Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

72. rocznica urodzin Andrzeja Rozpłochowskiego, legendarnego przywódcy "Solidarności"

Magdalena Łabędzka
Magdalena Łabędzka
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE IPN Katowice
7 września 1950 r. urodził się Andrzej Rozpłochowski - legendarny przywódca śląsko-dąbrowskiej "Solidarności". O godzinie 11:00 w rocznicę jego urodzin odbyła się uroczystość, w której wzięła udział rodzina zmarłego, a także przedstawiciele Oddziału IPN w Katowicach, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz NSZZ „Solidarność“. Co pozostawił po sobie Andrzej Rozpłochowski?

Życie związane z "Solidarnością"

72 lata temu, 7 września w Gdańsku-Oliwie, w 1950 roku urodził się Andrzej Rozpłochowski. W swoim życiu pełnił funkcję sygnatariusza katowickiego (11 wrzesień 1980), był liderem śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”, a także członkiem władz krajowych związku. O swoim życiu pisał, że zaczęło się wraz z "Solidarnością":

- Mój prawdziwy życiorys, tzn. coś, co już mogę zapisać, zaczął się 29 sierpnia 1980 r., z chwilą wybuchu strajku w hucie "Katowice". Z tą chwilą moje życie zupełnie się zmieniło. Losy "Solidarności" są nierozerwalne z moimi dalszymi – pisał Andrzej Rozpłochowski w ankiecie socjologicznej, którą wypełniali związkowcy na I Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność” we wrześniu 1981 r.

Jego los został wplątany w losy Śląska, gdy w 1977 roku rozpoczął pracę w Hucie "Katowice" w Dąbrowie Górniczej. Wcześniej odbył zasadniczą służbę wojskową, a w latach 1970-1977 pracował jako pracownik PKP w Inowrocławiu. Z wykształcenia był mechanikiem samochodowym.

Historia PRL-u pamięta wielkie kilkumiesięczne strajki. Na czele jednego z protestów stanął Andrzej Rozpłochowski.

  • 29 sierpnia 1980 roku strajki dotarły na Górny Śląsk, gdzie dołączyły do nich kolejne zakłady i kopalnie.
  • Od 31 sierpnia stał na czele tamtejszego Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, następnie Międzyzakładowego Komitetu Robotniczego z siedzibą w HK.
  • 11 września 1980 r. został mianowany sygnatariuszem Porozumienia Katowickiego.
  • Od 24 września 1980 r. pełnił funkcję przewodniczącego Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Katowice.

We wrześniu 1980 r. został delegatem na Ogólnopolskie Spotkanie Przedstawicieli MKZ-ów oraz członkiem Prezydium Krajowej Komisji Porozumiewawczej. W lutym 1981 r. jako współzałożyciel tworzył Krajowy Komitet Obrony Więzionych za Przekonania, od marca 1981 r. został członkiem regionalnych struktur KOWzP. Był też przedstawicielem „S” w Komisji ds. ustawy o związkach zawodowych.

W lipcu i grudniu 1981 r. pełnił funkcję delegata na I i II Wojewódzkim Zjeździe Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, został też kandydatem na stanowisko przewodniczącego Prezydium ZR, ale w 3. turze przegrał z Leszkiem Waliszewskim. Był delegatem na I Krajowym Zjeździe Delegatów, członkiem Komisji Programowej, członkiem KK.

Od października do grudnia 1981r. pełnił rolę przewodniczącego Miejskiej Komisji Koordynacyjnej „S” w Dąbrowie Górniczej.

13 grudnia 1981 r. był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Katowicach, następnie w Zabrzu-Zaborzu, Grodkowie i Uhercach, 23 grudnia 1982 r. został przewieziony do Warszawy i oskarżony o „próbę obalenia siłą ustroju PRL”,
W tamtym okresie przetrzymywano go bez wyroku w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów, a następnie zwolniono na mocy amnestii w lipcu 1984 roku.

W latach 1984-1988 był współpracownikiem RKW, współpracownikiem RKK, a od 1985 r. też członkiem Prezydium Polskiej Partii Niepodległościowej. W październiku 1986 r. został członkiem jawnej Tymczasowej Rady „S” w Regionie. Uczestniczył w uroczystości rocznicowych pod krzyżem przy KWK Wujek, 2-krotnie został zatrzymany na kilka godzin.

Nie przeocz

Burzliwe losy człowieka o wielu talentach

Od 1988 r. przebywał na emigracji w USA. Pełnił rolę pełnomocnika PPN na zachodzie. Odnajdywał się jako publicysta „Horyzontów”, „Gwiazdy Polarnej” i „Nowego Dziennika”, był członkiem Americans For Independent Poland w Nowym Jorku oraz Instytutu im. Józefa Piłsudskiego.

W 1993 r. otrzymał obywatelstwo USA, a w latach 1998-2006 prowadził własną firmę, od 2006 roku pracował w firmie spedycyjnej DHL. W sierpniu 2010 r. wrócił do kraju.

Po powrocie do kraju pracował jako działacz społeczny, był współzałożycielem i prezesem Porozumienia Katowickiego 1980, Stowarzyszenia na Rzecz Pamięci w Katowicach w latach 2011-2021. Pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Rady do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej na Rzecz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych przy Szefie Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych w Katowicach aż do 2021 roku. Komentował wydarzenia społeczne i polityczne oraz uczestniczył w debatach.

W 2021 roku został wyróżniony tytułem Człowieka Roku "Tygodnika Solidarność". Pozostawił po sobie dorobek w postaci wspomnień: „Postawią Ci szubienicę... NSZZ Solidarność MKZ Katowice 1980-1981. Wspomnienia“, t. 1 (2011), t. 2 (2012), „Jeden z jedenastu. Wspomnienia z internowania i uwięzienia 1982-1984“ (2019).

W swoim życiu został wielokrotnie odznaczony:

  • 1990 - Odznaczony przez Rząd RP na Uchodźstwie m.in. srebrnym Krzyżem Zasługi,
  • 2010 - Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
  • 2015 - Krzyżem Wolności i Solidarności,
  • 2017 - Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski,
  • 2021 - Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (pośmiertnie).

W 72. rocznicę urodzin tego legendarnego przywódcy i zasłużonego Polaka, 7 września 2022 roku o godzinie 11:00 na cmentarzu w Katowicach, przy ulicy Francuskiej, rodzina zmarłego oraz przedstawiciele Oddziału IPN w Katowicach, Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz NSZZ „Solidarność“ złożyli kwiaty na jego grobie, by upamiętnić jego dokonania.

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera