Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upamiętniono funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego z Ornontowic. Zostali zamordowani przez NKWD w 1940 r.

KL
Wideo
od 16 lat
We wtorek, 19 września, została odsłonięta tablica upamiętniająca 8 funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego – mieszkańców Ornontowic, ofiary mordu dokonanego przez NKWD wiosną 1940 roku.

Wydarzenie, które zorganizował Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Urząd Gminy Ornontowice, Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939” Oddział w Katowicach oraz Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, odbyło się w Świątyni Dumania – Parku Archanioła im. ks. Jerzego Kiełbasy w Ornontowicach (obok Parku Gminnego).

– Upamiętnienie to zawsze jest przypominanie, a musimy przypomnieć to, co było skazane na zapomnienie. O zbrodni katyńskiej mówimy kilkadziesiąt lat tak, jak powinniśmy. Nazywamy akty rozstrzelania, mordu i ludobójstwa. Jednak wciąż mało mówimy o imionach i nazwiskach. Są księgi częściowo już zidentyfikowanych osób, natomiast ciągle brakuje miejsc, które przypominają ludzi z konkretnych miejscowości. Stąd dzisiejsza uroczystość i odsłonięcie tablicy – powiedział Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa oddziału IPN w Katowicach.

Podczas wydarzenia zamordowanym funkcjonariuszom z Ornontowic oddano honor. Na pamiątkowej tablicy znalazły się ich imiona i nazwiska.

  • asp. Albert Biela (1916-1940),
  • asp. Józef Cembrzyński (1914-1940),
  • asp. Franciszek Gołomb (1912-1940),
  • asp. Józef Kopeć (1899-1940),
  • asp. Jan Piątek (1890-1940),
  • asp. Klemens Plewnia (1896-1940),
  • asp. Dominik Wowra (1914-1940),
  • st. post. Dominik Grbaryś (1897-1940).

– To kolejne wydarzenie historyczne i patriotyczne. (…) Tutaj funkcjonariusze stanowią grupę osób poszkodowanych w tej najbardziej krwawej karcie historii, jaką jest zbrodnia katyńska – powiedział Grzegorz Grześkowiak, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.

Tablica została sfinansowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.

Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., kiedy do niewoli w ZSRS dostało się ok. 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu – jako wrogów komunizmu i Związku Sowieckiego – zapadła na najwyższym szczeblu. NKWD, zgodnie z dekretem podpisanym przez Stalina, rozstrzelało wiosną 1940 r. około 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą zbrodni.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera