Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z łowcą burz w Żorach. Pałac w Baranowicach zapełnił się ludźmi, gotowymi usłyszeć niesamowite historie. Warto było! ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 16 lat
Jesteś ciekaw jak powstają i przebiegają „od środka” różne zjawiska atmosferyczne, na przykład burze? Taka okazja nadarzyła się w Pałacu w Żorach-Baranowicach. Niemal pełna sala osób obejrzała multimedialną prelekcję Jakuba Wyrwasa, łowcy burz i współtwórcę portalu Sieć Obserwatorów Burz. Czy wiecie, co to jest superkomórka burzowa, chmura szelfowa albo zjawisko bow echo?

21-letni łowca burz odwiedził Żory-Baranowice

We wtorek 14 listopada, w Pałacu w Baranowicach pojawił się wyjątkowy gość - Jakub Wyrwas, łowca burz i współtwórca portalu Sieć Obserwatorów Burz. Była to okazja, by bliżej zapoznać się z tymi ciekawymi zjawiskami atmosferycznymi. Kuba jest z Sosnowca, studiuje geografię na Uniwersytecie Śląskim. Śledzi i analizuje pogodowe modele numeryczne, tworzy posty na portalach dotyczących prognoz pogody. Kiedy zaczyna się sezon burzowy, pojawia się na pierwszej linii frontu, w samym sercu burzy! Dokumentuje zjawiska towarzyszące burzom, na żywo relacjonuje przechodzące fronty burzowe. Ponadto ostrzega o groźnych aktualnych zjawiskach pogodowych.

- Bezpieczna obserwacja burz jest trudnym tematem, Zależy od typu tego zjawiska atmosferycznego, ogólnych warunków, naszego położenia, ukształtowania terenu. Wpływa na to wiele czynników, które musimy przewidywać na bieżąco. Obserwujemy m.in. dane satelitarne i radarowe – wylicza 21-latek.

Dokumentują zjawiska pogodowe, obserwują i ostrzegają przed nimi ludność

Jak zaznacza, bardzo ważne jest też doświadczenie. Należy umieć rozróżniać jakie chmury zawiera komórka burzowa. Potrafią one sygnalizować, czy nie spadnie grad, deszcz, i czy nie będziemy mieli też do czynienia z silnymi porywami wiatru. Dzięki właściwej obserwacji takich chmur, możemy również stwierdzić, czy nie stanowią one zarzewia groźnej trąby powietrznej. Ostatnio, w związku ze zmianami klimatu występują coraz częściej i trzeba się jakoś chronić przed nimi.

Sosnowiczanin działa głównie na południu Polski. W tym roku, łowiąc burze zdarzył mu się wyjazd do Niemiec i Czech.

- Moim zadaniem jest dokumentacja tych zjawisk, obserwacja i ostrzeganie przed nimi ludności. Korzystam z sieci społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, mamy też własną stronę, na której publikujemy prognozy i ostrzeżenia – mówi Kuba.

Praca w terenie polega na wyjazdach samochodem w miejsce potencjalnego wystąpienia burz. Zwykle bierze w nich udział więcej osób – takich samych pasjonatów jak Kuba Wyrwas.

Łowcy jeżdżą za burzami samochodami, zawsze w grupie

- Jeździmy za tymi zjawiskami pogodowymi po całym kraju. Naszym głównym narzędziem do obserwacji są oczy. Mamy też aparaty fotograficzne do dokumentowania burz. Często nasze zdjęcia oraz analizy wykorzystują media – zaznacza łowca burz.

Przyznaje, że doświadczył „na własnej skórze” niebezpiecznych zjawisk, takich jak potężne gradobicie i porywisty deszcz. Na szczęście, nie doznał uderzenia pioruna. I tu należy odpukać o niemalowane…, by Kuba oraz inni łowcy burz zawsze wracali z eskapad do domu cali i zdrowi!

- Trąby powietrznej nie udało mi się jeszcze złapać. Niestety ominęła mnie ta, która nawiedziła latem rejon Bielska-Białej. W tym czasie byłem w okolicach Opola, gdzie komórka burzowa mogła wygenerować trąbę powietrzną. To się nie stało i może na szczęście, bo jest to miejsce mocno zaludnione – kwituje 21-latek.

Nasz ekspert mówi, że tak naprawdę burze występują w Polsce przez cały rok. Nie ograniczają się tylko do sezonu ciepłego. Zimą nie są tak spektakularne, generują jednak więcej zniszczeń. Współwystępują często z orkanami, czyli najsilniejszymi cyklonami występującymi w Europie Polskie burze bywają bardzo silne, a zwłaszcza w górach. W żadnym więc wypadku nie należy ich lekceważyć.

Jak prognozować burze i co to jest zjawisko bow echo?

Podczas wtorkowego spotkania była okazja, by porozmawiać m.in. o: podstawach prognozowania burz – co to są wskaźniki konwekcyjne, jakie parametry świadczą o prawdopodobieństwie wystąpienia burzy i jej sile, czy są miejsca, gdzie burze występują częściej? Gość opowiadał również o ekstremalnej pogodzie – typach, zagrożeniach i analizach. Wyjaśnił terminy: superkomórka burzowa, chmura szelfowa, zjawisko bow echo oraz główne zagrożenia związane z burzami.

Łowcy burz tłumaczą, że „bow echo powstaje najczęściej w skutek występowania umiarkowanych lub silnych uskoków wiatru w dolnej troposferze. Często powiązane są z większymi liniami szkwałowymi, lub rzadziej rozległymi granicami wypływu (outflow boundary) innych układów burzowych.” Może ono trwać nawet dłużej niż sześć godzin.

Kuba skupił też uwagę słuchaczy na bezpieczeństwie podczas burz i łowów; jak zachować się wówczas w domu i w terenie? Mówił o działaniach łowców w terenie; jak wygląda ich dzień, jak dokumentuje się zjawiska burzowe, czym się zajmują?

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera