TW Bolek: Trudna sztuka mówienia „nie wiem”

  TW Bolek: Trudna sztuka mówienia „nie wiem”

  Marek Twaróg

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  TW Bolek: Trudna sztuka mówienia „nie wiem”
  Gdy tak patrzę na te wszystkie uniesienia publicystyczne, ale też na gorączkę dyskusji, jakiej ulegają moi znajomi w życiu rzeczywistym i życiu wirtualnym, nie mam wrażenia, że najważniejszym bohaterem tej historii jest Lech Wałęsa. Od niego oczywiście się wszystko zaczyna, ale generalnie na dzień dobry jest jakoś letnio, zasadniczo bez wypieków na twarzy, tak jakby sam Wałęsa i te kwity niespecjalnie nas ruszały. Do czasu.
  TW Bolek: Trudna sztuka mówienia „nie wiem”
  Prawdziwe wzmożenie widzę dopiero wtedy, gdy dyskusja dojrzewa i dotyka adwokatów Wałęsy lub jego oskarżycieli. To wtedy temperatura rośnie. Rozgrzewają nas najbardziej politycy, którzy dziś na kanwie Wałęsy - niczym katoni - oceniają tamte czasy, bez żadnych wątpliwości przesądzając o winie i niewinie. I z jednej, i z drugiej strony irytuje najbardziej ta pewność, ta łatwość odpowiadania na wszelkie pytania. Jest „tak”, jest „nie”, rzadko w ustach polityków jest „może” i „nie wiem”.

  Sztuka mówienia „nie wiem” - tak cenna umiejętność ludzi mądrych - obca jest też większości publicystów, którzy „z całą pewnością” i „bez wątpliwości” umieją stwierdzić, kim Wałęsa był, a kim nie był. Ta choroba idzie nawet dalej. Otóż, „oczywiste jest” dla dużej części dyskutantów nie tylko to, jak było, ale też to, jak należało się zachować i dalej: jak ja - internetowy mądrala, bieda dziennikarz po dwudziestce, autor jakiegoś bloga, niezłomny młodzieniec, patriota i typ niepokorny - bym się zachował.

  Ci wszyscy krystalicznie czyści recenzenci sprawy, wystawiający dziś świadectwa moralności całemu pokoleniu walczącemu z komuną lub jakoś żyjącemu w komunie, rozgrzewają w dyskusjach chyba bardziej niż sam Wałęsa. Jest w tym coś z młodzieńczego bezwstydu, gdy smarkacze w mediach ścigają się w ostrych słowach z uprawnionymi do tego Wyszkowskim i Macierewiczem z jednej strony, a Rulewskim czy Frasyniukiem z drugiej. I jest w tym coś z żenady, gdy politycy kręcą dziś własne lody na kanwie historii sprzed czterdziestu lat. Niezależnie od oceny poczynań Wałęsy, trudno się z tym pogodzić. I pewnie dlatego te emocje.

  PS Serdecznie dziękuję za ogromne wsparcie naszej akcji „Tak dla śląskiej onkologii”. Wciąż przychodzą listy z poparciem, wciąż chcą Państwo podpisywać petycję, choć ma to znaczenie czysto symboliczne - generalnie bowiem zakończyliśmy zbieranie podpisów. List z poparciem tysięcy Czytelników wręczyliśmy ministrowi zdrowia. To budujące, że potrafiliśmy się tak zjednoczyć na rzecz ewidentnie dobrej sprawy. Wieści z Warszawy są nie najgorsze.

  TWITTER: @MAREKTWAROG


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie wiemn

   Jorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   umię wypowiedzieć wbrew twierdzeniom autora co udowodnię.
   W czasach szkolnych kolega miał matkę o której starsi mówili że donosi w pracy.
   W szkole kolega dzięki temu był trzymany z boku kolegów,...rozwiń całość

   umię wypowiedzieć wbrew twierdzeniom autora co udowodnię.
   W czasach szkolnych kolega miał matkę o której starsi mówili że donosi w pracy.
   W szkole kolega dzięki temu był trzymany z boku kolegów, jednak nie wiele sobie z tego robił.
   Często za to chodziliśmy się spowiadać do kierownika szkoły i na milicję która była po drugiej stronie ulicy czyli naprzeciw szkoły. Kto donosił o gruszkach za płotem? O wybitej szybie przy piłce?
   Nooo ten co wzór w domu miał. W 7 klasie gdy nie zaprosiliśmy go na prywatkę na zakończenie szkoły nagadał takich rzeczy że tłumaczyliśmy się całe wakacje. NIE WIEM czy w domu go tak uczono, czy w genach tak MA? Bo jako poseł PIS nadal sra głupoty na Ślonzokow mimo że kiedyś ci ŚLĄZACY przyjęli tu jego rodziców. Cóż, takim chyba trza sie urodzić. A zresztą NIE WIEM.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W związku z ujawnieniem przez IPN teczki personalnej i teczki pracy agenta

   michalkiewicz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   „Bolka”, w głowie byłego prezydenta „koncepcje” lęgną się niczym króliki. Jeszcze Salon nie zdąży oswoić się z jedną „koncepcją”, a tu już lęgnie się kolejna i następna... Nie tylko się lęgną, ale...rozwiń całość

   „Bolka”, w głowie byłego prezydenta „koncepcje” lęgną się niczym króliki. Jeszcze Salon nie zdąży oswoić się z jedną „koncepcją”, a tu już lęgnie się kolejna i następna... Nie tylko się lęgną, ale od razu po wylęgu podawane są przez byłego prezydenta naszego nieszczęśliwego kraju do wiadomości zdumionego świata. Najpierw swoim zwyczajem wyparł się wszystkiego, ale chwilę później przypomniał sobie, że owszem, to i owo podpisał, a nawet napisał – jednak uczynił to zdjęty litością, na prośbę tajemniczego nieznajomego, którego tożsamości na razie ujawnić nie może. Potem – że nigdy nie dał się złamać, bo obalił komunizm i odniósł zwycięstwo, a zwycięzcy się nie sądzi – ale cóż z tego, kiedy następnego dnia świat dowiedział się, że owszem, kontaktował się, ale nie z SB, tylko z „kontrwywiadem” - i tak dalej, i tak dalej.
   Czyż w tej sytuacji można dziwić się pani red. Karolinie Korwin-Piotrowskiej, która, nie mogąc za tą gonitwą myśli nadążyć, publicznie wezwała Lecha Wałęsę, żeby przynajmniej nic już nie mówił? Najwyraźniej pan Mieczysław Wachowski, który wraz z małżonką pana generała Marka Dukaczewskiego, ostatniego szefa Wojskowych Służb Informacyjnych, których już, jak wiadomo, „nie ma”, towarzyszył byłemu prezydentowi naszego nieszczęśliwego kraju w jego podróży do Ameryki, już nie ma na niego takiego wpływu, jak kiedyś. Jaka jest tego przyczyna – trudno zgadnąć, ale nie można wykluczyć, że Lech Wałęsa po prostu uwierzył w legendę spreparowaną na użytek naszego mniej wartościowego narodu tubylczego – że obalił komunizm i w ogóle.
   Niestety – nie tylko generał Kiszczak dokonał zemsty zza grobu, za pośrednictwem małżonki przekazując Instytutowi Pamięci Narodowej cymelia zgromadzone w domowym archiwum, ale zemstę tę kontynuuje dzisiaj pani Maria Kiszczakowa. Właśnie w rozmowie z „Super-Ekspressem” oświadczyła, że komunizm obalił nie kto inny, tylko jej mąż, generał Czesław Kiszczak! W rezultacie Lech Wałęsa będzie musiał walczyć na jeszcze jednym, całkiem nowym odcinku frontu. Na szczęście nie będzie walczył sam, bo filut „na utrzymaniu żony”, postawiony przez RAZWIEDUPR na fasadzie Komitetu Obrony Demokracji, postanowił udzielić mu bratniej pomocy i od soboty cały KOD będzie w obronie Lecha Wałęsy kicał we wszystkich większych miastach naszego nieszczęśliwego kraju. Ta forma obrony wydaje się stosunkowo najbardziej bezpieczna, bo kicać można niezależnie od tego, co jeszcze gonitwa myśli zrodzi w głowie byłego prezydenta.
   Co to da – to całkiem inna sprawa, bo akurat państwowa telewizja wyemitowała film przypominający rozmowy w ścisłym gronie w Magdalence, podczas których wywiad wojskowy układał się ze „stroną społeczną”, wyłonioną w procesie selekcji kadrowej w strukturach podziemnych, o której wspominał Jacek Kuroń w rozmowach z pułkownikiem Janem Lesiakiem. Jak wiadomo, celem tej selekcji było – po pierwsze – wyeliminowanie „ekstremy”, to znaczy – osób i środowisk nawiązujących do niepodległościowych tradycji II RP i tradycji Armii Krajowej. „Ekstrema” bowiem była przez „lewicę laicką”, to znaczy – dawnych stalinowców, w rodzaju Jacka Kuronia, czy Bronisława Geremka, uważana za konkurenta i to niebezpiecznego. Po drugie - „lewica laicka” chciała wymiksować „ekstremę”, bo według jej stanowczego przekonania, w mrocznych zakamarkach duszy narodu polskiego drzemią straszliwe demony ksenofobii i antysemityzmu, których politycznym nosicielem jest właśnie „ekstrema”. W reszcie – po trzecie – wywiad wojskowy, będący w drugiej połowie lat 80-tych hegemonem tubylczej politycznej sceny, miał wprawdzie pretensje do „lewicy laickiej”, że się zbisurmaniła, ale wiedział, że jednak serca mają jak się należy, tzn. po lewej stronie, podczas gdy „ekstrema” nie ma serca ani po lewej, ani po prawej stronie – więc potrzebna ona, niczym psu piąta noga.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ŚLONZOKI

   Jorg (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   a Wy nie som żeście winni tego co sie dzieje? Wto wom doł wolnośc i wyjazdy do Reichu? Niy Wałęsa?
   I pomyśleć iże welowaliście na PIS czyli partyjo nazistow, nacjonalistow z małym kurduplym jak...rozwiń całość

   a Wy nie som żeście winni tego co sie dzieje? Wto wom doł wolnośc i wyjazdy do Reichu? Niy Wałęsa?
   I pomyśleć iże welowaliście na PIS czyli partyjo nazistow, nacjonalistow z małym kurduplym jak powiado HENRYKA Krzywonos. Mozno to gorole kiere tu sie skludziyli zawelowali na zdrajcow ale w Polsce godajom iże to ŚLONZOKI som za PISym. Jo je za tym by PIS poszoł w PISdu.
   Czas chopy ruszyć bo za chwila gruby pozamykajom a na PO swalom te szuje z PIS.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Marek Twarog DZ

   należy zadać pytanie kto i z jakich pobudek ??? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   zamordował Ditera Przedzwinga i co dzisiaj nam obecny rząd odpowie

   Parę pytań należy wspomnieć ...
   obiecanki się już utarły jak manifestacja KOD

   Kto to KOD i kto to PiS o PO już wiele...rozwiń całość

   zamordował Ditera Przedzwinga i co dzisiaj nam obecny rząd odpowie

   Parę pytań należy wspomnieć ...
   obiecanki się już utarły jak manifestacja KOD

   Kto to KOD i kto to PiS o PO już wiele powiedziano

   Ale o innych nie to tak zagmatwane Jak ruch PAlikota

   Pali pali szybcziej szybciej Pali to nie Chiński ale także nic
   z słowiańską mową ma mało wspólnego

   Pytanie do wielkiej GRY czy STALIN kwiście był Słowianinem

   to wiele wyjaśnia dlaczego Śląsk to nie Polska!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   yyyyy

   Bolek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Nawet jakby przyznał się to nie uwierzycie Powiecie że chyba zwariował albo to nie on Jż tacy jesteście zakłamani!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ma Pan rację.

   Józef Brzozowski Żory (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Do własnej niewiedzy trudno się przyznać, szczególnie gdy rozmowa ma podłoże bardziej emocjonalne jak racjonalne.

   Niestety media dolewają oliwy do ognia. Mało która gazeta (o telewizji się nie...rozwiń całość

   Do własnej niewiedzy trudno się przyznać, szczególnie gdy rozmowa ma podłoże bardziej emocjonalne jak racjonalne.

   Niestety media dolewają oliwy do ognia. Mało która gazeta (o telewizji się nie wypowiadam bo dawno przestałem oglądać), swymi publikacjami oddziałuje na rozum, większość to prawda jednej opcji.

   Ja wolałbym czytać artykuły obiektywne, przedstawiające racje dwóch lub kilku stron tak, by to czytelnik sam, na podstawie przeczytanego tekstu, własnej wiedzy i doświadczenia, wyrobił sobie opinię.

   W kontekście teczki Bolka: Staram się patrzeć niezależnie (mam taką nadzieję), i się zastanawiam, kto i w jaki sposób będąc w niepodległej od SB opozycji, mógł przeprowadzić Polskę z „bezdemokracji” do obecnej „ćwierćdemokracji”.

   Nie oceniam Lecha Wałęsy, pewny jestem że oceni Go historia, ale bez histeryków z IPN.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do: Józef Brzozowski

   Marek Twarog DZ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Dziękuję za ten wpis. Ukłony. Marek Twaróg DZ

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama