Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wiśle pokazali, że gont to arcydzieło [ZDJĘCIA, WIDEO]

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Wisła - Dni Dziedzictwa 2016
Wisła - Dni Dziedzictwa 2016 Łukasz Klimaniec
Pokaz robienia gontów oraz zanikającego dziś sposobu pokrywania dachów, towarzyszyły wojewódzkiej inauguracji Dni Dziedzictwa w Wiśle.

Europejskie Dni Dziedzictwa to święto zabytków kultury - celem tych dni jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, a także promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego. W województwie śląskim inauguracja Dni Dziedzictwa miała miejsce w Wiśle - w sobotę 10 września w znajdującej się w Muzeum Beskidzkim im. Andrzeja Podżorskiego Enklawie Budownictwa Drewnianego z bliska można było przyjrzeć się arcydziełu sztuki dekarskiej, jakim jest drewniany gont.

- Gont to dobro kultury, niestety dziś już przemijające. A przecież to arcydzieło sztuki dekarskiej, pokrycie dachu, które liczy sobie 3 tysiące lat. Ale dziś zaczyna nam znikać z pejzażu kulturowego, nawet z takiego miejsca, jak Wisła - przyznaje Grażyna Niewiadomska z Koła Kochających Kurlawe Chaty.

Aby promować i przybliżyć rolę gontów oraz słynny niegdyś sposób pokrycia dachu, na terenie wiślańskiego muzeum zorganizowano pokaz wytwarzania gontów, a więc obróbkę bala czyli tzw. szczypani gontów, najbardziej żmudną fazę narodzin gonta.

Grażyna Niewiadomska przyznaje, że na Śląsku Cieszyńskim są miejsca, które zachwycają pokrytymi gontem dachami - to dachy drewnianych świątyń, kaplic, dzwonnic, ale także karczm - od Zamarsk przez Bielowicko, Nierodzim, Wisłę – Centrum, Czarne i Głębce - do Istebnej.

Wykonawców gontów jest coraz mniej na Śląsku Cieszyńskim. Zdaniem Grażyny Niewiadomskiej Podhale jest bardziej dynamiczne pod tym względem - działa tam bowiem wiele firm zajmujących się tą sztuką krycia dachu, które kryją gontem także domy na Śląsku Cieszyńskim.

- Gdyby powołać lobby i wspomóc rody górali z Trójwsi, gdyby mieli oni stałe zamówienia... Może trzeba rozbudzić snobizm, modę na gont? To nie jest trudne - prestiżowe nagrody w dziedzinie architektury zdobywają nowoczesne budynki w nowoczesnej formie, ale z elementami drewnianymi, w tym gontów. Przykładem jest budynek administracyjny w obrębie Muzeum Skansenu Wsi Opolskiej - dowodzi przedstawicielka Koła Kochających Kurlawe Chaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!