Święto Wojska Polskiego 2016 [ZDJĘCIA] Defilada wojskowa,...

  Święto Wojska Polskiego 2016 [ZDJĘCIA] Defilada wojskowa, nominacje generalskie i festyn w Warszawie

  Leszek Rudziński (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Święto Wojska Polskiego 2016. Defilada wojskowa w Warszawie
  1/29
  przejdź do galerii

  Święto Wojska Polskiego 2016. Defilada wojskowa w Warszawie ©Fot. Michał Dyjuk

  ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO 2016 | Nominacje generalskie przed Belwederem z rąk prezydenta odebrało ośmiu oficerów. Wcześniej Andrzej Duda odsłonił tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza. Odbyła się także tradycyjna defilada wojskowa.

  TVN24/x-news


  Uroczystości na dziedzińcu Belwederu z udziałem prezydenta to część obchodów Święta Wojska Polskiego w rocznicę bitwy warszawskiej 1920 r.
  - To oznacza odpowiedzialność za Rzeczpospolitą, za jej bezpieczeństwo, za bezpieczeństwo jej obywateli, naszych sojuszników, ale także, a może przede wszystkim, za bezpieczeństwo i dobrą służbę waszych podopiecznych, czyli żołnierzy Wojska Polskiego, którzy dzisiaj obchodzą swoje wielkie święto – mówił prezydent. - Proszę, żebyście wzięli udział w tym wielkim zadaniu modernizacji polskich sił zbrojnych. Proszę, byście dobrze zarządzali tym wyposażeniem i tymi ludźmi, którzy będą wam podlegali. To niezwykła odpowiedzialność za ludzkie życie – dodał.

  ZOBACZ TEŻ | DEFILADA WOJSKOWA W WARSZAWIE 2015. PREZYDENT: WY POKAZUJECIE WIELKOŚĆ POLSKI [ZDJECIA+VIDEO]


  Podczas uroczystości Andrzej Duda wręczył medale i odznaczenia państwowe. Pożegnał także generałów kończących zawodową służbę wojskową. - Gratuluje wszystkim wyróżnionym dziś oficerom Wojska Polskiego, dziękuję za dotychczasową służbę. W szczególności dziękuję generałom, którzy odchodzą ze służby czynnej. To zaszczyt służby na wysokim stanowisku dowódczym, ale to oznacza odpowiedzialność - za Rzeczpospolitą, za bezpieczeństwo jej obywateli, za bezpieczeństwo sojuszników i przede wszystkich podopiecznych, waszych sojuszników – mówił Andrzej Duda.

  Wcześniej prezydent Duda odsłonił tablicę poświęconą Żołnierzom Wyklętym na filarze Grobu Nieznanego Żołnierza. W uroczystości na pl. Piłsudskiego oprócz głowy państwa wzięli udział m.in. szef MON Antoni Macierewicz, sekretarz stanu w kancelarii premiera Anna Maria Anders, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gocuł i szef Sztabu Generalnego Gruzji gen. dywizji Vakhtang Kapanadze.

  - W tym dniu spełniamy obowiązek, dzięki któremu Polska w dużym stopniu odzyskuje honor wobec swoich żołnierzy. Odsłaniamy tu, na Grobie Nieznanego Żołnierza tablicę upamiętniającą uczestników tamtego antykomunistycznego powstania. Tablicę upamiętniającą ich walkę, bohaterstwo, niezłomną postawę w obronie ojczyzny, w walce o niepodległość i suwerenność Polski – mówił do zgromadzonych prezydent.

  Po uroczystościach w Belwederze przez ulicę stolicy tradycyjnie przeszła defilada wojskowa. W niebo wzbiły się m.in. samoloty MiG-i 29 i F-16. Alejami Ujazdowskimi przejechały czołgi Leopard 2, PT-91 Twardy oraz wozy opancerzone Rosomak i szereg innych wojskowych pojazdów. Po raz pierwszy na defiladzie pojawiły się uznawane za jedne z najlepszych na świecie amerykańskie czołgi M1 Abrams.

  RADZYMIN 1920 | REKONSTRUKCJA BITWY POD RADZYMINEM. ZOBACZ ZDJĘCIA Z INSCENIZACJI


  Jak podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press gen. Roman Polko społeczeństwo ma potrzebę zobaczyć czym dysponuje nasze wojsko. - Stać nas żeby raz w roku to pokazać. Jest to ważne dla społeczeństwa i dla samych żołnierzy. Jest to kwestia budowania morale, które często jest czynnikiem zwycięstwa - mówił generał. Poodkreślił, że parady z udziałem armii służą budowaniu więzi wojska ze społeczeństwem. - Pokazują, że nie jest to jakaś armia najemna, tylko armia na którą ci ludzie którzy oglądają defiladę płacą podatki - mówił Polko.

  W parku Agrykola rozpoczął się żołnierski festyn, który potrwa do godz. 18.00.

  Bitwa Warszawska 1920 | Rekonstrukcja historyczna w Ossowie

  Źródlo: Fakty TVN/x-news

  Czytaj także

   Komentarze (45)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   podobają mi się

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   podobają mi się te nasze czołgi.
   Wyglądają nowocześnie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dumna Polka

   Ewa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   Wreszcie czujemy, że w naszym Kraju rządzący dbają o nas i nasze bezpieczeństwo. Dziękujemy Im za ciężki trud jaki ponoszą, by odbudować to co zniszczyła banda spod znaku PO.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jestem zniesmaczony,bo nie widzialem ani bigosa ,ani tego gen.którego bigos zrobił z kierowcy za Smo

   aron (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   ten gen.którego nazwisko nie POwinno się wymieniać,odpoczywa na zasłużonej,dobrze płatnej emeryturze za dobrze spełniony obowiązek,a płacą GOJE-POLACY!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mom pytanie ?

   pszczyniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   czym sie różni isis,ło polckigo wojska ?
   Proszę porównać filmy na You Tubje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   chyba

   choroba (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   Dziwne, że naród tak wielbiący wojsko i wojny, jakoś od 15 wieku nie wygrał żadnej z wojen. Poza cudem nad Wisłą.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wojsko polskie dzis

   Eliza (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 17

   Piekny pokaz, wspaniale garnitury i koniki! Zestawienie herculesa z f16 bardzo mile, ladnie wyszlo i przemowa tez !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Marek Kuchciński

   michel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 6

   Co robi w sejmie banderowsiec kuchcinski ? Za zniewazenie Kresowian i kolaboracje z banderyzmem ten osobnik powinien zostac usuniety.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WSIoki, PO+kobzdziarze i V kolumna z wiadomych ambasad

   waldek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 22

   szkaluje na tym forum Narod Polski i Panstwo Polskie. .. i ten goowniany motloch mysli , ze jest w stanie obrazic..! Coz za zarozumialosc! Sikamy na was sikiem prostym!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wal...

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 1

   do butow sobie baranie nasikaj

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   renegaci chwalą inne parady

   MONTY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 22

   Wielu jest pod wrażeniem tylko tęczowych parad, podczas których jeden członek. trzymając drugiego za członek. w pląsach techno wiodą innych członków do "nowego, szczęśliwego świata" podobnych...rozwiń całość

   Wielu jest pod wrażeniem tylko tęczowych parad, podczas których jeden członek. trzymając drugiego za członek. w pląsach techno wiodą innych członków do "nowego, szczęśliwego świata" podobnych sobie. Parada skromnej polskiej armii, zamiast budzić szacunek, budzi ironię członków "jedynej słusznej" ideologii świata dyktatury politycznej poprawności i tęczowego homo-terroru. Tymczasem ich parady to tylko nowożytny kondukt pogrzebowy. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no a

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 3

   manneken pis defilade odbieral?

   (na ryczce?)


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POszla

   tytko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 20

   w POznanskie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama