Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europoseł Izabela Kloc, pomysłodawczyni konferencji Śląski Ład: Stawiamy ważne pytania o przyszłość świata, Europy, Polski i naszego regionu

Jędrzej Lipski
Izabela Kloc, posłanka do Parlamentu Europejskiego, pomysłodawczyni cyklukonferencji „Śląski Ład” w rozmowie z red. Markiem Durmałą
Izabela Kloc, posłanka do Parlamentu Europejskiego, pomysłodawczyni cyklukonferencji „Śląski Ład” w rozmowie z red. Markiem Durmałą Arkadiusz Gola
Jaka jest recepta na sukces cyklu konferencji Śląski Ład? Ważni ludzie mówią o ważnych sprawach krótko i konkretnie. Dziś, w poniedziałek 18 września odbywa się dziesiąta, jubileuszowa konferencja. Debatę można śledzić na profilu https://www.facebook.com/slaskilad od godziny 12:00. Wśród gości, m.in. ministrowie Jacek Sasin i Janusz Cieszyński oraz profesorowie Andrzej Zybertowicz i Zdzisław Krasnodębski.

W przestrzeni publicznej województwa śląskiego brakowało wcześniej debaty o sprawach ważnych, cywilizacyjnych i rozwojowych. Tę lukę komunikacyjną wypełnił cykl Konferencji Programowych Śląski Ład, którego pomysłodawcą jest Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, a konkretnie Izabela Kloc, europoseł EKR ze Śląska.

Zobacz transmisję na żywo:

Pierwsza konferencja odbyła się na początku 2020 roku, a jej tematem było zagospodarowanie terenów poprzemysłowych na Śląsku. Kluczowe znaczenie dla całego cyklu miała druga debata. Akurat trwała pandemia i to w fazie najbardziej restrykcyjnych obostrzeń sanitarnych. Życie konferencyjne w realu zamarło i przeniosło się do internetu. Jednocześnie w instytucjach Unii Europejskiej trwała dyskusja o zaostrzeniu polityki klimatycznej. Europoseł Izabela Kloc była zaangażowana w kilka projektów związanych z transformacją energetyczną i postanowiła zorganizować publiczną, transmitowaną na żywo debatę z udziałem ludzi, którzy mają w tej sprawie decyzyjny i ekspercki głos. Do udziału został zaproszony także Mateusz Morawiecki.

Tymczasem premier miał tego dnia robocze spotkania w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Zamiast – jak planowano – połączyć się online, Mateusz Morawiecki osobiście odwiedził Izabelę Kloc w studio transmisyjnym i przyjął rolę nie tylko gościa, ale także współmoderatora konferencji. W świat poszedł sygnał, że Śląski Ład jest marką merytorycznej, ciekawej i ważnej debaty. Podczas kolejnych konferencji poruszono kwestie, m.in.: bezpieczeństwa surowcowego w dobie Zielnego Ładu, podatku od śladu węglowego (CBAM), pomocy Ukrainie, rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie redukcji emisji metanu, szkolnictwa zawodowego, erozji systemu wartości w Europie, zagrożeń jakie niesie przyszłość.

Hasłem jubileuszowej, 10. konferencji jest „Ład czy chaos? Dokąd zmierza świat, Europa, Polska i Śląsk”.

Jędrzej Lipski: Dlaczego hasłem dziesiątej konferencji jest „Ład czy chaos?”

Izabela Kloc: Pytanie jest szersze i w całości brzmi: „ład czy chaos, dokąd zmierza świat, Europa, Polska i Śląsk?” To mniej więcej określa zakres tematyczny debaty. Konferencja nosi numer 10. i jest to dobry moment, aby podsumować merytoryczny i intelektualny dorobek wcześniejszych edycji. Chaos w tytule konferencji nie jest chwytem stylistycznym, ale częściowym opisem czasów, w których żyjemy.

Część publicystów mówi też o czasach kumulacji kryzysów, czterech jeźdźcach apokalipsy…

O czterech jeźdźcach apokalipsy, czyli pandemii, wojnie, inflacji i kryzysie energetycznym mówiliśmy podczas poprzedniej, dziewiątej konferencji, której tematem były cywilizacyjne zagrożenia.

Głośnym echem odbiło się zwłaszcza wystąpienie prof. Andrzeja Zybertowicza, którego przekaz trudno nazwać optymistycznym.

Profesor Zybertowicz wielu uczestnikom konferencji, obecnym na sali i śledzącym debatę online, otworzył oczy na niebezpieczeństwa, z których sobie nawet nie zdajemy sprawy, ponieważ nie traktujemy ich w kategorii zagrożeń. Chodzi przede wszystkim o pogłębiające się uzależnienie ludzi od technologii cyfrowych i niekontrolowany rozwój sztucznej inteligencji.

Profesor Zybertowicz będzie gościem także zbliżającej się, dziesiątej konferencji.

Po jego ostatnim wystąpieniu otrzymaliśmy wiele telefonów i e-maili z prośbą, aby znów zaprosić profesora Zybertowicza. Zgodził się, mimo bardzo napiętego grafiku obowiązków służbowych. Tematem wystąpienia będzie suwerenność Polski a rewolucja cyfrowa.

Wśród prelegentów będzie także Jacek Sasin, minister Aktywów Państwowych.

Minister Jacek Sasin był gościem trzeciej konferencji Śląski Ład, poświęconej bezpieczeństwu energetycznemu. Debata odbyła się w lipcu 2021 roku, a od tego czasu w globalnej i europejskiej polityce minęła cała epoka, ponieważ rozpętana przez Rosję wojna na Ukrainie zdestabilizowała relacje międzynarodowe i zachwiała gospodarką, a zwłaszcza energetyką. Jestem bardzo ciekawa opinii ministra Sasina na temat szans, wyzwań i zagrożeń w zakresie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Dziesiąty Śląski Ład będzie zamknięciem pewnego cyklu konferencyjnego. Co dalej?

Śląski Ład stał się ważnym miejscem do prezentacji i konfrontacji poglądów. Oczywiście będziemy kontynuowali nasz cykl choć nie ukrywam, że pracujemy nad zmianami w formule konferencji. Być może kolejne debaty odbędą się w innym formacie organizacyjnym, z udziałem większej liczby gości i elementami interakcji z widzami. To są odległe plany, teraz skupmy się na najbliższym poniedziałku. Zapraszam Państwa do oglądania transmisji na profilu facebookowym „śląski ład”.

Dotychczas w Konferencjach Śląski Ład udział wzięli, m.in.:

Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów, Jacek Sasin – minister Aktywów Państwowych, Marlena Maląg - minister Rodziny i Polityki Społecznej, Anna Moskwa - minister Klimatu i Środowiska, Szymon Szynkowski vel Sęk - minister ds. Unii Europejskiej, Marzena Machałek - wiceminister Edukacji i Nauki, Paweł Jabłoński - wiceminister Spraw Zagranicznych, Kadri Simson - komisarz UE ds. Energii, Nicolas Schmit - komisarz UE ds. Miejsc Pracy i Praw Socjalnych, Cristian-Silviu Buşoi - przewodniczący Komisji ITRE w Parlamencie Europejskim, prof. Andrzej Zybertowicz – doradca Prezydenta RP, prof. Ryszard Legutko – współprzewodniczący grupy EKR w Parlamencie Europejskim, prof. Zdzisław Kransodębski - wiceprzewodniczący komisji ITRE w Parlamencie Europejskim, prof. Ignacio Cristobal - Wydział Filozofii Uniwersytetu Nawarry, prof. Zbigniew Krysiak - przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana, prof. Stanisław Prusek - dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa, prof. Wojciech Myślecki - ekspert problemów geopolitycznych, prof. dr hab. inż. Celina M. Olszak – rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. dr hab. inż. Marek Pawełczyk – prorektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach, prof. Tomasz Ingram z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Dominik Kolorz – przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej „Solidarności, Beata Daszyńska-Muzyczka - prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Cezariusz Lesisz - prezes Agencji Rozwoju Przemysłu, Tomasz Cudny – prezes JSW, Tomasz Rogala – prezes PGG, Tomasz Heryszek – prezes Weglokoksu, Wojciech Balczun - były prezes Kolei Ukraińskich, Vicente Hurtado Roa - szef Sekcji w Dyrekcji Generalnej Podatków Komisji Europejskiej, Christopher Todd - dyrektor Wydziału ds. Polski w Komisji Europejskiej, Camille Veyres - członek Rady Naukowej francuskiej organizacji Climate Realists.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera