Łękawica na Żywiecczyźnie będzie miała swoją karetkę

  Łękawica na Żywiecczyźnie będzie miała swoją karetkę

  Jakub Marcjasz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W Łękawicy będzie stacjonował podstawowy zespół ratownictwa medycznego
  1/3
  przejdź do galerii

  W Łękawicy będzie stacjonował podstawowy zespół ratownictwa medycznego ©Jakub Marcjasz

  Intensywne starania o zespół ratownictwa medycznego trwały od lat Wreszcie się udało - zespół zacznie działać niebawem, bo już od 1 października
  Uff, wreszcie się udało! - chciałoby się krzyknąć, mając na myśli to, że już od 1 października w Łękawicy będzie stacjonował zespół ratownictwa medycznego. Górale starali się o niego od kilkunastu lat i chociaż już kilka lat temu wydawało się, że skończy się to sukcesem, to do teraz mieszkańcy Żywiecczyzny nie dostawali dobrych wiadomości w tej sprawie.

  Do dziś jest dla mnie zagadką, dlaczego Ministerstwo Zdrowia nie wyraziło zgody na plan wojewody Zbigniewa Łukasz-czyka (wojewoda śląski w latach 2007-2014 - przyp.
  red.) i w ramach tych samych środków finansowych wyraziło zgodę na przekazanie karetki do Cieszyna, a do Żywca nie. Moim zdaniem, mamy trudniejszy teren, poza tym system elektroniczny wykazał, że mamy przekroczone wszystkie możliwe czasy przejazdu, a to już jest wprost zagrożenie dla życia mieszkańców - nie ukrywał irytacji w rozmowie z „Dziennikiem Zachodnim” na początku tego roku Andrzej Kalata, starosta żywiecki, który w tej sprawie zapowiadał kolejne spotkania.

  O karetkę zabiegali także posłowie z Żywiecczyzny i samorządowcy z Łękawicy. Starania były popierane przez władze wojewódzkie. Cały czas brakowało jednak „zielonego światła” ze strony Ministerstwa Zdrowia. Ostatecznie nacisk społeczny przyniósł jednak spodziewany efekt.

  A dodatkowa karetka była niezbędna - teren powiatu żywieckiego ma ponad tysiąc kilometrów kwadratowych powierzchni. Zamieszkuje go około 150 tys. mieszkańców. Problemem dla służb jest trudny górzysty teren. Do tego dochodzi wzmożony ruch turystyczny. Do tej pory na Żywiec-czyźnie stacjonowało pięć zespołów ratownictwa medycznego: trzy specjalistyczne (w Żywcu, Jeleśni, Rajczy), a także dwa podstawowe (w Żywcu i Węgierskiej Górce).
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama