Katowice przekażą 90 tys. na projekt rozbudowy muzeum przy...

  Katowice przekażą 90 tys. na projekt rozbudowy muzeum przy kopalni Wujek

  Zdjęcie autora materiału

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Kopalnia Wujek w Katowicach
  1/3
  przejdź do galerii

  Kopalnia Wujek w Katowicach ©Justyna Przybytek

  Urząd Miasta Katowice przekaże ponad 90 tys. zł na przygotowanie projektu rozbudowy muzeum przy kopalni Wujek oraz na stworzenie koncepcji wystawy stałej w placówce.
  Muzeum przy kopalni Wujek, a właściwie Izba Pamięci przy Kopalni Wujek, mieści się dawnym magazynie odzieżowym, kilka metrów od głównej bramy przy kopalni. To w tym budynku zlokalizowana jest wystawa poświęcono tragicznym wydarzeniom na kopalni z grudnia 1981 roku i zabitym górnikom, także tu odbywają się lekcje muzealne i spotkania ze świadkami historii. Zarówno magazyn, jak i budynek łaźni łańcuszkowej na terenie kopalni (to w łaźni odbyła się msza dla górników przed pacyfikacją kopalni) zostały objęte ochroną śląskiego konserwatora zabytków. To dało Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, które prowadzi muzeum, zielone światło na działania związane z pozyskaniem pieniędzy na rozbudowę izby pamięci.

  - Od kilku lat staraliśmy się o pieniądze na przygotowanie dokumentacji, koncepcji wystawy i zagospodarowania tego obiektu i w końcu się udało, liczymy, że pieniądze otrzymamy w czerwcu, a pod koniec roku mamy nadzieję przedstawić koncepcję wystawy – mówił pod koniec maja Robert Ciupa, dyrektor ŚCWiS. Plan jest taki, aby w muzeum przedstawić losy śląskiej Solidarności i skupić się na stanie wojennym, tak jak do tej pory krążyć wokół tematu pacyfikacji kopalni Wujek, ale podjąć też temat stanu wojennego w ujęciu ogólnopolskim.

  - Na dzień dzisiejszym mamy 6,5 tysiąca zwiedzających rocznie i cały czas, tego chcemy w przyszłości pilnować, jesteśmy dostępni bezpłatnie. Rozbudowa ma przyciągnąć kolejnych odwiedzających. Mamy sporo materiałów, obiektów, licencje na zdjęcia, ale dziś nie mamy gdzie tego wszystkiego pokazać – dodawał dyrektor.

  Dawny magazyn musi przejść generalny remont, aby zaadaptować go na cele muzealne, obecnie wystawa zajmuje tylko jeden poziom dwukondygnacyjnego budynku.

  Pieniądze dla Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności na przygotowanie projektu budowlanego oraz szczegółowego scenariusza i koncepcji wystawy stałej przekaże katowicki magistrat, będzie to kwota ponad 90 tys. zł, którą wpisano w uchwałę zmieniającą budżet miasta na 2016 rok. Uchwałę w środę przegłosowali katowiccy radni. Z gotowym projektem i koncepcją ŚCWiS będzie mogło starać się o pieniądze unijne na rozbudowę.

  - Otrzymujemy jeszcze środki dodatkowe z Urzędu Marszałkowskiego. Tym samym powinno nam to wystarczyć na stworzenie koncepcji wystawy oraz wstępnego projektu budowlanego. Celem jest rozpoczęcie starań o kolejne środki na rozbudowę Muzeum - mówi Ciupa.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Fabiański i Pazdan bohaterami internetu NAJLEPSZE MEMY W JEDNYM MIEJSCU
  *Uwaga! Masowe zatrucia truskawkami. Co w nich jest?
  *Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
  *Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama