Ważne
  Żory: Miasto pyta mieszkańców o pomysł na wykorzystanie...

  Żory: Miasto pyta mieszkańców o pomysł na wykorzystanie zabytkowych murów

  Zdjęcie autora materiału

  Szymon Kamczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Żory: Miasto pyta mieszkańców o pomysł na wykorzystanie zabytkowych murów

  ©UM Żory

  Po ubiegłorocznym konkursie na koncepcję zagospodarowania istniejących murów obronnych w Żorach, teraz miasto idzie o krok dalej i pyta mieszkańców, czy chcieliby połączyć zabytkowe mury z wydarzeniami kulturalnymi i historycznymi.
  Żory: Miasto pyta mieszkańców o pomysł na wykorzystanie zabytkowych murów

  ©UM Żory

  Urząd Miasta planuje dalszą renowację murów obronnych w Żorach i przeznaczenie ich fragmentu na cele kulturalne. - W związku z tym prosimy mieszkańców o wypełnienie ankiety i wyrażenie swojego zdania na ten temat. Badanie ankietowe dotyczy nowej oferty kulturalnej, powiązanej z murami obronnymi w Żorach. Planowana jest dalsza renowacja murów i przeznaczenie ich fragmentu na cele kulturalne – informuje Adrian Lubszczyk z Urzędu Miasta Żory.
  Celem ankiety było określenie zainteresowania nową ofertą kulturalną powiązaną z murami obronnymi w Żorach. Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku miasto przeprowadziło konkurs dla studentów. Tematyka konkursu, w którym wzięli udział studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej dotyczyła koncepcji projektowych rekonstrukcji elementów miejskich murów obronnych wraz z projektem zagospodarowania otoczenia pomiędzy ulicami Bramkową i Ogrodową. W październiku mogliśmy podziwiać wystawę prac konkursowych.

  Wśród zaproponowanych przez urzędników wydarzeń związanych z murami, znalazły się m.in. koncerty muzyki dawnej, pokazy walk rycerskich, dawnych rzemiosł, lekcje muzealne oraz bardziej nowoczesne rozwiązania, jak letnie kino pod murami, rozszerzenie oferty Śniadań na trawie czy questing (rodzaj gry miejskiej) i kawiarnia artystyczna, w której mogłyby odbywać się wystawy i spotkania z autorami. W ankiecie urzędnicy pytali również w jakim kierunku powinna iść sama renowacja: czy np. utworzyć przed murami fosę z zielenią, czy przebić się przez mury – łącząc ulice Bramkową z Ogrodową, albo odtworzyć fragment uliczki, która biegła pod samym murem.

  - Istnieje szansa, że renowacja części murów zostanie przeprowadzona w 2018 roku. Szczegółowy kosztorys będziemy znali w najbliższym czasie, ale można szacować, że koszty wyniosą około 1 mln zł. Miasto będzie starało się o pozyskanie na ten cel środków w ramach RPO 20014-2020 - informuje Anna Ujma, doradca prezydenta Żor. - Ankieta prowadzona przez Urząd Miasta Żory ma na celu przeprowadzenie analizy popytu na działania kulturalne przy odrestaurowanych murach. Zainteresowanie propozycjami lub ich ewentualny brak pokaże, w którym kierunku miasto powinno iść oraz co może cieszyć się powodzeniem wśród mieszkańców Żor i okolic - dodaje Anna Ujma.

  Mury obronne w Żorach powstały w XIII wieku. Ich budowa z cegły zajęła 25 lat. Miały łącznie 1200 m długości, a ich kształt układał się w owal, wykorzystywany dzisiaj w wielu elementach promocji miasta oraz m.in. w logo Muzeum Miejskiego w Żorach.

  Ankietę znajdziecie tutaj:
  https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeuOqYRaZuQU5lPLEb3_Kp11flbv1I1tShezEbJ66TKtifVhA/viewform?c=0&w=1

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama