Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a spowiedź święta. Jak będzie wyglądał sakrament pokuty? Akt żalu doskonałego zamiast spowiedzi wielkanocnej w konfesjonale

MCH
Robert Kowalski/ARC PPG
Święta Wielkiej Nocy coraz bliżej i coraz więcej pytań mają wierni, którzy pomimo pandemii chcieliby się do nich należycie przygotować. Już wiemy, że nie będzie w tym roku święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, ale możliwa będzie indywidualna nocna adoracja Najświętszego Sakramentu w Wieki Piątek. A co z sakramentem pokuty i pojednania?

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski opublikowało wytyczne dla biskupów dotyczące sprawowanie czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach. Poświęca w nim uwagę również sakramentowi pokuty i pojednania, do którego przynajmniej raz w roku wierni Kościoła katolickiego powinni przystąpić. W polskiej tradycji ma to miejsce najczęściej w okresie Wielkiego Postu. Jak zatem spowiedź święta w czasach pandemii powinna wyglądać?

Koronawirus a spowiedź święta. Episkopat przypomina: nie wolno udzielać sakramentu pokuty na odległość

Episkopat przypomina, że nie wolno spowiadać na odległość - tj. przez środki komunikacji elektronicznej jak telefon czy komunikator internetowy. Najwłaściwszym miejscem do sprawowania sakramentu jest konfesjonał, ale z uwagi na obecną sytuację księża mogą udzielać go poza nim - w kościele, w kaplicy, w zakrystii, w sali katechetycznej, w biurze parafialnym lub w innym godnym miejscu, pozwalającym na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa.

Zobacz koniecznie

Z kolei w razie niemożliwości fizycznej obecności stosuje się inne drogi pojednania, a nie spowiedź. Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 916 wskazuje, że zawsze ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”.

Akt żalu doskonałego zamiast spowiedzi wielkanocnej

Katechizm Kościoła Katolickiego w nr 1452 objaśnia, że „żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany żalem doskonałym lub żalem z miłości (contritio). I taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”.

Episkopat przypomina wiernym jednak, że uzyskane w ten sposób odpuszczenie grzechów jest zawsze związane z obowiązkiem ich wyznania podczas najbliższej możliwej okazji do spowiedzi. Księżom natomiast zwraca uwagę, aby w obecnej sytuacji, więcej niż zwykle czasu poświęcili na spowiadanie wiernych. Zachęca nawet, by już teraz stwarzali wiernym możliwość do indywidualnej spowiedzi.

Czy biskupi sprecyzują zasady aktu pokuty i pojednania?

To wszystko ogólne wytyczne. Niewykluczone, że arcybiskupi i biskupi w drodze rozporządzeń dokładniej sprecyzują zasady sprawowania sakramentu, a proboszczowie we własnym zakresie przygotują na pandemię konfesjonały. W katedrze w Rzeszowie na przykład duchowni zarządzili dezynfekcję konfesjonałów i zabezpieczanie ich folią.

Nie przegap

Po wprowadzeniu 24 marca przez rząd dalszych obostrzeń dotyczących gromadzenia się, ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, przypomina, że nawet na czas spowiadania wytyczne władz państwa powinny zostać zachowane. Nie precyzuje jednak, jak księża mają zadbać o to, aby w kościele czy kaplicy nie przebywało więcej niż pięć osób.

Zobacz koniecznie

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera