Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. Henryk Bolczyk odebrał na sesji Rady Miasta tytuł Honorowego Obywatela Rudy Śląskiej. To 13 osoba, która otrzymała taki tytuł

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Ks. Henryk Bolczyk odebrał na sesji Rady Miasta tytuł Honorowego Obywatela Rudy Ślaskiej. To 13 osoba, która otrzymała taki tytuł
Ks. Henryk Bolczyk odebrał na sesji Rady Miasta tytuł Honorowego Obywatela Rudy Ślaskiej. To 13 osoba, która otrzymała taki tytuł UM Ruda Śląska
Sesja Rady Miasta, która odbyła się 19 grudnia była jedną ze szczególnych. Podczas niej nadano Ks. Prałat Henryk Bolczyk odebrał tytuł Honorowego Obywatela Rudy Śląskiej. Duchowny jest 13. osobą, której nadano ten tytuł.

Ksiądz Prałat dr Henryk Bolczyk został Honorowym Obywatelem Rusy Śląskiej. Rudzianin był m.in. kapelanem górników kopalni „Wujek” w Katowicach w latach 1980 – 1981, a także moderatorem krajowym oraz generalnym Ruchu Światło – Życie.

Ks. Henryk Bolczyk jako 13. osoba w historii odebrała tytuł Honorowego Obywatela Rudy Śląskiej, z którą jest związany od dziecka. Przyszedł na świat w 1938 roku w jednej z dzielnic miasta – Halembie.

Podczas odbierania tytułu Honorowego Obywatela Rudy Ślaskiej, ks. prałat opowiadał nie tylko o mieście, w którym się urodził, ale również o czasach, w których przyszło mu stawiać pierwsze kroki w życiu – o czasach wojny, które rzuciły cień na całe jego dzieciństwo i życie.

- Ruda Śląska jest mi bliska od dziecka– podkreślał ksiądz Bolczyk. - Całe dzieciństwo przeżyłem w Halembie, a tamten czas, czas wojny, nieustannie wraca i równocześnie odzwierciedla historię nie tylko moją, ale wszystkich, którzy urodzili się przed 1939 rokiem. Z perspektywy lat muszę powiedzieć, że nie pamiętam strachu. Miałem poczucie pokoju i bezpieczeństwa wewnętrznego. Myślę, że to owoc wiary i ufnej rozmowy moich rodziców z Bogiem– dodał.

Nie przegapcie

Ks. Henryk Bolczyk urodził się 14 listopada 1938 roku w Halembie. Tam spędził dzieciństwo, a w kościele p.w. Matki Boskiej Różańcowej był ministrantem. W latach 1952-1956 uczył się w Gimnazjum św. Jacka w Katowicach, które przekształcono w Niższe Seminarium Duchowne.

W roku 1962 ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie, a w 1978 Katolicki Uniwersytet Lubelski. 24 czerwca 1962 roku w Katowicach przyjął święcenia kapłańskie z rąk bpa Herberta Bednorza. Wtedy też rozpoczął pracę wikariusza w parafiach diecezji katowickiej, najpierw w Świętochłowicach, później w Katowicach, Zebrzydowicach oraz Rybniku.

Będąc proboszczem parafii p.w. św. Michała w Katowicach (1980–1992) niósł wsparcie górnikom podczas strajku i pacyfikacji w kopalni „Wujek”, m.in. prowadził rekolekcje dla załogi i rodzin górniczych, a na prośbę górników odprawił na terenie kopalni mszę św.

Po 16 grudnia 1981 roku organizował i odmawiał modlitwy pod krzyżem w miejscu zbrodni, wspomagał duchowo rodziny zabitych i rannych górników oraz pozyskiwał środki finansowe na pomoc potrzebującym. Zainicjował również budowę kościoła Ofiar Wujka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie.

Zobaczcie koniecznie

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera