Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiepura, Mozart, Moniuszko - artystyczna uczta jesienią w Operze Śląskiej i nie tylko. Koncerty, spotkania, spektakle

Magdalena Nowacka-Goik
Magdalena Nowacka-Goik
mat. Opery Śląskiej
Opera Śląska, pomimo remontu, nie zwalnia tempa. Jesienne propozycje zobaczymy zarówno w siedzibie teatru, jak i na zaprzyjaźnionych śląskich i zagłębiowskich scenach: w Teatrze Śląskim w Katowicach, Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, Bytomskim Centrum Kultury oraz w sali koncertowej im. Adama Didura ( Opera Śląska). A w repertuarze m.in. opera „Halka” Stanisława Moniuszki, spektakl baletowy nagrodzony Złotą Maską - „Sól ziemi czarnej”, wieczór z Mozartem oraz koncert Viva Opera!

W sobotę 15 października, w sali koncertowej im. Adama Didura w Operze Śląskiej odbędzie koncert VIVA OPERA!, podczas którego publiczność usłyszy najpiękniejsze arie oraz duety operowe i operetkowe w wykonaniu znakomitych solistów: Anny Boruckiej, Marty Huptas, Adam Sobierajskiego i Kamila Zdebla oraz Orkiestry Opery Śląskiej pod kierownictwem muzycznym Przemysława Neumanna.

Z tenorem Adamem Sobierajskim, a także sopranistką Eweliną Szybilską, spotkać będzie można się także dzień później, 16 października w niedzielę, podczas kolejnego spotkania z cyklu Opera Blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze. Niedzielne popołudnie przepełnione będzie anegdotami i opowieściami o uwielbianym i znanym na arenie międzynarodowej polskim śpiewaku operowym, "chłopaku z Sosnowca" – Janie Kiepurze. Rozmowa redaktor TVP Katowice Violetty Rotter-Kozery z solistami Opery Śląskiej, będzie znakomitą okazją do przybliżenia sylwetki słynnego tenora z Sosnowca w przypadającą w tym roku 120. rocznicę jego urodzin oraz posłuchania najbardziej znanych arii i duetów z jego bogatego repertuaru.

Wspomnienia o Janie Kiepurze będą połączone z promocją solowej płyty Adama Sobierajskiego „ Adam Sobierajski – w hołdzie Janowi Kiepurze w 120 rocznicę urodzin”.

Czytaj także: Legenda Jana Kiepury. Rozmowa z Adamem Sobierajskim.

Nie zabraknie również okazji do zobaczenia opery narodowej, która dla Opery Śląskiej ma symboliczne znaczenie, bo od tego tytułu zaczęła się historia bytomskiego teatru. Złamane serce, konflikt klasowy, życiowe, dramatyczne wybory, zdrada, walka miłości i przebaczenia – to wszystko znajdziemy w operze „Halka” Stanisława Moniuszki. Opera zostanie zaprezentowana 22 października w Bytomskim Centrum Kultury oraz 25 października w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Pod końca miesiąca, w czas listopadowej zadumy wprowadzi dzieło Mozarta – „Requiem d-moll” w baletowym wydaniu. Requiem d-moll KV 626 (msza żałobna) jest jednym z największych utworów sakralnych W.A. Mozarta, a zarazem jego ostatnią, niedokończoną kompozycją. Mistrz zmarł w trakcie pracy nad dziełem. Po śmierci Mozarta dzieło dokończyli - na prośbę jego żony Konstancji - znajomi kompozytorzy. Wokół powstania Requiem unosiła się aura tajemnicy, którą będzie można poznać w spektaklu „Sekret Requiem”. W sobotę 29 października, w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, podczas jednego wieczoru będzie można zobaczyć dwa spektakle; teatralno-operowy w reżyserii Michała Znanieckiego, który wprowadzi publiczność w tajemniczą historię śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz baletowy w choreografii Jacka Tyskiego. Utwór Requiem zyskuje zupełnie nowy wymiar i stanowi wraz z tańcem wspólną, nierozłączną kompozycję. Spektakl „Sekret Requiem”, w połączeniu z interpretacją baletową „Requiem d-moll” stanowi ważny dyptyk, z jednej strony wprowadzając publiczność w tło historyczne, z drugiej zaś, oferując niezapomnianą ucztę muzyczną.

Pozostając w klimatach baletowych, 6 listopada w Bytomskim Centrum Kultury zaprezentowana zostanie „Sól ziemi czarnej” w reżyserii i choreografii Artura Żymełki. Spektakl baletowy powstał na kanwie filmu Kazimierza Kutza, który odnosi się do ważnych wydarzeń w historii Polski - powstań śląskich. Przedstawienie „Sól ziemi czarnej” zostało doceniony przez krytyków zdobywając Złotą Maskę w kategorii „Spektakl roku 2021”.

Więcej informacji na www.opera-slaska.pl.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera