List do DZ: Czy kościoły w Zabrzu wymagają ciągłych...

  List do DZ: Czy kościoły w Zabrzu wymagają ciągłych remontów?

  Stały Czytelnik z Zabrza

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bardzo liczna grupa mieszkańców Zabrza stawia pytanie, kto jest odpowiedzialny za podział funduszu przeznaczonego na konserwację miejskich zabytków. Kto może podejmować decyzję o jego podziale?
  W Zabrzu już trzeci rok z rzędu przyznaje się ogromne kwoty na remonty i konserwację kościołów. Nikt by nie miał do tego zastrzeżeń, bo kościoły też są zabytkami, ale nie można zaniedbywać pozostałych budynków i obiektów zabytkowych, które ulegają zniszczeniu. Jest ich bardzo wiele w naszym mieście, jak na przykład wieże wodociągowe, czyli piękne wieże ciśnień czy ratusz Mikulczycach.

  Zastanawiam się, dlaczego w każdym roku kilka kościołów ma przyznawane dotacje z miasta na remonty. Poza tym kościoły są pięknie podświetlone zewnętrznie, ale mieszkańcy nie wiedzą, kto to finansuje - czy aby nie miasto z funduszu przeznaczonego na oświetlenie ulic?

  Nie wiemy też, co robią parafie z pozyskanymi od wiernych funduszami, a przecież te wpływy nie są tak małe. Oprócz przyznanych miejskich funduszy na konserwację zabytków, parafie otrzymują też odszkodowanie z tytułu szkód górniczych. O tym nie ma zwykle informacji w prasie czy innych środkach masowego przekazu.

  By uniknąć więc w przyszłości takich niejasnych sytuacji, należy mieć na uwadze, że kościoły w Zabrzu nie są jedynymi zabytkami, a poza tym diecezje otrzymują od państwa dotacje z funduszu kościelnego.

  Nie jestem wrogiem kościoła, jestem katolikiem, ale uważam, że środki na remont zabytków trzeba dzielić rozważnie. A proboszcz każdej parafii powinien udzielać wiernym informacji, na co przeznacza otrzymane pieniądze od wiernych.

  Oprac. MOKR

  Zgadzasz się z autorem? Masz inne zdanie? NAPISZ KOMENTARZ

  CZYTAJ WIĘCEJ LISTÓW DO REDAKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO

  Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
  Adres mejlowy: opinie@dz.com.pl  *Najlepsze prezenty na Walentynki DLA NIEGO I DLA NIEJ*Rodzice małej Lilki mówią o błędach lekarskich [WIDEO + KOMENTARZE]
  *Jaki akumulator wybrać? Który najlepszy i najtańszy? ZOBACZ TUTAJ
  *Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czy kościoły w Zabrzu...

   hajer0 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Kilka lat temu dowiedziałem się od redemptorysty (brata) pracującego w Czechach, że tam państwo finansuje remonty zabytkowych kościołów, ale nie daje grosza księżom. Państwo rozlicza firmę. O...rozwiń całość

   Kilka lat temu dowiedziałem się od redemptorysty (brata) pracującego w Czechach, że tam państwo finansuje remonty zabytkowych kościołów, ale nie daje grosza księżom. Państwo rozlicza firmę. O przekrętach nie ma mowy. Takie to proste, tak blisko po naukę. Co stoi na przeszkodzie, by i u nas tak było?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama