Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katowicki szlak murali - dla nich warto podnieść głowę. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki!

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Mural "8 mil na północ lotem wrony", usytuowany w podwórku między kamienicami przy ulicy 3 Maja, tuż obok Teatru Bez Sceny, jest wyraźnym nawiązaniem do powieści Andrzeja Sapkowskiego "Boży wojownicy". Jednak to nie jedyna cecha, która przyciąga uwagę - obraz jest w odcieniach czerni i bieli, a także zawiera elementy szklane, tworząc efekt kolorowej mozaiki.Mural "Jedna matka, różne sny" został stworzony w 2017 roku na ścianie Teatru Bez Sceny, we współpracy z FAMI.LOCK Aktywni Seniorzy 60+. Stowarzyszenie to inspiruje do odkrywania miasta na nowo, poszukiwania ulotnych wrażeń i wzruszeń, także poprzez świat street artu oraz za zamkniętymi bramami, które warto otwierać, aby stale odkrywać nowe i nieznane. Autorką całości muralu jest znana śląska artystka Mona Tusz.Lokalizacja: 3 Maja 11
Mural "8 mil na północ lotem wrony", usytuowany w podwórku między kamienicami przy ulicy 3 Maja, tuż obok Teatru Bez Sceny, jest wyraźnym nawiązaniem do powieści Andrzeja Sapkowskiego "Boży wojownicy". Jednak to nie jedyna cecha, która przyciąga uwagę - obraz jest w odcieniach czerni i bieli, a także zawiera elementy szklane, tworząc efekt kolorowej mozaiki.Mural "Jedna matka, różne sny" został stworzony w 2017 roku na ścianie Teatru Bez Sceny, we współpracy z FAMI.LOCK Aktywni Seniorzy 60+. Stowarzyszenie to inspiruje do odkrywania miasta na nowo, poszukiwania ulotnych wrażeń i wzruszeń, także poprzez świat street artu oraz za zamkniętymi bramami, które warto otwierać, aby stale odkrywać nowe i nieznane. Autorką całości muralu jest znana śląska artystka Mona Tusz.Lokalizacja: 3 Maja 11 murale.katowice.eu
Katowickie murale stanowią wspaniałą odsłonę kulturalnego krajobrazu miasta, dodając mu niepowtarzalnego charakteru i artystycznej głębi. Te imponujące dzieła sztuki ulicznej nie tylko ozdabiają fasady budynków, ale również inspirują, pobudzają do refleksji i angażują społeczność lokalną. Wśród nich można odnaleźć niezwykłe kompozycje, które nie tylko zdobią przestrzeń miejską, ale również przekazują ważne przesłania i wartości. To artystyczne murale, pełne barw, form i wyrazów, stają się istotną częścią tożsamości miasta. Zobaczcie niektóre z nich! Robią wrażenie...

Katowice, z racji swojej modernistycznej architektury, okazuje się być niezwykle inspirującym tłem dla różnych form wyrazu artystycznego. Wśród nich wyróżnia się street art, który mimo że jednym z najmłodszych nurtów sztuki, doskonale łączy się z murami starych budynków. W efekcie Katowice mogą być nazwane miastem murali – barwnych dzieł sztuki, które nie tylko zdobią przestrzeń, ale również posiadają głębokie historie i wywołują różnorodne emocje. Zobaczcie sami!

Wybrane murale, które robią wrażenie w stolicy Śląska

Rysunki na ścianach są z nami od początku istnienia ludzkości

Street art, mimo że uważany za jedną z najmłodszych form sztuki, ma swoje korzenie sięgające bardzo odległej przeszłości. Już ludzie pierwotni pozostawiali rysunki w jaskiniach, a najstarsze z nich mają ponad 40 tysięcy lat. W Polsce odkryto podobne ślady w postaci szkiców na ścianach kopalni w Krzemionkach Opatowieckich, datowanych na około 3900 lat p.n.e.

W okresach historycznych, takich jak I i II Wojna Światowa, rysunki i napisy na murach były często formą buntu i oporu. Podczas komunizmu ludzie umieszczali na murach ogłoszenia o marszach i spotkaniach, ale także krytykowali władze poprzez hasła i symbole.

Jednak to przełom lat 60. i 70. XX wieku jest uważany za okres, w którym zaczęło kształtować się to, co dzisiaj nazywamy street artem. Tagowanie, czyli pisanie imion lub pseudonimów na murach i w metrze, było popularne w tym czasie. Jednocześnie rozwijała się też sztuka inspirowana pop artem, która zyskała uznanie w 1978 roku w San Francisco. To właśnie wtedy zaczęła się rozprzestrzeniać sztuka uliczna w formie bardziej estetycznej niż zwykłe tagowanie.

W Polsce street art zaczął rozwijać się w latach 90., początkowo inspirowany zagranicznymi magazynami i albumami. W miarę upływu czasu artyści zyskiwali coraz większą odwagę, tworząc bardziej indywidualne i zróżnicowane dzieła, eksperymentując z różnymi stylami. W efekcie street art w Polsce stał się nie tylko sposobem wyrażania opinii i oporu, ale także formą pięknej i oryginalnej sztuki ulicznej.

Street art w Katowicach

Katowice jako miasto postanowiły docenić młodych artystów, co zaowocowało organizacją pierwszej edycji Katowice Street Art Festiwal. Wydarzenie to szybko stało się stałym elementem miasta, przekształcając szare i zakurzone ściany starych kamienic oraz bloków w kolorowe i różnorodne malunki.

Różnorodność katowickiego street artu jest imponująca. W mieście można znaleźć murale odzwierciedlające różne emocje i style artystyczne. Przejście podziemne pomiędzy Zawodziem a Bogucicami przy Gwiazdach jest przykładem najbardziej radosnego tworzenia, gdzie rysunkowe postaci nadają temu miejscu wyjątkowy charakter. W innym miejscu, przy ulicy 1 Maja, trójwymiarowy mural tworzy artystyczne wrażenie, oddając hołd różnym postaciom i wydarzeniom historycznym. W mieście znajdziemy bardziej wesołe, a czasem bardziej smutne przekazy przekazane na muralach. Warto podnieść głowę i się nad nimi zastanowić.

Dwa nowe murale

W tym tygodni katowicki szlak murali powiększył się o dwa nowe dzieła. Nowy wielkoformatowy obraz przy ul. Tylnej Mariackiej, którego autorem jest duet Czary-Mury, czyli Marek Grela i Marta Piróg przestawia Zbigniewa Wodeckiego.

Pojawił się też kolejny mural, upamiętniający zasłużone osoby. Jest to dzieło autorstwa Karola Kobrynia. Uwiecznia wizerunki Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, czyli Polaków, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Mural można zobaczyć na ścianie bloku przy ul. Ordona w Katowicach obok Szkoły Podstawowej nr 62.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera