Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Centrum Organizacji Pozarządowych w Katowicach odbyło się spotkanie, zorganizowane przez Ruch Autonomii Śląska

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Wideo
od 12 lat
W piątek, 22 marca 2024 roku w Centrum Organizacji Pozarządowych w Katowicach odbyło się spotkanie, zorganizowane przez Ruch Autonomii Śląska. Podczas wydarzenia przybliżono historię podejmowanych przez mieszkańców regionu starań o uznanie śląskiej mniejszości etnicznej. Gościem spotkania był między innymi Pejter Długosz, przewodniczący – w tej chwili jeszcze likwidator – Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. W tym samym dniu złożył on wniosek o zaprzestanie likwidacji tej organizacji. Do dokumentu dołączył wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który niedawno orzekł, że złamano artykuł 11. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Według przedstawiciela stowarzyszenia jest to krok ku przywróceniu organizacji osobowości prawnej.

Uznanie śląskiej mniejszości etnicznej coraz bliżej

Podczas spotkania, zorganizowanego przez Ruch Autonomii Śląska przybliżono po krótce historię podejmowanych przez mieszkańców regionu starań o uznanie śląskiej mniejszości etnicznej. W piątek, 22 marca 2024 roku, w Centrum Organizacji Pozarządowych w Katowicach przedstawiono też zakres wyzwań, jakie czekają Ślązaków na drodze do uznania ich za mniejszość etniczną. Gościem spotkania był między innymi Pejter Długosz, przewodniczący – w tej chwili jeszcze likwidator – Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. Warto wspomnieć, że w tym samym dniu złożył on wniosek o zaprzestanie likwidacji tej organizacji.

– Piotr Długosz znany szerzej jako Pejter Długosz, który od lat zaangażowany jest w sprawy śląskie, współtworzył w województwie opolskim struktury Ruchu Autonomii Śląska i na pewnym etapie to on stał się liderem tych starań o z jednej strony uznanie narodowości śląskiej, a z drugiej także – a może nawet przede wszystkim – o uznanie prawa do stowarzyszania się pod szyldem narodowości śląskiej – mówił podczas spotkania prowadzący wydarzenie w Centrum Organizacji Pozarządowych w Katowicach.

W spotkaniu wzięli udział również Waldemar Murek, który reprezentował stowarzyszenie jako pełnomocnik, a także Jacek Tomaszewski.

Stowarzyszenie stara się o zaprzestanie likwidacji

Do wniosku o zaprzestanie likwidacji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej Pejter Długosz dołączył wydany w czwartek, 14 marca 2024 roku wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Instytucja ta orzekła, że złamano artykuł 11. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Do Sądu Rejonowego w Opolu dokumenty zostały przekazane w piątek, 22 marca 2024 roku. Według przedstawicieli stowarzyszenia jest to krok ku przywróceniu organizacji osobowości prawnej. Zależy im również na tym, by odbudować jej strukturę oraz pozyskać nowych członków.

– Dziś Wojciech Glensk i Pejter Długosz – założyciele, a przez ostatnie 9 lat likwidatorzy SONŚ – złożyli w opolskim KRS wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wraz z wnioskiem o zaprzestanie likwidacji stowarzyszenia i przywrócenie mu pełnej osobowości prawnej – czytamy we wpisie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej na Facebooku.

Decyzja o likwidacji została wydana w 2015 roku

Do Krajowego Rejestru Sądowego Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej zostało wpisane w 2011 roku, co stało się nie do przyjęcia przez prokuraturę. Stwierdziła ona bowiem, że nie można uznać odrębnego narodu śląskiego. Z uwagi na to złożyła wniosek do sądu okręgowego o wykreślenie stowarzyszenia z rejestru. W związku z tym, że podtrzymał on decyzję o rejestracji, prokuratura zwróciła się w tej sprawie do Sądu Najwyższego. Ten z kolei wydał w 2013 roku uzasadnienie, że nazwa stowarzyszenia może wprowadzać w błąd, bowiem wskazuje na istnienie odrębnego narodu śląskiego. Nakazał też ponownie rozpatrzenie postanowienia o rejestracji organizacji.

– Szanując przekonanie części Ślązaków o ich pewnej odrębności, wynikającej z kultury i regionalnej gwary, nie można jednak zaakceptować sugestii, iż tworzy się naród śląski, bądź już istnieje – w liczbie kilkuset tysięcy osób, którzy zadeklarowali taką przynależność w spisie powszechnym – orzekł Sąd Najwyższy.

Sąd Rejonowy w Opolu odniósł się natomiast do konieczności zmiany nazwy oraz statutu organizacji. W związku z tym, że wprowadzone modyfikacje nie obejmowały konkretnie wskazanych słów, w 2015 roku wydano decyzję o likwidacji Stowarzyszeniu Osób Narodowości Śląskiej. Członkowie organizacji skierowali skargę najpierw do Sądu Najwyższego, a następnie – gdy ten jej nie przyjął – do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, gdzie zaakceptowano ją w roku 2017.

Zabrakło argumentów za rozwiązaniem stowarzyszenia

W wydanym w czwartek, 14 marca 2024 roku wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, iż Polsce zabrakło argumentów za rozwiązaniem Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

– Trybunał uważa, że władze kraju nie wykazały, że nazwa skarżącego stowarzyszenia i brzmienie dwóch postanowień statutu stowarzyszenia, które odnosiły się do narodowości śląskiej, mogły stanowić zagrożenie dla porządku publicznego – czytamy w wyroku.

W związku z tym Europejski Trybunał Praw Człowieka potraktował decyzje polskich sądów za złamanie artykułu 11. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który wskazuje na prawo do swobodnego zgromadzania oraz stowarzyszania.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera