Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudne warunki na szlakach w Beskidach – mokry śnieg, błoto i silny wiatr. Idąc w góry trzeba się dobrze przygotować

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
PAP
PAP
Warunki na szlakach w Beskidach są trudne – mokry śnieg, błoto i silny wiatr.
Warunki na szlakach w Beskidach są trudne – mokry śnieg, błoto i silny wiatr. Paweł Kurczonek / Polska Press
Warunki na szlakach turystycznych w Beskidach są trudne. W wyższych partiach leży mokry śnieg, niżej jest dużo błota. Sytuacji nie poprawia bardzo silny wiatr. Na Babiej Górze obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Warunki na szlakach w Beskidach są trudne – mokry śnieg, błoto i silny wiatr

W wyższych partiach Beskidów leży mokry śnieg. Na Klimczoku pokrywa ma ok. 20 cm, a na Markowych Szczawinach pół metra. Ponad 60 cm śniegu leży na Hali Miziowej, zaś na Babiej Górze grubość pokrywy śnieżnej wynosi ponad 100 cm. Na najwyższym polskim szczycie położonym poza Tatrami obwiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

- Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin – informują goprowcy ze stacji w Szczyrku.

Do odwołania zamknięta jest Perć Akademików, czyli jednokierunkowy szlak na Babią Górę. Uważany jest za jeden z najtrudniejszych szlaków w Beskidach.

-Warunki na szlakach turystycznych są trudne. W górnych partiach zalega dość duża pokrywa mokrego śniegu, a na dole jest błoto. To niezbyt ciekawe warunki dla turystów pieszych. W wyższych partiach wieje też silny, porywisty wiatr. Widoczność jest bardzo dobra. Temperatury są dodatnie, także powyżej 1000 m npm – przekazują ratownicy ze stacji w Szczyrku.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla powiatów obejmujących Beskidy. 30 grudnia prognozowane są silne wiatry osiągające w porywach prędkość do 75 km/h. Dobrą informacją jest brak zagrożeń hydrologicznych w podgórskich powiatach na południu naszego regionu.

Wybierając się na szlak pomimo niesprzyjających warunków należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Niezbędne jest ciepłe, najlepiej nieprzemakalne, ubranie i takie samo obuwie. Na oblodzonych szlakach niezbędne są raczki. Przed wychłodzeniem ochroni również odpowiedni zapas ciepłych płynów, w miarę możliwości trasę powinno się planować tak, by prowadziła przez schronisko.

Planując górską wędrówkę należy również wziąć pod uwagę krótkie zimowe dni. Zmierz, zwłaszcza w górach, zapada bardzo szybko. Koniecznie trzeba mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i na wszelki wypadek – powerbank. Niezbędna jest również mapa i latarka – najlepiej czołowa.

GOPR w razie wypadku można wezwać dzwoniąc pod bezpłatny numer alarmowy 985 lub 601 100 300. Pamiętajmy, że helikopter Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego to nie taksówka. Korzystajmy z pomocy ratowników wyłącznie w sytuacjach, gdy jest to absolutnie konieczne.

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera