W Wiśle pokazali, że gont to arcydzieło [ZDJĘCIA, WIDEO]

  W Wiśle pokazali, że gont to arcydzieło [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Wisła - Dni Dziedzictwa 2016
  1/29
  przejdź do galerii

  Wisła - Dni Dziedzictwa 2016 ©Łukasz Klimaniec

  Pokaz robienia gontów oraz zanikającego dziś sposobu pokrywania dachów, towarzyszyły wojewódzkiej inauguracji Dni Dziedzictwa w Wiśle.
  Europejskie Dni Dziedzictwa to święto zabytków kultury - celem tych dni jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, a także promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego. W województwie śląskim inauguracja Dni Dziedzictwa miała miejsce w Wiśle - w sobotę 10 września w znajdującej się w Muzeum Beskidzkim im. Andrzeja Podżorskiego Enklawie Budownictwa Drewnianego z bliska można było przyjrzeć się arcydziełu sztuki dekarskiej, jakim jest drewniany gont.


  - Gont to dobro kultury, niestety dziś już przemijające. A przecież to arcydzieło sztuki dekarskiej, pokrycie dachu, które liczy sobie 3 tysiące lat. Ale dziś zaczyna nam znikać z pejzażu kulturowego, nawet z takiego miejsca, jak Wisła - przyznaje Grażyna Niewiadomska z Koła Kochających Kurlawe Chaty.

  Aby promować i przybliżyć rolę gontów oraz słynny niegdyś sposób pokrycia dachu, na terenie wiślańskiego muzeum zorganizowano pokaz wytwarzania gontów, a więc obróbkę bala czyli tzw. szczypani gontów, najbardziej żmudną fazę narodzin gonta.  Grażyna Niewiadomska przyznaje, że na Śląsku Cieszyńskim są miejsca, które zachwycają pokrytymi gontem dachami - to dachy drewnianych świątyń, kaplic, dzwonnic, ale także karczm - od Zamarsk przez Bielowicko, Nierodzim, Wisłę – Centrum, Czarne i Głębce - do Istebnej.

  Wykonawców gontów jest coraz mniej na Śląsku Cieszyńskim. Zdaniem Grażyny Niewiadomskiej Podhale jest bardziej dynamiczne pod tym względem - działa tam bowiem wiele firm zajmujących się tą sztuką krycia dachu, które kryją gontem także domy na Śląsku Cieszyńskim.

  - Gdyby powołać lobby i wspomóc rody górali z Trójwsi, gdyby mieli oni stałe zamówienia... Może trzeba rozbudzić snobizm, modę na gont? To nie jest trudne - prestiżowe nagrody w dziedzinie architektury zdobywają nowoczesne budynki w nowoczesnej formie, ale z elementami drewnianymi, w tym gontów. Przykładem jest budynek administracyjny w obrębie Muzeum Skansenu Wsi Opolskiej - dowodzi przedstawicielka Koła Kochających Kurlawe Chaty.

  Podczas wiślańskiego wydarzenia można było nie tylko obejrzeć sposób wykonania gontów, ale i usłyszeć wiślańską gwarę w wykonaniu młodych górali, a także skosztować oscypków i tradycyjnego chleba.

  *Marszałek Saługa: PiS buduje swoją siłę na lęku ludzi ROZMOWA JEDEN NA JEDEN
  *Wojewoda Wieczorek: Nie będzie medialnych rozliczeń ROZMOWA JEDEN NA JEDEN
  *Katowice: 390 porzuconych psów i kotów w te wakacje ZOBACZ ZDJĘCIA, MOŻE ZECHCESZ ADOPTOWAĆ
  *Dzieci zasypiają w każdych warunkach NAJŚMIESZNIEJSZE FOTKI
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama