Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłki w transzach

JS
Wiadomo już, jak szacować straty i wypłacać pieniądze poszkodowanym po przejścia trąby powietrznej.

Zasady te przekazał wczoraj wojewodom Tomasz Siemoniak, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Z rządowej rezerwy celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych poszkodowani dostaną zwrot 100 proc. strat, oszacowanych przez rzeczoznawcę i potwierdzonych przez wojewodę (z wyłączeniem części ruchomych wyposażenia i umeblowania). Odszkodowania wypłacane przez firmy ubezpieczeniowe nie będą miały wpływu na wysokość rządowego zasiłku. Oto jak będzie wyglądać procedura:

1. Wójt przedstawi wojewodzie listę uszkodzonych w gminie domów (z ich adresami, opisem szkody i szacowaną kwotą zasiłku).

2. Wojewoda sporządzi zbiorczą listę zasiłków ze swojego województwa i wyśle wniosek do MSWiA o uruchomienie zasiłków.

3. Wójt i sołtys z udziałem wojewody (lub jego przedstawiciela) przedstawią zasady pomocy na zebraniu sołeckim. Odwołania od decyzji w sprawach zasiłków powinny być kierowane do wojewody.

4. Zasiłki mają być wypłacone poszkodowanym do 15 grudnia. Pierwsza ich transza to 10 tys. zł (dla zaspokojenia podstawowych potrzeb).

Wojewoda śląski, Zygmunt Łukaszczyk, przekazał już poszczególnym gminom rządowe wsparcie z pierwszej transzy. Wydatkowanie zasiłków w ramach kolejnych transz będzie weryfikowane przez pracowników pomocy społecznej w gminach (m.in. analiza faktur, rachunków i umów, wizytacje odbudowywanych domów). Wypłata kolejnych transz zostanie poprzedzona kontrolą wykorzystania poprzednich zasiłków na odbudowę lub remont.

Ustalono też procedurę szacowania strat w uszkodzonych budynkach. Właściciel (administrator) domu musi powiadomić gminę lub powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o uszkodzeniach. Inspektor przeprowadzi kontrolę w terenie, sporządzi protokół oraz wykona dokumentację fotograficzną. Ten protokół posłuży opracowaniu dokumentacji kosztowej.

Tymczasem wójt (burmistrz, prezydent) powołuje komisję ds. oszacowania strat, która sporządza protokół szkód, zbiorczą informację o wielkości strat i wniosek o udzielenie wsparcia rodzinom. Materiały te przekazywane są do urzędu wojewódzkiego.

W Częstochowie żywioł zniszczył 14 domów. Straty wynoszą 1,7 mln zł. W całym powiecie częstochowskim (bez Częstochowy) trąba powietrzna zniszczyła 77 domów w Blachowni, w gminie Kruszyna 30 (68 zabudowań gospodarczych), w gminie Mykanów 30 (47), oraz 20 szklarni i 67 tuneli foliowych. Uszkodzonych zostało też 100 słupów wysokiego napięcia, 4 z nich jeszcze nie naprawiono.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!