Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Chopinowi Duda-Gracz". Nowa wystawa w Muzeum Śląskim w Katowicach. Agata Duda-Gracz: "To jedno z najważniejszych dzieł mojego ojca"

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
Wideo
od 16 lat
W piątek, 16 czerwca w Muzeum Śląskim odbył się wernisaż wystawy "Chopinowi Duda-Gracz". - Tato zanim zaczął malować ten cykl, przeczytał wszystko, co można było przeczytać o Chopinie. Słuchał jego muzyki, a potem zaczął podążać jego światem, zaczynając od Żelazowej Woli - opowiadała w trakcie wernisażu Agata Duda-Gracz, córka artysty i kuratorka nowej wystawy. Od soboty, 17 czerwca wystawa będzie dostępna dla wszystkich zwiedzających.

Nowa wystawa w Muzeum Śląskim

Obrazy „Chopinowi Duda-Gracz” powstały w 92 miejscowościach. Pod każdym obrazem jest zapis, w jakiej miejscowości obraz został namalowany.

- Ta wystawa jest największą, którą w tym roku organizuje Muzeum Śląskie. Mam nadzieję, że będzie bardzo ważnym punktem na mapie kulturalnej Katowic, regionu - powiedziała Maria Czarnecka, dyrektorka Muzeum Śląskiego w Katowicach.

- Na wystawie prezentujemy blisko 120 prac z cyklu „Chopinowi Duda-Gracz”. Prac pełnych dynamizmu, kolorów, światła, delikatności. W tych pracach będziemy mogli ujrzeć niesamowitą wrażliwość Jerzego Dudy-Gracza - dodała.

- Wystawa „Chopinowi Duda-Gracz” to jedno z najważniejszych dzieł mojego ojca. Takie, o którym sam mówił, że jest to dzieło finalizujące jego twórczość – podkreśliła Agata Duda-Gracz.

Eksponaty prezentowane w ramach wystawy "Chopinowi Duda-Gracz" są impresjami na temat wszystkich utworów Fryderyka Chopina, łącznie z tymi, których zapis nutowy zaginął i znane nam są jedynie z listów kompozytora.

Wśród eksponatów są też m.in. szkicowniki.

- Ojciec nigdy nie malował z natury. Nie stawał w plenerze, jak to zwykliśmy podziwiać na filmach czy w Teatrze Telewizji – z paletą w ręku, patrząc w pejzaż, mrużąc oczy, przykładając kciuk i malując. Robił szybkie szkice, zwykle z samochodu. Albo stojąc gdzieś przy polu, na łące lub na skraju lasu. A potem malował na podstawie tego szkicu - zdradziła Agata Duda-Gracz.

- Mój tata bardzo dużo rozmawiał przez telefon. W trakcie tych rozmów cały czas rysował. Zanim zaczął malować cykl chopinowski, w czasie jednej z takich rozmów telefonicznych namalował portret Chopina, który również można zobaczyć na wystawie. Taki na świstku wyrwanym ze szkicownika - dodała.

Te szkicowniki zostały zdigitalizowane.

Jerzy Duda-Gracz namalował w sumie 3011 obrazów, jak przyznała w trakcie wernisażu jego córka.

- Malowanie było jego życiem. Namalował 794 akwarele, niezliczoną liczb rysunków, tworzył grafiki, scenografię. Mój tato był człowiekiem niezwykle poukładanym dlatego każdy z obrazów ma swój numer i każdy z obrazów należy do jakiegoś cyklu - podkreśliła Agata Duda-Gracz.

Dzięki uprzejmości Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie, przestrzeń ekspozycji w Muzeum Śląskim rozbrzmiewać będzie muzyką Fryderyka Chopina w interpretacji światowej sławy pianisty Janusza Olejniczaka. To właśnie nagrań w jego wykonaniu namiętnie słuchał Jerzy Duda-Gracz podczas tworzenia monumentalnej kolekcji chopinowskiej.

Wernisażowi wystawy „Chopinowi Duda-Gracz” towarzyszył koncert, składający się z utworów F. Chopina. Zagrał światowej sławy skrzypek Piotr Gładki w towarzystwie pianistki z Akademii Muzycznej w Katowicach - Joanny Steczek.

Wystawa dostępna będzie do 3 marca 2024 roku. 23 czerwca zaplanowane zostało oprowadzanie kuratorskie (są jeszcze bilety, dostępne na stronie internetowej Muzeum Śląskiego). Kolejne szykuje się we wrześniu.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera