Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karny Kopciuch mówi: Sprawdzam. Ile kontroli posesji w gminach, ile mandatów? Rybnik liderem

OPRAC.:
Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
ARC
Rybnik jest jednym z nielicznych miast na Śląsku, gdzie po 1 stycznia 2022 i wejściu w życie nowej uchwały antysmogowej, prowadzone są zmasowane i regularne kontrole posesji. Strażnicy miejscy przeprowadzili już ponad 750 kontroli posesji - sprawdzili w jakich piecach palą rybniczanie i czym palą. I wypisali także pierwsze mandaty. Jak wygląda sytuacja w innych miastach? Twórcy akcji Karny Kopciuch, której partnerem jest między innymi Dziennik Zachodni, wystosowali zapytania do włodarzy miast i gmin. Co usłyszeli?

Zgodnie z przewidywaniami samorządowcy na Śląsku raczej niechętnie sprawdzają, czy mieszkańcy wymienili piece. Rzadko wystawiają też mandaty za używanie “kopciuchów”. Wyjątek stanowi Rybnik - taka smutna rzeczywistość wyłania się z raportu pomysłodawców akcji Karny Kopciuch.

Po 1 stycznia, kiedy weszła w życie uchwała antysmogowa, na całym Śląsku zakazane jest korzystanie z pieców starszych niż 10 lat oraz nieposiadających tabliczki znamionowej.

Karny Kopciuch sprawdził jak egzekwują uchwałę strażnicy i urzędnicy z Rybnika, Czerwionki-Leszczyn, Gaszowic, Jejkowic, Lysek, Świerklan, Wodzisławia Śląskiego, Godowa, Gorzyc, Lubomi, Marklowic, Mszany, Pszowa, Radlina, Rydułtów, Żor i Jastrzębia-Zdroju.

Przedstawiciele tych samorządów poproszeni zostali o odpowiedź na cztery pytania: ile na terenie danej gminy przeprowadzono kontroli w dniach 1-23 stycznia 2022 r, jaka część tych kontroli była planowana, a jaka w przeprowadzona w reakcji na zgłoszenia mieszkańców, oraz w ilu przypadkach stwierdzono wykroczenie w postaci eksploatacji kotła niespełniającego wymogów uchwały antysmogowej. Ostatnie pytanie dotyczyły tego, jakie formy oddziaływania wobec sprawców wykroczeń podjęli kontrolerzy? Ile wystawiono mandatów, a w ilu przypadkach zakończyło się na pouczeniach?

Rybnik i powiat rybnicki

Jak się okazuje, najwięcej kontroli kotłowni w całym regionie przeprowadzili strażnicy z Rybnika. W ciągu trzech tygodni straż miejska przeprowadziła aż 749 kontroli. W 75 domostwach wykryto kotły niespełniające warunków uchwały antysmogowej - piętnastu właścicielom wystawiono mandaty karne w wysokości 500 złotych, a pięćdziesięciu siedmiu pouczono. We wszystkich przypadkach wyznaczono termin ponownej kontroli.

W Czerwionce-Leszczynach przeprowadzono 13 kontroli. Sześć razy ujawniono użytkowanie kotłów niespełniających uchwały antysmogowej. Sprawcy wykroczeń nie otrzymali mandatów, a tylko pouczenia. Nie wyznaczono też terminu wizyt rekontrolnych. - Czekamy na oświadczenia i dokumenty stwierdzające wymianę pieca w późniejszym terminie. Po tym czasie będzie przeprowadzona ponowna kontrola i wyciągane sankcje - mówi Hanna Piórecka-Nowak z Urzędu Miasta i Gminy w Czerwionce-Leszczynach.

W gminie Gaszowice przeprowadzono 8 kontroli. W jednym przypadku stwierdzono korzystanie z pieca niezgodnego z uchwałą antysmogową. Straż gminna w Lyskach (z którą ma podpisaną umowę gmina Gaszowice) podczas jednej z kontroli ujawniła również spalanie odpadów. Mimo to strażnicy nie wystawili ani jednego mandatu! Tylko w jednym przypadku zapowiedziano sprawcy wykroczenia ponowną kontrolę.

W Jejkowicach strażnicy gminni przeprowadzili 6 kontroli. Strażnicy ujawnili w jednym przypadku spalanie śmieci oraz użytkowanie jednego kotła niezgodnego z uchwałą antysmogową. Wystosowano jedno pouczenie i zapowiedziano pięć wizyt rekontrolnych.

Na terenie gminy Lyski przeprowadzono 11 kontroli. W siedmiu przypadkach stwierdzono wykroczenie, w tym trzy w związku użytkowaniem kotła niespełniającego wymagań uchwały antysmogowej. Strażnicy wystawili łącznie 5 mandatów i 1 pouczenie. W dwóch przypadkach zapowiedziano ponowny termin kontroli.

Jak było w gminie Świerklany? Czy w ogóle były przeprowadzane kontrole? Na razie nie wiadomo. Urząd gminy jak dotąd nie odpowiedział na pytania Karnego Kopciucha.

Powiat wodzisławski

W powiecie wodzisławskim najwięcej kontroli przeprowadzono w Wodzisławiu Śląskim. Straż miejska sprawdziła 66 kotłowni. W 16 przypadkach ujawniono korzystanie z pieca niespełniającego wymogów uchwały antysmogowej. Pouczono sześć osób, natomiast pozostałe dziesięć ukarano mandatem w wysokości między 50 a 200 złotych. Nie we wszystkich przypadkach zapowiedziano rekontrolę.

W Godowie, w którym nie ma straży gminnej, urzędnicy przeprowadzili 5 kontroli. W dwóch przypadkach stwierdzono użytkowanie kotła niespełniającego wymogów uchwały. Urzędnicy pouczyli sprawców wykroczeń o konieczności wymiany kotła, a protokoły z kontroli przekazali policji.

W gminach Gorzyce i Lubomia kontrole przeprowadza Straż Gminna z Lubomi. W gminie Gorzyce strażnicy przeprowadzili 13 kontroli, wystawili 2 mandaty karne oraz 2 pouczenia.

W gminie Lubomia
przeprowadzono 11 kontroli i wystosowano dwa pouczenia.

W Marklowicach w styczniu odbyło się 6 zaplanowanych kontroli kotłowni. W żadnym przypadku nie stwierdzono użytkowania pieca niezgodnego z uchwałą.

W Mszanie przeprowadzono 9 kontroli, w żadnym przypadku nie ujawniono nieprawidłowości.

Wykroczeń nie stwierdzono też w Pszowie - tam przeprowadzono 4 kontrole.

Strażnicy z Radlina mają na koncie w styczniu 44 kontrole. W czterech przypadkach ujawniono korzystanie z kotłów niespełniających warunków uchwały antysmogowej - właścicieli pouczono i zapowiedziano ponowną kontrolę.

W Rydułtowach straż miejska przeprowadziła 15 kontroli. Użytkowanie nielegalnego kotła stwierdzono w jednym przypadku - wystawiono mandat karny oraz zapowiedziano rekontrolę.

Jastrzębie-Zdrój

Sporo, bo aż 97 kontroli przeprowadziła Straż Miejska w Jastrzębiu-Zdroju. W dziewięciu przypadkach ujawniono korzystanie z pieca niespełniającego wymogów uchwały antysmogowej - właścicieli pouczono oraz zapowiedziano ponowną wizytę kontrolną.

Żory

Od nowego roku w Żorach na wniosek podmiotów zewnętrznych skontrolowano 6 kotłowni. Wszystkie piece były zgodne z uchwałą antysmogową, naklejono jednak naklejki przypominające o konieczności wymiany kotłów w najbliższych latach.

Nie przeocz

Podsumowując, między 1 a 23 stycznia 2022 roku w 17 gminach subregionu zachodniego przeprowadzono w sumie 1063 kontroli. 117 kotłów nie spełniało wymogów uchwały antysmogowej. Mandatami ukarano 28 sprawców wykroczeń, a 81 zostało pouczonych. Zapowiedziano również 139 wizyt rekontrolnych.

Co o tych statystykach sądzi Emil Nagalewski - koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim?

- Rybnik wyrasta na lidera działań antysmogowych. Czasami odnoszę wrażenie, że to jedyne miasto w regionie, w którym nie tylko uczciwie mówi się o fatalnej jakości powietrza, ale też podejmuje konsekwentne działania, by ten problem rozwiązać. Jeśli Rybnik przyjmiemy za punkt odniesienia, to niestety ale bardzo krytycznie należy ocenić aktywność w pozostałych gminach subregionu. Liczba kontroli i wystawionych mandatów sugeruje, że problem smogu tam nie występuje. Wszyscy dobrze wiemy, że to nieprawda. Dzisiaj samorządy mają do dyspozycji niezbędne narzędzia, by walczyć ze smogiem - uchwałę antysmogową i rekomendacje dotyczące jej egzekwowania przygotowane pod egidą Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Mimo to zbyt często wolą pozorować walkę z kopciuchami i pobłażać ludziom, którzy za nic mają przepisy i zdrowie sąsiadów. To nieuczciwe wobec tych, którzy ponieśli wysiłek finansowy i organizacyjny, by zmienić sposób ogrzewania z nadzieją, że będą mogli oddychać czystym powietrzem - uważa Emil Nagalewski.

Karny Kopciuch monitoruje wdrażanie uchwały antysmogowej.

Od 1 stycznia 2022 r. działacze Karnego Kopciucha uważnie sprawdzają, jak samorządy wywiązują się z obowiązku egzekwowania uchwały antysmogowej. Co miesiąc sporządzają raport z działań straży miejskich, gminnych i urzędników. Karny Kopciuch śledzi też los zgłoszeń “kopciuchów” przesyłanych poprzez stronę www.karnykopciuch.pl. Każde takie zgłoszenie jest skierowano do odpowiedniej straży miejskiej lub gminnej bądź urzędu miasta i gminy. Następnie działacze Karnego Kopciucha proszę organy o odpowiedź zwrotną jaki był wynik przeprowadzonej kontroli.

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne: Polski Alarm Smogowy oraz Clear Air Fund, AsEnergy, Kancelaria Adwokacka Jarosława Recka, Prevac, Fundacja 360!, Barosz, Słońce+, Yoobee, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Martis Consulting, Agencja Star Manager, Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śląskim, Projekt Wyjście Smoga, Sieradzki Alarm Smogowy, Porajski Alarm Smogowy, Pszczyński Alarm Smogowy

Partnerami medialnymi akcji są: Rybnik.com.pl, tuWodzisław.pl, tuŻory.pl, tuJastrzębie.pl, ŚląskiBiznes.pl, Dziennik Zachodni, Naszemiasto.pl, tuWroclaw.com, Wolny Rynek, Raciborz.com.pl, Plusydlabiznesu.pl, Gazeta Informator.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera