Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk w KWK Piast był najdłuższy. W Bieruniu odznaczono zasłużonych górników sprzed 40 lat

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Obchody 40. rocznicy strajku górników KWK Piast w Bieruniu
Obchody 40. rocznicy strajku górników KWK Piast w Bieruniu Arkadiusz Gola
Zakończyły się dwudniowe obchody 40. rocznicy najdłuższego strajku podziemnego w Polsce i na świecie - strajku górników KWK Piast, który trwał dwa tygodnie, od 14 do 28 grudnia. Były m.in. rekonstrukcja atmosfery tamtych dni, bieg, medale dla szczególnie zasłużonych, poświęcenie krzyża, msza w kościele św. Barbary...

Przy ołtarzu świętej Barbary w cechowni KWK Piast odsłonięto i poświęcono Piastowski Krzyż Wolności, potem była msza w nowobieruńskim kościele św. Barbary, do którego górnicy przeszli prowadzeni przez orkiestrę górniczą. Były tez odznaczenia dla najbardziej zasłużonych.

Dzień wcześniej, 14 grudnia 2021, pod kopalnię podjechały czołgi i wozy opancerzone. Pojawiło się wojsko, stanęły koksiaki, na telebimie wyświetlany był film Wojciecha Wikarka „Najdłuższa szychta” oraz teledyski „Przekaz z Piasta” i „Czekaj mnie, mamo” zespołów Krzywa Alternatywa i Mantra. Ożyły wspomnienia.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Nigdy nie zapomnę tej Wigilii na dole. Bez rodzin i bez jedzenia, bo władza zatrzymała jedzenie. Mieliśmy tylko cukierki i na tych cukierkach „dojechaliśmy” do poświąt. Po raz pierwszy w życiu widziałem, jak górnicy płaczą. Chłopy płakały, jak się dzieliliśmy takimi okruszkami opłatków. To był najcięższy moment w tym strajku - powiedział Andrzej Oczko, jeden ze strajkujących górników przybyły na uroczystości rocznicowe zza Oceanu; jeden z tych, którzy musieli opuścić kraj.

Strajk zaczął się tuż po wprowadzeniu stanu wojennego. Dołączali doń górnicy kolejnych zmian. W sumie zebrało się około 2000 ludzi.

-Stan wojenny jest na górze, a na dole jest inne państwo - usłyszał jeden z nadsztygarów Piasta, gdy zjechał do strajkujących górników i nawoływał do wyjazdu na powierzchnię, bo jest stan wojenny i trzeba się dekretowi podporządkować. Pod ziemią była wolna Polska.

Wyjechali 28 grudnia. Nikt do nich nie strzelał. Umyli się, przebrali, zbadał ich lekarz i wyszli. Za bramą zaczęły się aresztowania... A potem inne represje.

Górnicy upamiętniają te wydarzenia co roku, ale co pięć lat wyjątkowo. I wtedy przyjeżdżają też ci, którzy musieli wyjechać: Andrzej Oczko, Andrzej Ubrańczyk... Niektórzy już nie żyją. Obchody 40. rocznicy zaczęły się już w połowie roku w Warszawie, teraz jest kulminacja. Wiele się działo. Jednym z punktów programu obchodów był mural przedstawiający strajkujących górników podczas Wigilii (na bloku przy kopalni).

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera