku roku następnego podobna organizacja powstała na Pomorzu Zachodnim - przypomina katowicki IPN.

Działalność komitetów WZZ, zwłaszcza dobrze rozwiniętej i zorganizowanej struktury gdańskiej, miało ogromne znaczenie dla przebiegu procesu tworzenia w 1980 r. niezależnego związku zawodowego i wielkiego ruchu społecznego jakim była „Solidarność”.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera