Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądają posiłki w Klinicznym Szpitalu Psychiatrycznym w Rybniku. Placówka przystąpiła do pilotażowego programu "Dobry posiłek"

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Placówka przystąpiła do pilotażowego programu "Dobry Posiłek"
Placówka przystąpiła do pilotażowego programu "Dobry Posiłek" Kliniczny Szpital Psychiatryczny SPZOZ w Rybniku
Szpitalne jedzenie wciąż dla wielu pacjentów może kojarzyć się negatywnie. To w dalszym ciągu problem wielu placówek, choć wydaje się, że jest światełko w tunelu. Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził pilotażowy program „Dobry posiłek w szpitalu”, do którego przystąpił już chociażby Kliniczny Szpital Psychiatryczny w Rybniku. Posiłki wyglądają tu wyjątkowo apetycznie.

Tak wyglądają posiłki w Klinicznym Szpitalu Psychiatrycznym w Rybniku

Na śniadanie: pieczywo, masło, ser żółty, kiełbasa drobiowa, świeży szpinak i kawa z mlekiem. Na obiad: zupa pomidorowa z ryżem, kotlet mielony, ziemniaki, sałatka z fasolki szparagowej i kompot owocowy. Zaś na kolację: gotowana pierś z kurczaka, zielony ogórek, chleb, masło i herbata, a do tego deser mleczny z musem owocowym. To nie jest menu z hotelowej restauracji, a przykładowe dania, które swoim pacjentom serwuje Kliniczny Szpital Psychiatryczny w Rybniku. Placówka przystąpiła do pilotażowego programu „Dobry posiłek w szpitalu”.

- Celem programu jest zwiększenie dostępności porad żywieniowych w szpitalach oraz wdrożenie optymalnego modelu żywienia pacjentów w szpitalach. W ramach programu Narodowy Fundusz Zdrowia dofinansowuje żywienie pacjentów w kwocie 25 zł osobodzień - informuje placówka.

Pacjenci zadowoleni z nowego programu żywienia

Radości z przystąpienia szpitala do nowego programu, nie kryją też sami pacjenci rybnickiej placówki. Jak przyznaje Michalina Zawarty, do dyrekcji szpitala spływają liczne podziękowania od pacjentów.

- To dzięki temu, że posiłki są bardziej urozmaicone. Racja żywnościowa dla każdego z pacjentów znacznie wzrosła. Do tej pory posiłki składały się ze śniadania, obiadu i kolacji, natomiast obecnie dołożyliśmy jeszcze jeden posiłek więcej. Pacjenci dostają dodatkowo "drugą kolację" - przyznaje Michalina Zawarty, rzecznik prasowa Klinicznego Szpitala Psychiatrycznego w Rybniku.

Na stronie internetowej szpitala, codziennie można śledzić jadłospis i zdjęcia posiłków, które otrzymują pacjenci. Te wyglądają wyjątkowo apetycznie. Program pilotażowy przewidziany jest do końca czerwca 2024 roku.

- Dzięki przystąpieniu do programu nasi pacjenci otrzymują jeszcze lepiej zbilansowane i bardziej urozmaicone posiłki, które mają przyczyniać się do szybszego powrotu do zdrowia - słyszymy.

Nie tylko lepsze posiłki, ale i porady dietetyka

To jednak nie wszystko, bo pacjenci rybnickiego szpitala psychiatrycznego mogą również skorzystać z porad dietetyka. W szpitalu jest bowiem zatrudniony dietetyk kliniczny, który dostosowuje diety poszczególnych pacjentów, jeśli jest to wymagane.

- Jeżeli lekarz zauważa, że pacjent ma problemy z odżywianiem, zleca konsultację z dietetykiem. Odbywa się wówczas rozmowa z pacjentem na temat indywidualnego dostosowania diety, a także doedukowania pacjenta w zakresie prawidłowego żywienia. Pacjenci mogą wówczas dowiedzieć się czego nie powinni spożywać - podkreśla Michalina Zawarty.

Szpitalna dieta dostosowana do indywidualnych potrzeb zdrowotnych pacjentów

Codzienne informacje na temat jadłospisu, wraz z informacjami o składzie każdego posiłku, jego dobowych sumach wartości energetycznej (kaloryczności) i wartości odżywczej, w tym ilości cukrów, soli, błonnika, sposobie jego obróbki czy obecności alergenów, publikowane są na bieżąco na stronie internetowej rybnickiego szpitala. Umieszczane są również zdjęcia posiłków z danego dnia, które można zobaczyć w galerii.

Program Ministerstwa Zdrowia polega na udzielaniu spersonalizowanych porad żywieniowych pacjentom z oddziałów Chorób Wewnętrznych, Geriatrii i Diabetologii, Neurologii z Pododdziałem Udarowym, Rehabilitacji Neurologicznej, Chirurgii Ogólnej z Otolaryngologią i Urologią, Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Pododdziałem Chirurgii Artroskopowej, Otolaryngologii, Urologii, Skórno-Wenerologicznego oraz Klinicznego Perinatologii i Ginekologii Onkologicznej.

Według jego założeń, Narodowy Fundusz Zdrowia dopłaca każdego dnia 25,62 zł do posiłków każdej osobie przebywającej w placówce. Z programu nie mogą skorzystać jedynie pacjenci hospitalizowani w Zakładzie Opieki Długoterminowej czy Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz żywieni wyłącznie dojelitowo lub pozajelitowo.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera