Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy największą szopkę w Europie. Wiedzieliście? Oto inne ciekawostki

Reporterzy DZ
Jasna Góra, Panewniki, Bytom - jedne z najładniejszych szopek w ubiegłym roku
Jasna Góra, Panewniki, Bytom - jedne z najładniejszych szopek w ubiegłym roku ARC
Tylko tydzień pozostał do świąt Bożego Narodzenia. Reporterzy „Dziennika Zachodniego”, specjalnie dla Państwa, zebrali najciekawsze informacje dotyczące szopek bożonarodzeniowych, które są nieodłącznym elementem świątecznych dni.

16
metrów kwadratowych będzie miał postument, na którym zostanie umieszczona szopka w Żywcu. Znajdzie się w niej kilkanaście figur: Świętej Rodziny, trzech króli, latających aniołów. W szopce będą także zwierzęta.

20
metrów szerokości i 8 metrów długości ma zazwyczaj tło największej stajenki na Śląsku Cieszyńskim w kościele św. Jana Sarkandra w Górkach Wielkich, przygotowane przez ojców franciszkanów. Przedstawia ono panoramę Pogórza, Górek i Brennej.

13
elementów ma szopka z siana, którą po raz kolejny ustawiono przed bazyliką św. Antoniego w Rybniku. Szopka jest ręcznie pleciona, a kilka lat temu wykonał ją Andrzej Wrzecionko. W środku stajenki znajdują się m.in. św. Józef, Maryja i mały Jezus. Nie brakuje trzech króli, a także zwierząt.

300-lecie
koronacji Obrazu Matki Bożej to jubileusz, do którego wystrojem będzie nawiązywała szopka bożonarodzeniowa na Jasnej Górze. - Są nowe postacie, będzie nowa szopka, prawdziwie góralska, wykonana przez górali z naszej parafii z Bachledówki koło Zakopanego - mówi o. Bronisław Kraszewski, dekorator Jasnej Góry. - Szopka będzie ustawiona przed bramą do Wieczernika. To będzie miejsce najbardziej wyeksponowane, nie będziemy stali w tłumie, każdy będzie mógł przyjść do szopki - dodaje o. Kraszewski.

Najładniejsze szopki w regionie 2015

Stajenka z kościoła św. Jana Chrzciciela  w Studzienicach

Najpiękniejsze stajenki, szopki i żłóbki bożonarodzeniowe w ...

24
grudnia zostanie ustawiona żywa szopka w Będzinie, tradycyjnie u podnóża Wzgórza Zamkowego. Będzie można ją oglądać do 6 stycznia.

18
metrów wysokości ma szopka w Katowicach-Panewnikach. To największa w Europie szopka ołtarzowa zbudowana wewnątrz świątyni. Początek szopki w Panew-nikach, zależnie od źródła, datuje się na 1908 lub 1913 rok. Pierwszym budowniczym był br. Ubald Miera, a najwcześniejsze żłóbki były ustawiane po prawej stronie kościoła (w miejscu dzisiejszego ołtarza św. Antoniego). Nie miały tła. W 1926 roku szopka została powiększona. Lata trzydzieste przyniosły kolejne zmiany, a ze względu na nowo powstały ołtarz św. Antoniego, szopka została przeniesiona na lewą stronę kościoła. W 1947 roku przeniesiono szopkę do głównego ołtarza, a 34 lata później przywieziono oryginalną figurę Dzieciątka z Betlejem.

120
różnych figur wykorzystuje się do budowy całej scenerii żłóbka w Katowicach-Panewnikach. Mowa o figurach drewnianych, gipsowych i z masy żywicznej. Są tam także wypchane zwierzęta oraz wiatraki, młyn, studnia, szyb górniczy, domki, ogniska, drewniane ogrodzenie, choinki czy też mech leśny. Ponadto setki żarówek i około 2 kilometrów przewodów elektrycznych. Według ustnych przekazów, najstarsze figury mają około 130 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!