Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Myśliwiec: Podziemia katedry to nie miejsce dla Panteonu Górnośląskiego. O wyborze bohaterów powinni decydować mieszkańcy

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Arkadiusz Gola (Polska Press)
Prof. Małgorzata Myśliwiec uważa, że podziemia katedry w Katowicach nie są odpowiednim miejscem dla Panteonu Górnośląskiego. Dlaczego? Ponieważ dziś wydaje się, że o doborze bohaterów nie decyduje rola w historii regionu, tylko władze archidiecezji. Stąd pominięcie Jerzego Ziętka, Kazimierza Kutza, Zbigniewa Religi czy Michała Smolorza. - Panteon powinien służyć przede wszystkim mieszkańcom Górnego Śląska, ale ich głosów nikt nie słyszy - mówi "DZ" politolożka z Uniwersytetu Śląskiego.

- Zastanówmy się, komu i czemu ma służyć Panteon Górnośląski. Jak sama nazwa wskazuje, powinien upamiętniać najwybitniejsze postaci związane z regionem. A komu służyć? Mieszkańcom, zachowaniu pamięci, promocji. Powinien dokumentować przeszłość i wskazywać drogę ku przyszłości. Tak to sobie wyobrażam - mówi prof. Małgorzata Myśliwiec.

Jak podkreśla politolożka z Uniwersytetu Śląskiego, już na etapie przygotowań do realizacji tego projektu popełniono podstawowe błędy.

- Panteon powinien służyć przede wszystkim mieszkańcom Górnego Śląska, ale ich głosów nikt nie słyszy, a nawet nie stara się usłyszeć - uważa prof. Myśliwiec. - Nie zorganizowano żadnych konsultacji społecznych w sprawie wyboru osób, które powinny zostać uhonorowane w tym miejscu, nie było żadnej dyskusji, która rozgorzała dopiero w momencie pojawienia się kontrowersji - podkreśla.

Zobacz koniecznie

Mowa oczywiście o osobach, których sylwetki nie znalazły się w leksykonie Panteonu Górnośląskiego. To m.in. Jerzy Ziętek, Kazimierz Kutz, Zbigniew Religa czy Michał Smolorz. Co ich łączy? Nie po drodze było im z instytucją Kościoła katolickiego.

- Tutaj jawi się kolejny problem, czyli wybór podziemi katowickiej katedry na miejsce panteonu - ocenia politolożka. - Taki dobór bohaterów (zdecydowanie faworyzujący osoby związane z Kościołem - przyp. red.) można by było zaakceptować, gdyby władze archidiecezji miały wyłączny głos. W końcu wszystko dzieje się na ich terenie. Ale będzie to inwestycja finansowana w głównej mierze z pieniędzy publicznych, więc pominięcie postaci takich jak Ziętek, Kutz, Religa czy Smolorz uważam za niedopuszczalne - dodaje.

Jej zdaniem Panteon Górnośląskie powinien powstać w jednej z instytucji kultury, którymi zarządza województwo śląskie, lub w zupełnie nowej lokalizacji, ale również pod pieczą samorządu.

Czym będzie panteon w kształcie, o którym dziś rozmawiamy?

- Będzie to z pewnością przedsięwzięcie Kościoła katolickiego, finansowane z publicznych pieniędzy i we współpracy z samorządem. Oczywiście, że część osób związanych z tym środowiskiem, ze Zjednoczoną Prawicą, która sprawuje władze w województwie, może być z tego zadowolona - uważa prof. Myśliwiec.

Jej zdaniem to zbyt mało, aby mówić o przedsięwzięciu, które mogłoby wyczerpująco reprezentować Górnoślązaków.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera