Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN Katowice zaprasza w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

materiały IPN
24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Zapraszamy na wydarzenia zorganizowane przez Oddział Instytutu Pamięci w Katowicach:
Wykład dr. hab. Pawła Dubera „. Poselstwo RP w Bernie i stosunki polsko – szwajcarskie w cieniu totalitaryzmu i wojny“ – Katowice, 26 marca 2019

26 marca 2019 r., o godz. 12.00, w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, przy ul. św. Jana 10, odbędzie się wykład dr. hab. Pawła Dubera p.t.: „. Poselstwo RP w Bernie i stosunki polsko – szwajcarskie w cieniu totalitaryzmu i wojny“. W swoim wystąpieniu autor omówi stosunkowo mało znane zagadnienie działalności dyplomacji polskiej na rzecz uchodźców cywilnych w Szwajcarii w okresie II wojny światowej. Polska placówka dyplomatyczna w Bernie z uwagi na swoje położenie stanowiła wówczas bardzo istotne ogniwo w akcji humanitarnej prowadzonej przez władze RP na uchodźstwie. Podobna aktywność nie byłaby jednak możliwa bez utrzymania stałych stosunków dyplomatycznych z władzami federalnymi w Bernie, co nie było zadaniem łatwym z uwagi na stałe zagrożenie ze strony III Rzeszy oraz nie przebierającą w środkach antypolską działalność prowadzoną na terenie Szwajcarii oraz innych państw neutralnych.

Pokaz filmu dokumentalnego „Paszporty Paragwaju“ – Katowice, 27 marca 2019

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką zapraszamy na pokaz filmu dokumentalnego „Paszporty Paragwaju“. Projekcja odbędzie się 27 marca 2019 r., o godz. 11.00, w Multikinie w Galerii Katowickiej. Pokaz jest bezpłatny! Poprzedzi go krótkie wprowadzenie w tematykę ratowania Żydów poprowadzone przez pracownika Oddziału IPN w Katowicach.

Film „Paszporty Paragwaju” w reżyserii Roberta Kaczmarka opowiada mało znaną historię współpracy polsko-żydowskiej, której celem nadrzędnym było życie drugiego człowieka. W latach 1942–1943 w poselstwie RP w Bernie funkcjonowała nieformalna grupa złożona z polskich dyplomatów oraz działaczy organizacji żydowskich. Wspólnie działali na rzecz uzyskiwania paszportów państw Ameryki Południowej. Fałszywe dokumenty trafiały do Żydów w okupowanej Europie, którzy dzięki nim uniknęli w większości wywózek do niemieckich obozów zagłady. Posiadacze tych paszportów trafiali do obozów dla internowanych w Niemczech (Tittmoning, Liebenau, Bölsenberg) oraz do okupowanej Francji (Vittel). Część z nich doczekała końca wojny. Rodziny wielu ocalonych dopiero dziś dowiadują się, komu tak naprawdę zawdzięczają życie. Do grupy działającej przy polskim poselstwie w Bernie należeli: Aleksander Ładoś – od kwietnia 1940 r. poseł pełnomocny w Bernie; jego współpracownik Konstanty Rokicki – konsul w Bernie; Stefan Jan Ryniewicz – sekretarz i kierownik Wydziału Konsularnego w Bernie; Juliusz Kühl – sekretarz poselstwa. Ze strony organizacji żydowskich ogromną rolę odegrali: Adolf H. Silberschein – działacz syjonistyczny, poseł na Sejm RP oraz Chaim Eiss – rabin, działacz Agudat Israel.

Liczba miejsc ograniczona. Organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację udziału w pokazie (tel. 32 207 07 00, 32 207 07 14).

Prezentacja wystawy „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej” – Katowice, od 25 marca 2019

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką zapraszamy do zapoznania się z wystawą „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej”, która będzie prezentowana od 25 marca do 30 kwietnia 2019 r. w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika, przy ul. św. Jana 10.

Wystawa przenosi nas w świat ludzi o wielkich i niezłomnych sercach opowiada o ich odwadze, wierze, nadziei, miłości, o tym co powinniśmy czynić żeby ocalać wszystko co najważniejsze. Ukazuje perspektywę zarówno ratujących jak i ratowanych. Mówi o fundamentalnym imperatywie moralnym wyrastającym z poświęcenia dla drugiego człowieka, o sensie i potrzebie niesienia pomocy w potrzebie. Kilkanaście wybranych historii prezentowanych na wystawie przedstawia losy mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, którzy dzięki swoim wyborom i czynom na zawsze zostali utrwaleni na najświatlejszych kartach naszej historii. Wielu z nich wyróżniono Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, niektórym przyznano go dopiero pośmiertnie.

Przechowujmy pamięć o tych, którzy tak jak Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w nieludzkich czasach przechowali życie innych, nie zapomnijmy o ratujących i ocalonych z Będzina, Sosnowca, Chorzowa, Katowic, Jaworzna…

Wystawa została zrealizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Muzeum w Gliwicach. Kuratorki: dr Aleksandra Namysło, Monika Bortlik-Dźwierzyńska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!