Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbigniew Wodecki ma swój mural w Katowicach. Oficjalne odsłonięcie z udziałem rodziny muzyka

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Wideo
od 16 lat
Mural Zbigniewa Wodeckiego, odsłonięty w środę, 4 października, przy ulicy Tylnej Mariackiej w Katowicach, stanowi wyjątkową ozdobę miejskiej przestrzeni. To hołd dla legendarnego muzyka, Zbigniewa Wodeckiego, który pozostawił trwałe piętno w polskiej kulturze muzycznej. Malowidło wzbogaciło katowicki szlak murali, który liczy już ponad 100 wielkoformatowych obrazów. Ten kreatywny szlak jest zbiorem różnorodnych murali, które stanowią nie tylko wyraz artystycznej ekspresji, ale także ważny element lokalnej kultury i historii miasta.

Zbigniew Wodecki przez większość życia mieszkał w Krakowie, ale to właśnie w Katowicach spędził pierwsze lata swojego życia. Jego ojciec, Józef Wodecki, był pierwszym trębaczem w Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia (dziś NOSPR). Marta Piróg i Marek Grela wakacje spędzili pracując twórczo na rusztowaniu w centrum Katowic tworząc wielkoformatowy obraz Zbigniewa Wodeckiego.

- Cieszymy się bardzo, że to właśnie w Katowicach mieliśmy szanse wykonać mural z podobizną Zbigniewa Wodeckiego. Jako Ślązacy z urodzenia nie znaliśmy jego historii. Dodatkowym atutem jest to, że mural pełni funkcje edukacyjną - mówił Marek Grela.

W zeszłym miesiącu zdemontowano rusztowanie i dzieło zaczęło cieszyć oko przechodniów. Jednak to właśnie 4 października odbyło się oficjalne odsłonięcie muralu. W wydarzeniu uczestniczyły córki Zbigniewa Wodeckiego. O kunszcie artystów z grupy Czary-Mury świadczy też fakt, że całe dzieło szkicowali ręcznie, bez pomocy rzutnika.

- Mural jako nośnik sztuki wydaje mi się ciekawym pomysłem, bo jest ponadczasowy i nie da się przejść obok niego obojętnie. Za każdym razem przemyka jakaś myśl albo jakaś emocja. Mam nadzieję, że jeśli chodzi o mural Zbigniewa Wodeckiego w Katowicach to jest to właśnie uśmiech - mówiła Katarzyną Wodecka - Stubbs, córka muzyka.

Mural przedstawiający piosenkarza powstaje dzięki wsparciu Fundacji im. Zbigniewa Wodeckiego, Stowarzyszenia SAWP oraz spółki Energo-Complex, która obchodzi w tym roku 25-lecie.

- My jako Katowice od wielu lat nastawiliśmy się na atrakcyjność turystyczną i atrakcyjność różnego typu miejsc. Mamy dzisiaj ponad 100 murali, które stanowią także atrakcje Katowic. Stąd też bardzo się cieszę, że Zbigniew Wodecki stał się bohaterem kolejnego naszego muralu i myślę, że dla wielu odwiedzających Katowice będzie to także miejsce symboliczne - dodał Wiceprezydenta Miasta Katowice Jerzy Woźniak.

4 października zaingerowała swoje działania współtworzona przez spółkę z Piekar Śląskich Akademia Transformacji Energetycznej (ATE), której celem jest rozwianie wątpliwości i dostarczenie klarownych odpowiedzi na pytania dotyczące transformacji energetycznej. Współorganizatorami seminarium byli: Grupa NRG Project, ENEL-PC Sp. z o.o, ELKON, Siemens Energy, Nynas, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Politechnika Śląska.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera