Samochody rozjeżdżają bielski Park Włókniarzy

  Samochody rozjeżdżają bielski Park Włókniarzy

  Jacek Drost

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jeden z dwóch największych skwerów w mieście ulega powolnej degradacji. Mieszkańcy skarżą się na samochody, rozjeżdżone trawniki, zaniedbane korty
  Kiedy wczoraj wybraliśmy się do parku, to w kilku miejscach można było zauważyć rozjeżdżone trawniki

  Kiedy wczoraj wybraliśmy się do parku, to w kilku miejscach można było zauważyć rozjeżdżone trawniki ©Jacek Drost

  Park Włókniarzy - jeden z największych skwerów w Bielsku-Białej z pięknymi alejami kasztanowców zwyczajnych i platanów klonolistnych, a także z charakterystycznym pomnikiem Adama Mickiewicza - powoli zmienia się w jeden wielki parking. Mieszkający w pobliżu bielszczanie oraz osoby korzystające z parku narzekają, że samochodów na obrzeżach skweru przybywa z tygodnia na tydzień. - Samochody niszczą krawężniki, rozjeżdżane są trawniki - skarżą się ludzie. Kiedy o sprawie poinformowaliśmy naczelnika Wydziału Gospodarki Miejskiej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zapewnił, że zajmą się sprawą.

  Kiedyś tutaj handlowano bydłem

  Park Włókniarzy znajduje się na historycznym Żywieckim Przedmieściu, pomiędzy ul. Partyzantów, 1 Maja, Leszczyńską oraz rzeką Białą. Powstał w 1899 r. jako Planty Blichowe (Blich to druga nazwa Żywiec-kiego Przedmieścia). Obecną nazwę nadano w okresie powojennym.

  „Do lat 70. XIX wieku czynne były na nim jarmarki na bydło, a następnie pełnił rolę miejskiego placu zabaw, wieców i demonstracji. Do 1939 roku odbywały się tu liczne imprezy robotnicze i narodowe polskie” - napisał znany bielski historyk dr Jerzy Polak w „Przewodniku po Bielsku-Białej”.

  W południowo-zachodniej części parku przez wiele lat funkcjonowały korty tenisowe z pawilonem sportowym w formie pałacyku miejskiego powstałym w 1928 r., ale od jakiegoś czasu korty i pałacyk zamknięte są na cztery spusty. Nieco dalej są dwa budynki z początków XX w. W jednym z nich działa Powiatowy Urząd Pracy, w drugim funkcjonowała Poradnia Chorób Płuc i Gruźlicy Specjalistycznego Zespołu Chorób Płuc i Gruźlicy w Bystrej.

  Skwerek traci klimat

  Park ulega powolnej degradacji, traci swój klimat. Podczas niedawnej modernizacji koryta rzeki Białej na brzegach powycinano mnóstwo drzew i krzaków. Powstał taki prześwit, że widać zakłady tłuszczowe. Korty tenisowe zaczynają przypominać wysypisko śmieci. To ma być miejsce wypoczynku? - pyta Paweł No-wiński, którego wczoraj spotkaliśmy w Parku Włókniarzy.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama