Ważne
  Bytom: Nieczynny fotoradar przyda się inwalidzie

  Bytom: Nieczynny fotoradar przyda się inwalidzie

  Magdalena Nowacka-Goik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Co zrobić z nieczynnym fotoradarem? Akumulator strażnicy podarowali panu Wojtkowi. Bo ktoś ukradł baterie z wózka inwalidzkiego.
  Bartłomiej Nowakowski przy częściach z fotoradaru. Na szczęście akumulator przydał się choremu bytomianinowi

  Bartłomiej Nowakowski przy częściach z fotoradaru. Na szczęście akumulator przydał się choremu bytomianinowi ©arc SM Bytom

  Wszystko zaczęło się od kradzieży akumulatora z wózka inwalidzkiego. Korzysta z niego Wojciech Sobczyński z Bytomia-Miechowic. Mężczyzna jest po wylewie i nie ma jednej nogi. Dzięki wózkowi może pojechać do przychodni albo po zakupy. Mieć kontakt ze światem. Ale na początku stycznia skradziono mu akumulator z wózka. Jego koszt to około 2 tys. złotych. To duża suma dla pana Wojtka. Złodzieja wprawdzie na razie nie zatrzymano, ale strażnicy podarowali mu akumulator z... fotoradaru.

  Fotoradar. „Przebieg”: 20 tysięcy zdarzeń

  Bartłomiej Nowakowski, rzecznik Straży Miejskiej, śmieje się, że to faktycznie chyba pierwsze takie zastosowanie części fotoradaru.

  - Fotoradar trzeba było zdemontować i umieścić w jednym z naszych pomieszczeń, bo zgodnie z nowymi przepisami nie można już z niego korzystać (sprzęt wykorzystywał częstotliwości zarezerwowane dla wojska - przyp. red.). Z drugiej strony to taki sprzęt, że nie ma możliwości sprzedaży czy wykorzystania go na coś innego - tłumaczy rzecznik.

  Bytomscy strażnicy mieli go od 2008 roku. I nie ukrywają, że mocno wykorzystywali.

  - Mocowaliśmy go w kilku miejscach, a kilka razy w miesiącu był wypożyczany do działań policji - mówi rzecznik. Rejestrował przeciętnie około 400 zdarzeń miesięcznie. Przez cały okres eksploatacji urządzenie zarejestrowało blisko 20 tysięcy wykroczeń. Tylko w 2013 roku wartość mandatów za wykroczenia drogowe, zarejestrowane za jego pomocą, wyniosła aż 1 mln 248 tys. 490 zł. Ale od kwietnia ubiegłego roku już nie jest używany. Sprzęt wart dziesiątki tysięcy złotych - podobnie jak wiele tego typu w całym kraju - stał się bezużyteczny. Inspekcja Transportu Drogowego mogłaby go przejąć, gdyby był fotoradarem stacjonarnym. Przenośne urządzenia zapewne będą zalegać w magazynach.

  Bytomski fotoradar akumulator miał sprawny, bo był wymieniany.

  - Kiedy dowiedzieliśmy się o sytuacji pana Wojtka, od razu przyszło nam do głowy, że może by się nadał do jego wózka - mówi rzecznik.

  Nowy akumulator już jest, potrzebna obudowa

  Akumulator od wózka inwalidzkiego pana Wojtka skradziono na początku stycznia.

  - Wózek stoi na klatce, na dole - mówi pan Wojtek. Za pomocą przedłużacza, ładowarki i... wnuczki, która pomaga panu Wojtkowi w podłączeniu, akumulator był właśnie ładowany. - Kiedy wnuczka wróciła ze szkoły, powiedziała mi, że prostownik świeci się na czerwono, zamiast na zielono. Byłem zdziwiony, bo wszystko powinno być naładowane - wspomina pan Wojtek. Okazało się, że akumulatora już nie ma.

  - Ważył około 46 kg. Przypuszczam, że złodziej nie działał sam. No i niby jest domofon, ktoś musiał chyba obserwować, to nie był przypadek - przypuszcza pan Wojtek. Zgłosił sprawę od razu na policję. Ale na razie nie udało się zatrzymać złodziei.

  Bytomianin nie ukrywa, że kiedy usłyszał od policjanta, że strażnicy mają akumulator, który może nadać się do jego wózka, był uradowany. - Okazało się, że super, pasuje. Jest tylko jeden problem. Brakuje porządnej obudowy. Tak, żeby można go było zamknąć. Na kłódkę.

  Bo teraz zamontowany jest prowizorycznie. Znajomy elektryk samochodowy obiecał pomóc, ale... wylądował w szpitalu. - Może ktoś, za pośrednictwem „Dziennika Zachodniego”, mógłby mi pomóc - apeluje pan Wojtek. Nie ukrywa, że boi się, aby akumulator znowu kogoś nie skusił. Na wszelki wypadek zamontował kamerę. I nawet wywiesił kartkę z napisem „Wózek monitorowany”. Liczy, że to odstraszy potencjalnych złodziei.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Proszę się odezwać to obudowę solidną postaramy się zrobic :)

   Bartek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   barteklewandowsky@gmail.com

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama