Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Dzieci Zagłębia migał w czasie Metropolitalnej Nocy Teatrów [ZDJĘCIA]

Katarzyna Kapusta
Metropolitalna Noc Teatrów w Teatrze Dzieci Zagłębia
Metropolitalna Noc Teatrów w Teatrze Dzieci Zagłębia Katarzyna Kapusta
27 września podczas Metropolitanej Nocy Teatrów, po raz pierwszy w będzińskim teatrze zostały zaprezentowane dwa spektakle przetłumaczone na język migowy. Tłumaczenia spektakli podjęła się aktorka będzińskiego teatru Agnieszka Raj - Kubat

- Tak się składa, że potrafię migać. Ukończyłam kurs pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Moja przygoda z językiem migowym rozpoczęła się dość dawno. Interesowało mnie jak można porozumieć się niewerbalnie. Tak naprawdę język migowy zawiera w sobie gesty, mimikę i pantomimę, wszystko to co jest także środkiem wyrazu aktora na scenie. Bardzo chciałam się nauczyć migać i to zrobiłam - mówi Agnieszka Raj-Kubat, aktorka Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Pani Agnieszka ma na swoim koncie już spore doświadczenie w miganiu.

ZOBACZ KONIECZNIE:
PROGRAM METROPOLITALNEJ NOCY TEATRÓW 2014

- Pracowałam w ramach wolontariatu w Zespole Szkół Specjalnych w Zabrzu, tam także stworzyłam kilka spektakli z dziećmi niesłyszącymi, pokazywałam im tajniki pracy w teatrze. To wszystko stało się podstawą mojej pracy magisterskiej, prowadziłam bowiem zapis całego spektaklu - dodaje.

Jak wyglądają takie spektakle migane? Różnią się one w rzeczywistości tylko jedną kwestią. Aktorzy na scenie odgrywają swoje role, a tuż obok oświetlona jedynie od pasa w górę światłem punktowym aktorka na bieżąco przekłada to, co dzieje się na scenie, na język migowy.

- Podczas spektakli prezentowanych w naszym teatrze w trakcie Metropolitalnej Nocy Teatrów, stoję z boku sceny ubrana na czarno i oświetlona światłem będę tłumaczyć twarzą i rękoma na żywo, to co dzieje się na scenie. Niestety język migowy jest dość ubogi jeśli chodzi o słownictwo, dlatego nie da się wszystkiego przetłumaczyć tak dokładnie słowo w słowo. My zaprezentujemy dwa spektakle "Pstryk! I wszystko jasne", a także "Trzy świnki" - tłumaczy aktorka.

Jeszcze przed spektaklem aktora mówiła, że jeśli przyjdzie choć jedna osoba niesłysząca, będzie to sukces. Na widowni zasiadło jednak więcej takich osób.

Pracownicy teatru liczą na to, że taka forma spektakli spotka się z aprobatą publiczności i będą mogli spektakle migane prezentować częściej. To wszystko w ramach rozszerzania działalności teatru pod wodzą nowego dyrektora Gabriela Gietzkiego. Gdy tylko objął stanowisko w teatrze zapewniał, że ma mnóstwo pomysłów na poszerzenie działalności będzińskiej perełki.


*Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [GŁOSUJ NA TAK LUB NIE]
*QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
*Miss siatkówki. Jak cheerleaderki zagrzewają siatkarzy do walki w mistrzostwach świata [ZDJĘCIA]
*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!