Ważne
  Donald Tusk o Polsce: Apel do rządzących o respekt i...

  Donald Tusk o Polsce: Apel do rządzących o respekt i szacunek wobec ludzi i wartości konstytucyjnych

  AIP

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Donald Tusk przyleciał w sobotę na finał Europejskiej Stolicy Kultury do Wrocławia. Jak powiedział na początku ne pierwszy raz w jego życiu historia plecie figla i każe mu zmienić wystąpienie z oczywistych względów. Przewodniczący Rady Europejskiej skomentował plany polskiego rządu dotyczące ograniczenia prac dziennikarzy w Sejmie.
  - Kto podważa europejski model wolności, naruszając konstytucję, naraża nas na straty. Demokracja bez dostępu do informacji staje się równie nieznośna, co dyktatura - powiedział Tusk i zaapelował do władz o "szacunek wobec ludzi".

  Przewodniczący Rady Europejskiej odniósł się do planów rządu, aby ograniczyć pracę dziennikarzy w Sejmie, a także do wyproszenia sprzeciwiającego się temu posła PO Michała Szczerby z obrad parlamentu w piątek oraz samodzielnego głosowania parlamentarzystów PiS i kilku członków Kukiz'15 nad budżetem. Doprowadziły one do protestów polityków opozycji oraz KOD, które trwały zarówno w nocy, jak i całą sobotę.

  Prezydent Duda gotów do mediacji
  Prezydent o sytuacji w Sejmie

  - Fenomen Europy, tak podziwianej na świecie, to unikatowy model wolności. Wolność w Polsce jest bardziej krucha i delikatna, niż nam Polakom się wydawało, gdy tęskniliśmy do niej zza „żelaznej kurtyny” - powiedział Donald Tusk we Wrocławiu. - Musimy o nią dbać. W tej krytycznej chwili wymaga ona naszej szczególnej ochrony i pieczołowitości - dodał.

  Były premier wyraził również "najwyższe uznanie" wobec tych, którzy "którzy bronią dziś demokracji i jej zasad". - Po wydarzeniach w Sejmie i na ulicach Warszawy apeluje do tych, którzy sprawują władzę o respekt i szacunek wobec ludzi - powiedział Tusk, zwracając się po polskiego rządu.

  Donald Tusk powiedział również, że "to, czy demokracja przetrwa, to pytanie o naszą egzystencję". - Kto podważa europejski model wolności, naruszając Konstytucję, naraża nas na straty - stwierdził przewodniczący Rady Europejskiej i zaznaczył, że to "obywatele, prawa i dobre obyczaje wyznaczają granice dla władzy, a nie na odwrót".

  - Demokracja, w której ludzi pozbawia się dostępu do informacji lub narzuca jeden model życia, staje się równie nieznośna jak dyktatura - podkreślił Donald Tusk. - Po wczorajszych wydarzeniach w Sejmie i na ulicach Warszawy, mając też w osobistej pamięci, co znaczą grudnie w naszej historii, apeluję do tych, którzy realnie sprawują władzę w naszym kraju o respekt i szacunek wobec ludzi, wobec zasad i wartości konstytucyjnych, procedur i dobrych obyczajów. A tym wszystkim, którzy gotowi są - pokazują to od wielu miesięcy - trwać przy europejskich standardach demokracji tu w Polsce chciałbym serdecznie podziękować i wyrazić najwyższe uznanie. Jesteście dziś najlepszymi strażnikami polskiej reputacji w Europie i na świecie. Dziękuję Wam bardzo - zakończył swoje wystąpienie Tusk.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama